Linux GUI, to je hrozný systém Mozektevidi.net - Píše Olda Šálek.

Linux GUI, to je hrozný systém

Po nějaké době opět zkouším operační systém Linux, musím, protože v práci se používá Linux při vývoji webových aplikací. Jak se za ty roky Linux zlepšil? Moje Linuxová historie.

image of Linux GUI, to je hrozný systém

Moje Linuxová historie

První článek o Linuxu jsem napsal v lednu 2007. Do té doby jsem zkoušel pouze Live verze linuxu a setkal jsem se s Linuxem na Invexu. Zkoušel jsem instalovat Fedoru, nefungovala, tak jsem nainstaloval Ubuntu.

O pár dní později píši další článek: Linux pohledem Windowsáka. Po instalaci mi na notebooku nefunguje Wifi, nejde mi nastavit nativní rozlišení na displeji, nefunguje správně touchpad, nefunguje dualcore, nefunguje bluetooth a notebook pravidelně zamrzá. Pro operační systém Linux to nevypadá dobře.

Následně mi přeinstalace Windows smaže bootování do linuxu. A Linux mi zachraňoval data, když už Windows programy nepomohly.

5. července 2007 jsem aktualizoval oba systémy. Windows XP jsem updatoval na Vistu a Linux na Fedoru 7. V té době nemám rád Windows a fandím Linuxu. Linux už začíná být funkční - funguje wifi i nativní rozlišení. HW se automaticky rozpozná a není potřeba instalovat ovladače. To se nedá říct o Windows, kde mi po instalaci nefunguje ani LAN síť (jak tedy mám nainstalovat ovladače z internetu bez internetu)?

Z fedory jsem nadšený (funguje wifi a HW). Ano, jak málo mi tehdy stačilo ke štěstí. Bohužel přehrávání videa a hudby hned po instalaci nejde, jsou potřeba kodedy a přehrávače. Instaluji PHP a MySQL server XAMPP. Stejný používám i na Windows.

Červenec 2007. Malé postesknutí, že na Linux není moc dobrých her. Ale hry stejně moc nehraji, takže jaképak stěžování? Microsoft podvádí zákazníky.

Říjen 2007: Učil jsem se Python. Nadšení z Linuxu trvá už 5 měsíců. Používám Kubuntu.

Listopad 2007: Fandím linuxu a propaguji ho, kde můžu. V té době jsem student, chodím na brigádu do OBI, hackuji weby a dělám si řidičák na auto.

Prosinec 2007: Mandriva 2008. Na linuxu se mi nelíbí, že každá distribuce funguje jinak. Nefunguje mi apt-get install ani yum -y install. Ale nějaké urpmi. 

Květen 2008: Stále používám Linux. Ten je lepší a lepší, umí čím dál víc HW. Dokonce po instalaci funguje webcamera. Nadávám na Vistu a chválím Linux.

6. dubna 2009 jsem smazal Linux a nainstaloval Vistu. Nadšení opadlo, na Linuxu prostě nefungovalo všechno (probouzení, SD čtečka, zvuk).

GUI Linux jsem aktivně používal 2 roky. Jak je na tom Linux teď?

Linux používám stále, ale bez GUI a pouze ve virtuálním stroji nebo jako vzdálené VPS. Jsem nadmíru spokojený s Windows 7. Je to stabilní a rychlý systém i když má své mouchy. Když chci programoval v PHP a MySQL, pustím si přes vmware virtuální počítač, na kterém mi běží Debian. Přes sambu si připojím linuxový disk jako Z:\ a programuji normálně na Windows v Netbeans.

V práci bohužel používám Linux i na desktopu. Nejprve jsem si řekl proč ne, alespoň se mrknu, jak se GUI Linuxu za ty 3 roky zlepšilo. Odpověď? Nijak.

 • Minimalizování programu znamená, že jej už neotevřu a musím jej killnout.
 • Některé ikony se mi zobrazí sice na pracovní ploše, ale mimo monitor, takže se k nim dostanu jen přes /home/user/desktop a ne přes plochu.
 • Internetová rádia nefungují (používají windows media player, ale to mne jako uživatele nezajímá).
 • Občas mi úplně zamrzne notebook a já musím resetovat / přijdu o neuloženou práci.
 • Z mne neznámého důvodu se ovládací tlačítka přestěhovala na levnou stranu panelu.
 • Oknům se špatně mění velikost (je těžké se trefit na kraj okna).
 • Např. Firefox má jiné klávesové zkratky než na Windows.
 • Linux celkově má jiné klávesové zkratky. Proboha proč?
 • Defaultní tmavé theme u Ubuntu má nečitelné horní menu. Položky menu jdou těžko přečíst a to mám dobré oči.
 • Programy na Linuxu startují pomaleji než na Windows (Netbeans, Firefox).
 • Příchozí zpráva nebo autorizace kontaktu na ICQ znamená spadnutí programu.
 • Programy mají naprosto zmatené ovládání. Třeba takový Pidgin. Programátoři, co takle UX?
 • Vyskakovací okno nemá fokus i když ho graficky má.
 • Poloviční překlady jako: OK, Budiž, NO. Co je to Budiž? Proč tam není ANO / NE / STORNO. Překlady nejsou úsměvné, ale spíše k pláči. 
 • Flash je nestabilní.
 • Stále není dobrá náhrada za Total Commander.
 • Nové rozhraní Unity je děs běs. UX?
 • MC v terminálu. F7 funguje, F8 funguje, F9 funguje a F10 vyvolá nabídku, místo ukončí mc. Proč, proč?
 • Staré rozhraní Gnome je OK, ale tahá si externí KDE knihovny. A jak vypadá takový KDE program spuštěný v GNOME? Uff. Co takle sjednotit grafické rozhraní.

V práci bylo nejhorších prvních 10 dní, kdy jsem si zvykal na „starý známý“ OS Linux, který jsem přece 2 roky aktivně používal. A taky se každý rok znatelně zlepšovala podpora HW a oprava bugů. Tak kde je problém? Je chyba v Linuxu nebo ve mně?

Závěr

OS Linux s GUI v takovém stavu, v jakým je teď, se nedá rozumně používat. Porovnejme třeba OpenOffice a Microsoft Office. Nebo Total Commander a Krusader / MC? VLC pro Windows a VLC na Linuxu. Případě Zoner Editor / Google Picasa verze pro Windows a Linux. Foxit PDF reader / Adobe reader proti tomu Linuxovému PDF Readeru, který nezvládá české fonty a kopírování textu.

Nemám nic proti Linuxu. Sám jej používám bez GUI doma ve virtuálu, i tento web běží na Apache díky Linuxu. Ale pracovat na desktopu s Linux GUI, to je utrpení.

Šance pro Linux? Servery bez GUI a Android. Android GUI je super (navržené nové). Ale Android si vzal nedostatky z dospělého Linuxu (roztříštěnost).


autor článku Oldřich Šálek | datum publikování 7.říjen.2012 19:24 | články o linuxu linux |

Kometáře


Komentáře a diskuze ke článku tady
diskuze ke článku