Dojíždění vs bydlení v podnájmu Mozektevidi.net - Píše Olda Šálek.

Dojíždění vs bydlení v podnájmu

Názor a osobní zkušenosti na téma dojíždění za studiem oproti bydlení na privátu a platit nájem.

image of Dojíždění vs bydlení v podnájmu

Moje dosavadní zkušenosti s dojížděním a bydlením:

Celý život bydlím na vesnici u Kolína. Má to své pro i proti. Všeobecné výhody a nevýhody vesnice oproti městu zná každý, to zde nechci rozebírat. Do střední průmyslové školy v Kutné Hoře jsem nejprve docházel z intru (necelý půl rok, abych si zkusil bydlení na intru) a pak raději dojížděl autobusem, později autem.
Za prací jsem dojížděl rok do Prahy a Plzně, dal výpověď a nastoupil na vysokou školu. V srpnu jsme sháněli levné ubytování pro mne a Simču (případně pro další spolubydlící). Nakonec jsme sehnali podnájem v Rybitví u Pardubic (přímé napojení na MHD Pardubice), na bytě jsme byli celkem čtyři a platili každý 1700 Kč. První dva semestry jsme strávili v podnájmu, další budeme dojíždět.

Výhody a nevýhody

snaha ušetřit peníze

Na bytě jsme byli jednak kvůli snaze ušetřit peníze za dopravu a čas strávený dojížděním. A nedopadlo to úplně dle představ. Cenově i časově to vyjde +- stejně, záleží na tom, jak často se jezdí domů, jestli každý víkend nebo ob víkend. A když není škola (svátky, zkouškové, prázdniny) tak je člověk stejně radši doma, než na bytě a ten se pak platí zbytečně. Takže pro koho je hlavní hledisko cena, spočítejte si, na kolik to vyjde. K nájmu je třeba připočíst (mimo jiné) náklady na dopravu (2× týdně tam a zpět).
Je to různé, někdo kdo jezdí vlakem tak má dopravu levnější, já jezdím autem, tak nájem vyhází lepší.

snaha ušetřit čas

S ušetřeným časem jsem také nebyl spokojen. 7 minut na zastávku, 25 minut k fakultě, 4 minuty do fakulty není moc velký rozdíl oproti dojížděcí variantě (10minut cesta k vlaku, 30minut cesta vlakem, 10minut od vlaku k fakultě). Na druhou stranu žádný stres se zpožděným spojem.

věci na různých místech

Nejvíce mi na bydlení v podnájmu vadila ta roztříštěnost věcí na různých místech. V mém případě na třech - doma, u přítelkyně a na bytě. To je věc, na kterou jsem při plánování vůbec nepomyslel.
V praxi to funguje asi tak, že když jsme na cestě od přítelkyně na byt, je úplně jasné, že potřebná bunda (flash disk, foťák, kalhoty, externí disk, nějaké doklady, boty, kniha, brýle, snowboard…(cokoliv dalšího)) je na tom třetím místě čili doma. A všechny věci vozit v autě samozřejmě nejde. Abych pak takové věci pořád nevozil v autě, tak mám např. 3× zubní kartáček, na každém bydlení jeden. Velice nepraktické.
+ pošta. Když si něco objednám a nechám poslat, na kterou adresu si to mám poslat, když nevím, za jak dlouho to pošlou a kde budu?

zařizování bytu, kupování věcí

Ten byt měl sice levný nájem, ale podle toho taky vypadal. Starý nábytek, stará CRT televize, stará kuchyň. A já si starý, neergonomický stůl dal monitor, notebook, klávesnici apod. Židle také stará neergonomická. Nový nábytek kupovat moc dobře kupovat nejde

  • kam by se dal starý nábytek?
  • jsem v podnájmu, takže si s příslušenstvím bytu nemůžu dělat co chci
  • co pak po ukončení nájmu? Vezmu si věci domů (kam, doma mám jiný). Budu mít doma zbytečně 2 televize, 2 kancelářské židle?
  • Na jak dlouho to kupuji? Budu tu rok? Dva? Nebo jen měsíc?
  • Když si takto nakoupím LCD televizi a vybavím byt, nebudou pak chtít vyšší nájem, když uvidí, že na to mám?

Závěr.

Vypadá to, že jsem nacházel pouze samé nevýhody, ale tak to není. Mělo to i své výhody… klid na bytě, bydlení ve městě, člověk nemusí řešit dopravu, když všude jezdí MHD atd.
Pokud bych měl dojíždět o dost delší vzdálenost, tak na bytě ještě zůstal, ale když je možnost dojíždět za + - stejný peníze a čas, proč toho nevyužít… Další semestru tedy budu dojíždět, pak uvidím.


autor článku Oldřich Šálek | datum publikování 11.srpen.2011 18:12 | Škola, studium a vše okolo Studium |

Kometáře


Komentáře a diskuze ke článku tady
diskuze ke článku