Nejlepší antivir je .. Mozektevidi.net - Píše Olda Šálek.

Nejlepší antivir je ..

Po síti se šíří spousty virů, spyware i trojanů. Jaký antivirový program použít? A jaký používám já? Antiviry vs viry

Antivirus

AVG 6

Můj první antivirus, který jsem používal byl AVG antvirus 6 od společnosti grisoft. Byl jsem docela spokojen. V té době (1998) sem byl již připojen k internetu. Na stařičkém počítači běžel operační systém Windows 98 (hodně děravý OS). K internetu připojen přes vytáčené připojení. Počítač fungoval jako lapač veškeré virus pcpočítačové havěti. Přesto jsem nikdy o žádná data nepřišel. Ke štěstí mi stačilo jednou za měsíc zkontrolovat počítač a smazat viry (cca 6) a vyléčit či odvirovat pár desítek souborů. Většina zavirovaných souborů je ve složce TMP internet files. Prostě žádný problém.
Po pár letech jsem zjistil, že existuje také něco jako spyware. Na odstranění spyware používám ad-ware od lavasoftu. Žádný dialer ani spyware mi nezpůsobil citelné ztráty.

Avast a nod32

Na novém počítači jsem zkoušel také plno antivirů. K českému produktu AVG přibyl také čech a to Avast. Oba žili krásně v symbióze Pohoda. Později jsem nainstaloval OEM AVG 7. Sem tam pár virů, ale pouze minimum. Virů začalo postupně ubývat. Myslel jsem, že je to novým operačním systémem Windows XP OEM nebo vydáním opravného balíčku SP2. Ale bylo to mnou. Začal jsem se učit nové návyky, diky kterým jsem pak mohl antivirový program odinstalovat a tím i uvolnit systémové prostředky.
Již několik měsíců jsem nepotkal počítačový vir. Zapoměl jsem, co je to strach z virů. Strach ze smazaných dat. Noční můry. Naposled jsem otestoval počítač pro případné viry. Nod32 nic nenašel. Rozhodl jsem se k závažnému kroku. Trial verzi antiviru jsem odinstaloval. Nyní vystavuji internetu holý zadek Smích

Nepoužívám antivirový program

Je tomu více jak půl roku, co jsem odinstaloval antivirus. Všude kde to dám do tématu jsem za blázna. Padají názory jako: Když nemáš antivir, jak můžeš vědět, že nemáš zavirovaný počítač?. To je pravda. Jelikož si na svém tvrzení stojím, stahuji trial verzi noda, který je podle některých nejlepší antivir pod sluncem. Antivir nainstaluji, aktualizuji a nechám proběhnout kompletní test počítače. Výsledek? Zbytečně ztracený čas Pohoda nod32 nenahlásil ani jeden počítačový vir.

Bezpečnostní zvyky

Jsou to pravidla, která mě nijak neomezují. Ba přímo naopak. Virům se vysmívám a jsem za vodou. První pravidlo je velmi přínosné.

  • Nepoužívám Internet explorer, používám Operu (případně Firefox). Jak praktické. Internet explorer je plný chyb a neposkytuje žádný komfort při prohlížení stránek.
  • Mezi další, neméně důležité pravidlo patří neklikání na lákavé ICQ odkazy jako třeba Check this:: http://5079.jitionteryunsa.com/1/5445/ apod. Za odkazem se skrývá jenom a pouze virus či škodný program.
  • Stahování pochybných, neznámých programů je také nejlepší cesta k virům. Když stahovat programy, tak jedině z ověřených serverů jako je např slunečnice, stahuj, download.com a sourceforge.
  • Stahování warezů z DC++ ja také kapitola sama o sobě.
  • Torents, DC plus plus zde nehrozí až takové nebezpečí. Záleží na typu souboru co se stahuje. Zavirovaný obrázeky sice existují, přesto se vystkytují tak řídce, že bych se nákazy nebál. Virus nemůže být ve stahovaném filmu (avi, mpeg, mov, wmv..), ale může být v kodeku pro daný film. Vyplatí se velká obezřetnost.
  • Viry bývají v souborech exe, com, pif a ale i v js, vbs a pod! Poslední jmenované před spuštěním otevírám pro editaci a koukám na zdroják.
  • Celková obezřetnost, nespouštět neznámé soubory. A když už je pouštíte, tak jedině ve virtuálním počítači.
  • Nepoužívat ICQ 5.1

Obrana proti virům

Jistě existují i další zásady, které nevedomě používám. Vypsal jsou pouze ty, na které jsem si vzpoměl. A co vyše zavirovaná PC Mrknutí Diskuze je vám k dispozici


autor článku Oldřich Šálek | datum publikování 16.duben.2007 18:56 | Názory na cokoliv Názory |

Kometáře


Komentáře a diskuze ke článku tady
diskuze ke článku