Jaké programy používám na Windows Mozektevidi.net - Mozektevidi.net.

Jaké programy používám na Windows

Zajímavé porovnání, jak se postupem času a s přibýváním zkušeností mění osobní preference co se týče používaného software. Jaké programy na Windows používám a doporučuji?

image of Jaké programy používám na Windows

Nejprve trochu historie:

Jak vypadala moje pracovní plocha v roce 2006. Na ploše jsem měl pouze ikonu koše, ostatní programy jsem měl přístupné jinak a lépe (abych nemusel minimalizovat okno pro dosažení ikony). To mi zůstalo do teď. Na ploše mám jen pár nepoužívaných ikon, které jsem zatím nesmazal, programy pouštím přes defaultní Windows Launcher (Metro Windows 8). Ikon na ploše mám málo, i když by se mi jich tam vešlo opravdu hodně.

Starší článek: životně důležité programy na Windows [2007].

Další programy, které zde vidím:

 • Opera (nyní používám Firefox),
 • XnView (nahradila Google Picasa, později placený Zoner Photo Studio).
 • Trillian na ICQ - nahradil Gtalk v prohlížeči, ICQ jsem přestal používat.
 • DU (Download Upload) meter nepoužívám vůbec, mám dávno neomezený internet a statistky po čase přestanou zajímat každého.
 • NOD32 Antivirus - teď používám Antivir od Microsoftu Microsoft Essentials. Jednu chvíli jsem antivir nepoužíval vůbec. A nikdy jsem jej nepotřeboval, viry na počítač nechytám, stačí používat rozum a mozek.
 • Firewall Zone Alarm mi nahradil integrovaný Microsoft firewall. Vím, že MS Firewall nepatří k nejlepší, ale přestal jsem to řešit. Počítač mám za routrem a aktualizovaný Windows 8 pouvažuji za bezpečný.
 • Daemon Tools na virtuální mechaniky - přestal jsem používat, nainstaluji jen když potřebuji, což už dlouho nebylo. Hry kupuji přes online distribuci
 • Winamp jsem do nedávna používal, teď spíše poslouchám internetová rádia nebo si složku MP3 přehraji ve VLC / Media Playeru. Zvuk zní stejně ze všech programů a nemám potřebu instalovat další.
 • Total Commander používám stále. Jen mne u něj mrzí, že neumí připojení na SSH. Takže hledám náhradu.
 • PsPad jsem nahradil programem Notepad++
 • VirtuaWin už nepoužívám
 • Ulead Media Studio též nepoužívám, kdybych potřeboval stříhat video, možná bych využil online nástroje.
 • Skype taky nepoužívám
 • Alcohol 120% i Clone CD též mají svoji slávu za sebou
 • Nero Burning room není potřeba, pravdavocich.cz/clanek/jake-programy-pouzivam-na-windows Windows umí vypalovat CD/DVD pouhým přetažením souborů na mechaniku, další software není potřeba
 • Azureus už ani nevím k čemu to je program.
 • Floats mobile Agent v dnešní době chytrých telefonů není potřeba. Sychnonizace na Google (či jiné) servery je návyková.
 • utorent už taky nepoužívám.

Další programy, bez kterých se neobejdu:

Vyvíjím v PHP na linuxu díky vmware na virtuálním počítači. Takže to máme VmWare, Netbeans. Dále občas použiji nebo používámy:
Zoner Photo Studio na fotografie,
Dropbox na zálohování a syncronizaci souborů,
Steam na hry,
Keepass na uložená hesla,
TrueCrypt na šifrování disků a souborů,
Foxit PDF reader,
Gimp když potřebuji Photoshop,
Delicious plugin do Firefoxu na synchronizaci a sdílení záložek,
Putty na SSH, WinSCP na bezpečné FTP,
javascriptové udělátko Send to Kindle,
4t tray minimizer (návykové) pro schování libovolného okna do lišty vedle hodin. Nepřekáží tak v seznamu ALT+TAB programů. A to je vše.

Kdo čekal, že budu používat další desítky programů na to či ono bude asi zklamán. Dříve jsem to tak používal, měl program na každou blbost, nyní ne. Je to tím, že dneska se více používají online nástroje. A hlavně dneska už nemám potřebu sledovat aktuální vytížení procesoru, obsazenou paměť, teploty počítače, měřit otáčky ventilátoru a měřit přenesená data. Ty časy jsou už pryč.

Update článku: Další programy, na které jsem si vzpomněl díky diskuzi:

KMPlayer nemám rád, protože při instalaci (BFU) přidává do prohlížečů různé toolbars.

7-Zip: Je sice pomalejší než WinRar a WinZip, ale má lepší kompresi, a výkon dneska není problém. Navíc je to opensource a freeware, takže se nemusí odklikávat licence. 7Zip samozřejmě umí ostatní kompresní formáty, nejen zip, ale i rar, gzip, 7z a další.


autor článku OS | datum publikování 12.leden.2013 22:06 | články ze světa počítačů IT |

Kometáře

#1 frenegashi www

Také jsem před pár lety nahradil PSPad programem NotePad++.

WinAmp a VLC mají podle mého názoru svá nejlepší léta za sebou. Dávno už je do počítačů nikomu neinstaluju. WinAmp hodně vytěžuje systémové prostředky (zbytečně) a tahá sebou do systému balast, navíc není vhodný na video (chybějící kodeky), VLC zase není vhodný na přehrávání audia, oba jsem již před několika lety nahradil jedním programem - KMPlayerem, přehraje fakt všechno (od MKV až po exotické formáty, za x let, jsem ještě nezažil, že by něco nepřehrál), vypadá jako WinAmp a má vlastnosti VLC. Většinu času mám KMPlayer minimalizován v liště (poslouchání hudby).

Pro chat používám Mirandu (zahrnuje notifikaci e-mailů, taktéž zahrnuje ICQ, Skype, Jabber, Facebook chat, Twitter, IRC, případně i další protokoly či sociální sítě). Jednoduché, efektivní, vše v jednom.

Na správu formátů (PDF, MOBI, EPUB atd. atd.) prostě pro svůj Kindle používám program Calibre (to nejlepší).

Taktéž mi po startu běží vpravo nahoře Everest (RAM, CPU, větráky, proudy...), stále se to docela hodí, vidím, jestli není v háji zdroj, případně jestli není potřeba vyměnit větráček atp.

Dále používám a nedám dopustit na tyhle programy: FreeRapid Downloader (hromadné stahování, např. z CZShare.cz, QuickShare.cz, EDisk.cz, Ulozto.cz...), Format Factory (free, konverze čehokoliv na cokoliv), Comodo Internet Security (AV + FW) či FileHippo Update Checker (hlídá aktuálnost programů v systému). reaguj

datum 17.01.2013 22:54

firefox windows-7

#2 frenegashi www

Z prohlížečů pak používám většinou FireFox, Chrome a TOR (je portable, tedy neinstaluje se - kvůli snadné změně IP/země, dobré např. pro zahraniční weby atp.). reaguj

datum 17.01.2013 22:59

firefox windows-7

#3 frenegashi www

Samozřejmě u toho TORu jsem zapomněl zmínit hlavní důvod toho, proč ho využívám, stačí ho mít např. na flashce a díky tomu že používá šifrovaný tunel se s ním dostanete na jakékoliv servery (i když jsou třeba některé serery na lokální stanici blokovány).

A ještě bych asi zmínil tyto programy: 7-Zip (mnohem lepší komprese než .rar či .zip), CCleaner, LibreOffice (netřeba ho instalovat, používám ho hlavně když potřebuji editovat PDFko)... a ještě asi nějaké další programy by se našly. reaguj

datum 17.01.2013 23:12

firefox windows-7

#4 MzK wwwoldasalek.cz

reakce na »frenegashi«: KMPlayer nemám rád, protože při instalaci (BFU) přidává do prohlížečů různé toolbars.

„Taktéž mi po startu běží vpravo nahoře Everest (RAM, CPU, větráky, proudy...), stále se to docela hodí, vidím, jestli není v háji zdroj, případně jestli není potřeba vyměnit větráček atp.“
Z toho jsem již vyrostl :)

Nějakou free proxy (tu mám ve virtuálu, používám občas a vždy raději pouštím virtuál XP, těmto programům nějak nevěřím.


reakce na »frenegashi«: LibreOffice umí editovat PDF? To je mi novinka, díky za užitečný komentáře. reaguj

datum 19.01.2013 14:57

firefox windows-8

#5 frenegashi www

reakce na »MzK«: To máš pravdu, KMPlayer sebou tahá při instalaci nějaký bordel (Pandora TV (toolbar)), nebo jak se to přesně jmenuje... ale tak, tomu se dá odškrtnutím checkboxu při instalaci snadno zabránit (teď nemluvím o BFU).
Ale tohle chápu u všech programů, z něčeho prachy potřebujou.
Oproti tomu takový WinAMP toho nainstaluje mnohem víc (balastu). Ale jde především o tohle: srovnej alokaci WinAMPu vs. KMP. Proto jsem od něj odešel.
Navíc nechápu důvod, proč mít zvlášť jednu (horší) aplikaci na video a jednu (další, opět horší) na audio. Mám rád prostě jednu aplikaci - přehrávač multimédií.

Nedávno koukám na fan CPU indikátor - stovky rpm, hned jsem věděl, kde je problém a co vyměnit. Nehučel. Až to nebudu potřebovat, zbavím se toho, zatím to svůj účel plní. Časem to možná taky zavrhnu a vystačím si s perfmon.exe, ale možná taky ne.

To máš pravdu, TOR má svá rizika (co tvoje IP?), je to prostě jedno z mnoha řešení (VPNka - proXPN atp.), proxy, anonymizéry atd. Ale TOR toho umí víc a není to v základě "hlavně anonymizér", anonymizér jako takový nepotřebuji, spíš se mi často hodí americká IP atp.

Umí a docela obstojně, alespoň lépe než IrfanView (s doplňkem Ghostscript), OpenOffice.org to uměl jen s pluginem, "nástupnický" LibreOffice (portable) to umí už v základu (díky Go-oo). Je dobrý na specifické věci, které MSO neumí, třeba velikost PDFka díky různým možnostem úpravy komprese se tak dá poměrně slušně srazit atp. Jak říkám, hlavně je portable, takže netřeba zasírat OS novýma asociacema typů souborů. reaguj

datum 19.01.2013 20:56

firefox windows-7

Nové kometáře nejsou povolené.