Životní směr - Minimalismus Mozektevidi.net - Mozektevidi.net.

Životní směr - Minimalismus

Poslední dobou jsem se začal více cítit zavalený a utiskovaný různými nepotřebnými krámy, které mi zmenšovali životní prostor. Jak z toho ven? Minimalismus. Minimalizmus

Dnešní doba je o nakupování hromadění věc.

Nepovažuji se za odborníka na minimalismus, jen jsem na svém Kindlu přečetl několik zajímavých článků a knih na toto téma. A musím uznat, že ten minimalistický směr má něco do sebe.

Kdo by ten problém neznal. Knihy, časopisy, dekorace, oblečení, boty, kosmetika, elektronika, výstřižky z novin, dokumenty, smlouvy, faktury, fotografie, dokumenty, soubory - vše se hromadí, přibývá a ubírá nám tak místo. Většina lidí to řeší koupením většího harddisku, většího bytu, většího auta. Následné stěhování (zálohování) je čím dál náročnější. I pouhé nalezení hledané věci je otravnější. O organizaci ani nemluvím. Každá věc má mít své logické místo. Ale když to místo je zabrané jinou věcí?

  • Příliš věcí v zorném poli rozptyluje pozornost
  • Je větší problém najít pro věc své místo
  • Věci nabírají prach, který dýcháme
  • Náročnější úklid (musí se dát věci na stranu, aby se mohlo vytřít, pak zase vrátit na místo)

A když už to nevidíte u sebe, jistě to vidíte u druhých - kamarádka, co má totálně narvanou skříň oblečením, se vrací plná radosti z nákupů co nového si pořídila za oblečení. Staré nevyhodí, přece to bude zase nosit (jednou se to vrátí do módy). Rozhodně netvrdím, že je potřeba nosit stále stejné tričko / košili / sukni. Mluvím spíše o extrémech - Ona má 20 párů kozaček na nošení!

Syndrom „Co kdyby náhodou“.

Kdo by neznal to nutkání archivovat věci doma, v garáži, ve sklepě, na půdě, v autě, v batohu… například, když se „uklízelo“ u mé babičky, musel náklaďák jet 2× a vždy byl plně naložený různým harampádím, kočárky, ředidly, barvou, skříňkami, fotkami, obrazy, oblečením, rádii, televizemi, pračkami, vanami, keramikou, hrnce, talíře, hrníčky, trubkami, pletivem, policemi, hodinami, pohledy a já nevím čím vším dalším.

Jak z toho kolotoče ven?

Přečetl jsem na toto téma několik článků a knih. To vy nemusíte, protože vám dám krátkou radu. Co nejvíc toho vyhoďte.

O něco delší rada: Věci, co se dají v případě potřeby za rozumný peníz znovu koupit bez milosti vyhoďte.

Další rada: Oblečení co jsi nenosil více jak (doplň si sám) měsíců vyhoď nebo daruj.

Omezte nákupy nových „potřebných“ věcí.

Co tím díky minimalismu získáte?

Já získávám (proces minimalizace není ukončen) hlavně dobrý pocit. Více volnosti, více prostoru. Budoucí stěhování do bytu nebude tak náročné.

V současné době mám v počítači terabajtový disk téměř plný. To je důvod, proč stále nemám menší (ale rychlejší) SSD disk. Zredukuji počet souborů tak, aby mi stačil 256GB SSD disk.

A na závěr jeden hezký citát:

„Velmi mnoho lidí utrácí peníze, které nevydělali, na koupi věcí, které nechtějí, aby udělali dojem na lidi, které nemají rádi.“ ~ Will Rogers


autor článku OS | datum publikování 28.říjen.2012 08:41 | osobní stránky blog |

Kometáře

#1 Vojtěch www

Minimalismus bude plně účinný pouze v případě, že žiješ sám nebo, že se na tom budou podílet všichni blízcí lidé, se kterými žiješ. Já se o minimalismus pokouším celý život, ale když se druhý nesnaží tak je skoro veškerá snaha zbytečná. Otázkou je, co si každý pod minimalismem představí.. reaguj

datum 28.10.2012 17:20

firefox windows-7

#2 MzK wwwoldasalek.cz

reakce na »Vojtěch«: Pravda. Spolubydlící dokážou tyto snahy krásně potopit. Dík reaguj

datum 28.10.2012 19:00

firefox windows-7

#3 Marek www

A ještě tady chybí zdroje na ty knihy které jsi přečetl, taky si chci nastudovat víc...Dík reaguj

datum 09.11.2012 16:21

chrome windows-7

#4 Irena www

Opravdu je podtitul článku "Dnešní doba je o nakupování hromadění věc."??? Článek má dobrou pointu, ale podle mě prostě bez rozmyslu vyhodit věci, které si později za malý peníz můžeš koupit, je podobná rozmařilost, jako choroba hromadit neužitečný věci. A to jen z důvodu dovolit si více životního prostor. Obzvlášť, když existuje nespočet serverů, kde je můžeš prodat, vyměnit, nebo darovat. Viz aukro.cz, nevyhazujto.cz, votocvohoz.cz. reaguj

datum 24.12.2012 04:09

firefox windows-7

Nové kometáře nejsou povolené.