Tablet ano, iPad 2 ne Mozektevidi.net - Mozektevidi.net.

Tablet ano, iPad 2 ne

Několika denní zkušenosti s Tablet zařízením Apple iPad 2. Co umí dobře, co umí špatně a co neumí vůbec?

image of Tablet ano, iPad 2 ne

Mám vůbec využití pro tablety?

Než jsem si tablet iPad2 půjčil, tvrdil jsem: „Nemám rozumné využití pro tablety, tablet nepotřebuji.“ A argumentoval to tím, že už mám všechna zařízení, která potřebuji.

 • Desktop PC (Počítač mám na převážně na počítačové hry a pouštím ho několikrát za rok.
 • Notebook (15,4" přenosný počítač využívám denně místo desktop počítače. Je až na grafiku dost výkonný, takže na práci i zábavu postačí)
 • Čtečku eknih (Na pohodlné čtení mám Amazon Kindle keyboard. Elektronický papír nemůžeme nahradit svítícím displejem, čtení je z pasivního displeje stejně pohodlné, jako z papíru.)
 • Mobilní telefon (Ne vždy s sebou mám notebook a tak spousty věcí mohu udělat přes telefon. Wifi, GPS, 1Ghz procesor)

A co tablet? Pracovat se na tabletu nedá, tváří se jako přerostlý telefon, který neumí ani telefonovat.

První zkušenosti s tabletem Apple iPad 2.

Mirek byl tak hodný a svůj 64GB iPad 2 mi půjčil, abych si mohl pořádně vyzkoušet práci s tabletem. Nejprve přišlo nadšení z velkého displeje a z iOS operačního systému. Návod není potřeba, vše je intuitivní a jasné. A těch pár gest prsty se uživatel naučí hned.

Z iPadu se stalo hezké gaučové zařízení. Jako záchodové zařízení je ovšem lepší telefon, nebo čtečka Kindle, která se dá držet pohodlně jednou rukou.

Rovnou zapomeňte, že budete na iPadu vytvářet nějaký obsah. Maximálně krátký status na facebooku nebo twitteru. Na druhou stranu je iPad (a celkově všechny tablety) výborné zařízení pro konzumaci obsahu.

Ipad 2 a časopisy

Naprosto nadšen jsem z časopisů, které lze do iPadu koupit.

 • Elektronické časopisy a noviny jsou levnější než papírová verze
 • Většinou obsahují více článků a fotek než jejich zastaralé papírové verze
 • Fotky jdou zvětšovat
 • E-časopisy přehrávají i video, což na papíru lze pouze v Harry Potterovi nebo Mimority report.
 • Pokud mi někdo ukradne iPad, nenaštve mne to, protože si mohu koupit nový a zakoupené časopisy se mi stáhnou znovu, takže o ně nepřijdu.
 • E časopisy se mi neštosují a nezabírají místo jako jejich papíroví kolegové.
 • Elektronické Noviny i časopisy lze zakoupit jedním kliknutím myši. Nemusím běhat po městě a shánět papírové noviny v trafikách.

Výdrž baterky je famózní. Když si hraji s mobilem, tak mi před očima baterka mizí. Tablet iPad 2 vydrží snad 10 hodin plného provozu.
Líbí se mi, že nemusím zařízení uspávat nebo vypínat podobně jako notebooky. Prostě jen zhasne displej a je „vypnuto“. „Zapnutí" tabletu je okamžité.

Líbí se mi natáčení displeje a dobré využití displeje na šířku i výšku. Většina aplikací je stejně použitelná na šířku jako na výšku, nástroje a menu se podle toho přesunou.

S tím souvisí i vlastnost, že audio výstup jack mohu mít nahoře, vlevo, vpravo i dole. Podle potřeby.
Tato výhoda se projeví jako nevýhoda, když zrovna hledám tlačítka nebo konektory. Tlačítka pro změnu hlasitosti většinou bývají na pravém boku, někdy se mazaně přesunou na levý bok, případně nahoru nebo dolů. A pak se těžko hledají. Ani po hodině tabletování si nemusíte všimnout, že máte tablet celou dobu vzhůru nohama. Dovedete si představit ten trapas například u čtení knížky nebo novin? :-)

Nevýhody a špatné vlastnosti iPadu 2

Do teď jsem jen chválil, to teď napravím a trochu kritiky pro iPad 2.

 • iPad 2 nemá klasický standardizovaný microUSB konektor. Takže je potřeba extra kabelu pro iPad.
 • Po připojení k PC se iPad nenabíjí. Takže je nutné na s sebou brát extra nabíječku. Ale z iNotebooku by se iPad nabíjel, protože Apple MacBooky mají na USB konektoru větší napětí.
 • Po připojení k PC se iPad nezobrazí jako externí disk. Takže nelze jednoduše do iPadu dostat videa, dokumenty. Vše se musí nahrávat přes děsivý iProgram - iTunes. Tento problém jsem vyřešil přes program DropBox.
 • Zkoušel jsem do iTunes vkládat avi video. Bezúspěšně. Nenapíše to žádnou chybu ani vysvětlení. Prostě se avi film nevloží. Že se musí videa převádět do jiného formátu a nebo to různě hackovat?
 • iPad nemá žádnou přístupnou adresářovou strukturu. Rád bych něco jako /home/downloads /home/pictures /home/upce /home/photografy /home/portofilo /home/work a další složky podle svého gusta.
 • Rád bych si upravil soubor hosts (kvůli blokování reklam, javascriptu a práci)
 • iPad má pouze jedno tlačítko. Není to trochu málo? Nějaké tlačítko pro zpět, menu a search by se hodilo.
 • iPad 2 nemá vstup na USB pro flash disk, nemá vstup na SD karty pro rozšíření paměti.
 • Většina aplikací na AppStore (appMarketu) je placená. A to i aplikace, které jsou na Adroid platformu zdarma. Možná je to jen můj pocit, že free aplikací je méně.
 • Bugy v aplikacích. Překvapilo mne, jak často padal takový facebook nebo program na malování. A když nepadaly, tak se chovaly podivně. Například mi přišla notifikace z facebooku, tak na ni kliknu a čekám, že se dozvím, kdo něco komentoval. Ale zobrazí se mi jen prázdný facebook a musí notifikace rozkliknout znovu. 
 • Na iPadu jsem skoro nehrál hry. Jen jsem zkusil Angry birds a nějaké závody. 
 • Nepodpora Flashe. iPad 2 neumí flash, což je problém. Youtube.com sice funguje, stream.cz funguje jen občas, ale třeba videacesky.cz nefungují vůbec. Na kolinsky.denik.cz si neprohlédnu fotografie, jinde zase nejde jiná věc na flashi závislá. Já vím, že flash je špatná technologie. Ale chci mít na výběr, jestli ji budu používat nebo flash plugin deaktivuji. A ne ji mít striktně nepodporovanou.
 • iPad 2 neumí upload souborů. Zkoušel jsem třeba na facebooku uploadovat fotku (přes web, ne přes aplikaci) a přes flash plugin to samozřejmě nešlo, přes simple html upload také ne.
 • trefování se do textu. Trochu nešťastně je vyřešená editace textu, například URL adresy nebo komentáře.. Nějaké šipky na klávesnici by se hodily, protože se nejde trefit do prostařed slova, pro opravu překlepu. Tedy lze, dlouhým stiskem se objeví lupa a pak to lze. Ale toto řešení se mi nepáčilo, raději bych jiné.Například na svém HTC Desire mám takový trackball.

Moje využití iPadu a závěr

 • 40% prohlížení webu, čtení zpráv, twitteru, facebooku, RSS čtečky
 • 40% učení a čtení školních PDF (kindle má malý displej na A4 PDF)
 • 10% GarageBand, Angry Birds a další
 • 10% to ostatní

Díky Mírovi za půjčení iPadu, odpověděl jsem si tím na otázku, jestli mám pro tablet využití. Ano pro tablet využití mám, ale poohlédnu se po jiném. Apple iPad není pro mne to pravé.

Můj respekt a obdiv patří společnost Apple, protože vymýšlí nové technologie a udává směr ostatním výrobcům.


autor článku OS | datum publikování 22.listopad.2011 09:43 | recenze nejčastěji na HW recenze |

Kometáře

#1 Mirek www

Vesmes musim souhlasit.. Je to prioritach co chces a co dokazes ozelet android na tom bude v tom co jsi psal lip ale bude mit zase jiny mouchy.. Treba placenen obsah ala casopisy.
Hele ja s filmama nemel problem a to jsem taky nesnasel itunes (porad ho nemam rad) a adresare jasne vedou..

BTW cekej na iphone 4 a siri jestli se k tomu nedostanes driv. reaguj

datum 22.11.2011 11:44

khtml apple-ipad

#2 MzK wwwmozektevidi.net

reakce na »Mirek«: Toho se právě bojím, že na Android nebude možnost si časopisy koupit, protože tablet = iPad.

A nebo sice bude možnost koupě, ale nebudou tak optimalizované, protože kdo by optimalizoval pro android když tablet = iPad. reaguj

datum 22.11.2011 11:53

firefox windows-7

#3 Albion66 www

www.danielvavra.com/articles…

Tady je jiný pohled na toto zařízení. Nicméně vlastním Transformera a tam *.avi jedou v poho, knihy a časopisy převedu v Calibre a pak je to jupí, atd atd.... Já osobně Android žeru:-)

Vlastním Transformera a tam *.avi jedou v poho, časopisy a knihy si udělám v Calibre a jupí. Co potřebuji rozchodit, vždy nějak cestu najdu. Jupí :-) reaguj

datum 17.01.2012 09:28

chrome windows-xp

#4 mrk www

Nechapu:

"iPad 2 nemá klasický standardizovaný microUSB konektor. Takže je potřeba extra kabelu pro iPad."

Neni jedno, zdali sebou nosite kabel A nebo kabel B? Toto neni zadna nevyhoda.

"Po připojení k PC se iPad nenabíjí. Takže je nutné na s sebou brát extra nabíječku."

To je naprosto logicke, proč tomu tak je. Maximalni proud pres USB je 500mA. Ipad ma baterii 6600mAH, co kolik. Jednoduchym vypoctem zjistite, ze vybity ipad by se vam nabil za cca 16 hodin. To prostě nemá smysl. Mimochodem, některé zakladni desky pro PC ale nabijeni iPADU umoznuji - davaji vetsi proud. Toto neni zadna nevyhoda.

"Zkoušel jsem do iTunes vkládat avi video. Bezúspěšně. Nenapíše to žádnou chybu ani vysvětlení. Prostě se avi film nevloží. "

Autor zde proste nepochopil, jak se s ipadem pracuje. Stahnete si nejaky prehravac videa a to AVI nahrajte do teto aplikace, treba i pres iTunes. Vse pujde, i bez konverze. Toto neni zadna nevyhoda.

"iPad má pouze jedno tlačítko. Není to trochu málo? Nějaké tlačítko pro zpět, menu a search by se hodilo."

Tlacitek ma vic (zapinani, hlasitost, lock rotace). Proc chce tlacitko ZPET? Vzdyt "Zpet" mate v kazde aplikaci a funguje logicteji nez na Androidech. Search? K cemu myslite, ze je funkce hled na obrazovce nalevo? Prosim, odprostete se od android-zvyku. Toto neni zadna nevyhoda.

"Většina aplikací na AppStore (appMarketu) je placená"

Nemate pravdu.

"Bugy v aplikacích. Překvapilo mne, jak často padal takový facebook nebo program na malování. "

Jak nekvalita nejake aplikace souvisi s ipadem? WTF? Aplikace na Androidech jsou podstate vice bugovejsi.

"Na iPadu jsem skoro nehrál hry."

Toto je take nevyhoda iPADU?

"iPad 2 neumí upload souborů. Zkoušel jsem třeba na facebooku uploadovat fotku (přes web, ne přes aplikaci) a přes flash plugin to samozřejmě nešlo, přes simple html upload také ne."

Ale samozrejme upload umi. Ale neni to zalezitost ipadu, ale konkretni aplikace. Ja nemam problem s uploadem fotek. Samozrejme pres aplikaci, nevidim jediny logicky duvod, proc bych to mel delat 10x sloziteji pres web! reaguj

datum 22.01.2012 11:52

chrome windows-7

#5 MzK wwwmozektevidi.net

reakce na »mrk«: Díky za komentář, a většinu toho nemá cenu reagovat, protože někomu vyhovuje toto, jinému tamto. Ale přesto se pokusím něco vysvětlit:
ad USB kabel: Když mám u Kindle i u telefonu micro USB, stačí mít jeden kabel (s nabíječkou) doma, druhý v autě (autonabíječka) a třetí třeba v cestovní tašce. Tak nehrozí jeho zapomenutí a nemusím ho z té tašky vyndavat, protože domam mám domácí kabel, kdekoliv jinde mám cestovní. Nutnost tahat 2 kabely je rozhodně nevýhoda.

ad nabíjení z USB: To že něco nejde a u jiného zařízení funguje je nevýhoda. Ale tuto nevýhodu si iPad kompenzuje velkou výdrží, se kterou jsem byl více než spokojen.

Avi soubory a iPad: Ano, vím že to jde, ale já nepochopil jak. Zkoušel jsem i přes dropbox stáhnout film, i přes HTTP odkaz, ale prostě se neotevřel v přehrávači. Je nutné nainstalovat lepší přehrávač, není to neřešitelné, ale je škoda, že defaultní přehrávač AVI neumí.

ad málo tlačítek: jde jen o zvyk z Androidu, někomu vyhovuje něco jiného.

ad upload souborů: m.facebook.com -> upload fotky nefungoval. Pokud na to není webová aplikace připravená a nenabízí alternativy (APP nebo přes email), máš člověk smůlu, nevýhoda to je.

Jinak proti iPadu nic nemám, jen to není zařízení pro mne a jinému ať slouží k plné spokojenosti. reaguj

datum 22.01.2012 20:00

firefox windows-7

Nové kometáře nejsou povolené.