Rozhovor s Oldřichem Šálkem Mozektevidi.net - Mozektevidi.net.

Rozhovor s Oldřichem Šálkem

Na blogu http://www.kdosiodjinud.kvalitne.cz/ vyšel se mnou rozhovor. Zde můžete vidět kopii rozhovoru.

image of Rozhovor s Oldřichem Šálkem

1) Ahoj Oldo nebo spíš Mozku? Před lety jsem narazil na tvůj blog, byl jako tisíce jiných, co tě vedlo k založeni takového blogu?

Ahoj Honzo, je to celkem jedno, říkají mi různě. Oldo, Oldí, Mozku, řidiči, Oldřichu, Pane Šálek, kolego, kočičáku, pane podnikatel, Oldíku, kocource… Jak kdo. Ale asi zůstaneme u Oldo :).

Web jsem si založil kvůli fotkám. Stal jsem se vlastníkem telefonu SE K750 (první a dlouhou dobu jediný 2Mpix fotomobil) a fotil na akcích. Na akce si moc lidí nebralo foťák a tak jsem fotil mobilem (Mezi slepými jednooký králem.) Problém nastal s distribucí fotek. Někdo chtěl poslat nějakou fotku na email, další na jinou na jiný email. To mne přestalo brzo bavit a tak jsem fotky uploadoval na file server do zipu. Jenomže se nikomu nechtělo stahovat několika MB soubor, chtělo to miniatury, náhledy, později i komentáře apod. A to dalo vznik už webovým stránkám, později blogu

2) Při psaní blogu musíš mít nápady a trpělivost, nastaly nějaké temnější chvíle kdy jsi nevědel co dál?

No pár jich určitě bylo. Problém byl se spamery, hostingem, doménou, serverem, komentátory a ostatními blogery, kteří psali něco nepěkného. Ale nad problémy se nepozastavuji, to co mne žene dále jsou úspěchy. Problémy jsou od toho, aby se vyřešily a více dál neřešily.

3) Každého určitě zajímá odezva na jeho články, jak to bylo u tebe? Byla vždy pozitivni?

Kritika byla snad ke všemu. Design webu, gramatika, styl psaní, fotky i přímo k mé osobě

Silně negativní kritika hned na začátku po vytvoření prvního webu (HTML, tabulky, font style). Poslal jsem design k hodnocení. Ale to k začátkům patří. První články nebyly pod palbou kritiky, protože na web nikdo nechodil. Další už pak jo. Ale já si z (konstruktivní) kritiky snažím vzít příklad a inspiraci. Pokud je kritika oprávněná, mám ji radši, než „Super web, souhlasím se článkem.“

 
4) Pokud vím, tak tvůj web funguje na tvém RS, setkal jsi se hackem tvých stránek?

Ano, máš správné informace. RS si vytvářím sám už od počátku, je to nejlepší forma učení PHP a MySQL. Na webu Mozektěvidí.net bylo jen jednou XSS. Dříve jsem byl aktivním rádoby hackerem, takže při psaní svého RS uvažuji i jako potenciální útočník. Vím co by mohl útočník použít, vím jak tomu zabránit. Ale stále platí, nic není 100% a já netvrdím, že je můj redakční systém neprůstřelný. Ale to, že je to uzavřený systém a nikdo nevidí do kódu by mohlo zabránit hacknutí.

5) Na webu jsi psal i o nabídkách na práci, "chytil" jsi se nějáké?

Vidím, že můj blog máš pročtený skrz na skrz :)
Nejen díky webu dostávám nějaké pracovní nabídky, už od 3. ročníku vlastním živnostenský list obor Reklamní činnost a Marketing. Programoval jsem občas nějaký web, dělal SEO optimalizaci. Ale daňové přiznání nikomu neukážu :)

V současné době pracuji u společnosti Netzona.Cz s.r.o. jako projektový ředitel.

6) V čem myslíš že tkví tvoje úspěšnost? Určitě to nebude zajímat jen mě. Prozradíš?

Nevím jestli bych se hodnodil až tak úspěšný. Jsou blogeři, co mají větší návštěvnot, větší zisky, více čtenářů, jsou oblíbenější.

Programátoři jsou také lepší, rychlejší, šikovnější a samostatnější než já.

Lepších fotografů je také nepočítaně a lepších řidičů co nebourají ještě víc. Takže návod na úspěch nemám.

 
7) Asi by bylo lepší, kdybys měl doménu mozektevidi.cz, nežere tě to, když vidíš co je na té adrese za odpad?

Popravdě, štvalo mne to dříve. Ale jsou důležitější věci než doména a na doméně mozektevidi.cz (prosím bez aktivního linkování) můžete vidět, že hezká doména k úspěchu nestačí. Majitel mi ji nabídnul, ale odmlčel se. Podle mne časem expiruje stejně jako další fan klub doména „mozekhovnovidi.net“ která existovala rok.


8) Jedna rejpavá otázka, kdysi jsem na asi první verzi blogu viděl přihlašovací formulář s nápisem:"Zkuste se přihlásit, hackněte Hackera" pamatuješ na to?

Ach, znáš můj blog více než já sám. Ano, to byly ty pubertální léta a ty nápady. Teď si říkám: „Větší hovadinu jsem tam nemohl napsat.“ Formulář jsem samozřejmě logoval a sledoval psychologii a IQ svých čtenářů. Objevovaly se skutečně zajímavá hesla.


9) Tento rok maturuješ, máš díky práci čas na školu nebo tomu dáváš volný průběh?

Práci se věnuji minimálně a říkám si, kde jinde bych měl takové úlevy. Vše je o dohodě až odmaturuji, začnu makat na full time. Priorita je teď škola a co se týče maturity, uvidíme, zda budu maturovat teď nebo až po žních :)


10) Opět k tvému blogu, píšes tam o plánech po maturitě, máš už nějaké přesnější řešení? Přihlášky na VŠ?

Vysokou školu teď neřeším, střední škola mne moc nebavila, ale VŠ by mohla být jiná. Přihláška na VŠ zatím žádná, ale třeba nějakou (jednu, dvě) zkusmo dám. http://mozektevidi.net/clanek/kam-po-maturite je stále aktuální článek. Vím jaké mám možnosti, vybírám ty správné.

11) Plánuješ pro svůj blog v nejbližší budoucnosti nějaké novinky?

Poslední novinka pro čtenáře je kouzelné tlačítko „Reklama ON OFF“ které vypíná reklamu na blogu. Zatím jsem to nikde neviděl okopírované, tak nevím, jestli je to dobrá věc nebo ne. Přeci jen, kopírují se jen kvalitní věci.

Další novinky mám zatím v hlavě, zatím bych jen prozradil možnou změnu designu.

Díky za příjemný pokec.

Zdroj: http://www.kdosiodjinud.kvalitne.cz/


autor článku OS | datum publikování 21.březen.2009 07:09 | osobní stránky blog |

Kometáře

#1 Fredy176 wwwduoblog.cz

rozhovorem s P. Voglem se nám tu nepochlubíš? :-P reaguj

datum 26.03.2009 21:12

opera windows-vista

#2 MzK wwwmozektevidi.net

reakce na »Fredy176«: Už jsem napsal bleskovku mozektevidi.net/bleskovky/muj-rozhovor… reaguj

datum 29.03.2009 10:22

opera gnu-linux

Nové kometáře nejsou povolené.