Jak vidím budoucnost svého fotografování Mozektevidi.net - Mozektevidi.net.

Jak vidím budoucnost svého fotografování

Co v současné době fotím, čím fotím a co chci v budoucnu fotit a čím to chci fotit? Jaké objektivy bych si rád pořídil?

image of Jak vidím budoucnost svého fotografování

Jakou digitální zrcadlovku a příslušenství vlastním?

Prodal jsem Nikon D40 a koupil si Nikon D5100. Převážně jsem si polepšil v megapixelech, místo 6ti mám 16Mpixelů, což je lepší pro úpravy a ořezy fotek. Dále jsem více spokojený se šumem (D40 mi šumila i při ISO 800, ISO 1600 a 3200 už bylo silně nepoužitelné. Hodnota HI ISO 6400 tam byla omylem. Nikon D5100 produkuje použitelné fotky při ISO 1600 i 3200.

S Nikonem D40 jsem fotil stejné objekty při stejných podmínkách, ale byl jsem omezený nízkými hodnotami ISO. To lze nahradit delším časem, nižší clonou, bleskem nebo jiným přisvícením. Ale já nechci být omezován ve své kreativitě.

Nechci být omezován technikou.

  • Chci mít k dispozici fotoaparát, se kterým nafotím tisíce fotek bez dobíjení,
  • chci externí blesk, který zvládne 4 záblesky za vteřinu
  • a který blýskne 600×, než je potřeba měnit baterie.
  • Chci objektiv, který mi přiblíží daleké objekty a já tak mohu fotit detaily. 
  • Chci fotit rychlé scény (4 snímky za vteřinu)
  • Chci fotit v horších světelných podmínkách (vyšší ISO bez šumu)
  • atd

A to vše mám. Technicky řečeno D5100, blesk SB-800, 18-55 a 55-200mm objektivy.

Co si plánuji pořídit.

V budoucnu, pokud budu ještě něco kupovat, tak by to chtělo nějaké lepší tělo zrcadlovky. Líbil by se mi nějaký z profesionální řady. Už teď mám lepší než Nikon D90, který je mezi profesionály oblíben. Mám sice nižší řadu, přesto s lepším čipem (čip z D7000). Takže abych si výrazně polepšil, nestačí mi koupit Nikon D7000 za 26.000Kč, ale spíš Nikon D300s za 32.000Kč nebo Nikon D700 za 55.000Kč a nebo Nikon D3s za 115.000Kč. Ale všechny mají jen 12Mpixelů. Až tělo Nikon D4 za 140.000Kč má 16,2Mpix čip.

Takže nové tělo v nejbližší době kupovat nebudu. Se současným jsem spokojen (až na bateriový grip s venkovním drátem na spoušť).

A objektivy? Nemám žádný extrémně širokoúhlý objektiv tzv rybí čočku. A například Nikon 10-24 mm F 3,5-4,5 AF-S DX G ED za 24.000Kč by nebyl špatný, otázka je, jak často bych jej využíval. Krásně defomuje fotky, takže na nějaké akce typu disko, kde je hodně namačkaných lidí a není prostor na dlouhé objektivy by byl ideální. Nejmenší zoom co jsem byl zoom 17-35mm, ale tu Sigmu jsem už prodal.

Následně bych nahradil setový 18-55mm objektiv Nikon 24-70 mm F 2,8 AF-S G ED. Ale 43.000Kč za objektiv je moc.

A 55-200mm bych rád nahradil objektivem Nikon 70-200 mm F 2,8 G AF-S NIKKOR ED VR II. Tento skvost bych chtěl asi nejvíc, ovšem 56.000Kč je pro studenta/živnostníka hodně vzhledem k tomu, že mne fotografování neživí.

Co převážně fotím a co mne baví fotit.

Rád zkouším nové věci. Fotil jsem už makro detaily, focení na krátký i dlouhý čas, přírodu, lidi a holky, akce, hudební vystoupení, street fotky, maturitní plesy, fotografoval jsem akty v profi ateliéru, děti, zvířata i sportovní fotky a automobilové závody.

Nejvíce mne baví fotit lidi na akci. Nemám pak na starosti výběr prostředí, výběr osvětlení, líčení a oblečení u holek, neříkám modelkám jak si mají stoupnout ani jak se mají tvářit. To musím dělat při focení aktů, kde mám všechno pod palcem.
Ale na akci prostě musím sám najít nejvhodnější pozici na focení a být připraven zachytit neopakovatelné okamžiky. Takže nejčastěji fotím na maturitních plesech. Maturitní plesy fotím za 2000Kč, někomu se to může zdát málo, protože mne převážně živí programování a podnikání v IT, mohu fotit s touto bezkonkurenční cenou. Fotografování na plesech mne tak baví, že bych maturitní plesy fotil i zdarma.

Je hezké něco dělat jen protože mne to baví a ne protože potřebuji peníze.

Co není můj fotografický cíl? Co bych nechtěl fotit?

Nechtěl bych být průmyslový fotograf fotek na občanky. Mít malý krámek třeba v Kolíně vedle Eliáše, Líbala a Vidrny. Prodávat tam baterie, paměťové karty, levné kompakty, pouzdra a nabízet tisk fotek. Občas vyfotil nemastnou a neslanou průkazovou fotku a tisknout fotky na hrníčky a trička.

Ani bych nechtěl být reportážní fotograf narozených miminek a dalších akcí do novin. To bych asi seděl někde na židli a čekal na telefon. Ozvalo by se: „Na základní škole otevírá nová jídelna, běž to vyfotit!“ nebo „Neznámí vandalové poničili zastávku, potřebuji fotky ke článku.“ a další fotky na povel.

Ani bych nechtěl fotit produkty, být produktový fotograf. Aranžovat sklo, hrníček, šrouby, krémy, teploměry, jídlo, sluchátka, hodinky, šperky, flash disky, kapky vody, oblékat oblečení na umělé figuríny a fotit pro značkové eshopy nebo do katalogů. A pak dávat některé fotky do fotobanky a čekat, že si někdo koupí zrovna moji fotku.

Nechtěl bych být ani diskofotograf - být každý pátek a sobotu od 22:00 do 03:00 v tom samém klubu vedle těch samých hopsajících lidí a barbie holek a fotit jejich pózy.. Vadila by mi v tom ta pravidelnost, rád si totiž akce kam jdu vybírám.

Fotit akty na jedno brdo. Když jdu po Kolíně a koukám na maturitní tabla focená v ateliéru, jsou to nezajímavé fotky. Přijde mi, že jsou všechny stejné - holka se nalíčí, sedne si na jedno místo, větrákem se ji rozfouknou vlasy a cvak blesk. Pak se fotka vyretušuje, hodí do černobílé a jen ta růže zůstane červená. S tím, že ostatních 140 holek má ty samé fotky. Bez nápadu, bez šťávy.

Mno, to jsem se rozepsal, už stačí..


autor článku OS | datum publikování 19.leden.2012 09:42 | fotky a fotečky fotoakce |

Kometáře

#1 BaRTik www

To lze nahradit delším časem, nižší clonou, blekem nebo jiným přisvícením.

nechci rejpat, ale máš tam chybku, nejspíš by tam mělo být bleskem :-) reaguj

datum 19.01.2012 14:45

chrome windows-xp

#2 MzK wwwmozektevidi.net

reakce na »BaRTik«: Opraveno, díky za upozornění. reaguj

datum 19.01.2012 14:57

firefox windows-7

#3 Jech wwwhudbajeozivot.cz

Výbavu máš parádní :-).
Já fotím většinou Nikonem D60, objektiv 18-55 mm. Bohužel taky docela šumí. Když je hezky, tak se mi fotí celkem dobře, ale v uzavřených (a tmavých) prostorech to jde docela špatně. Je to vidět (bohužel) třeba na fotkách tady channelworld.cz/clanky/reportaz-fujitsu… .
Ten sál byl dost velký, takže bez stativu a pořádného blesku se fotí zatraceně obtížně ...
Máš nějaké rady jak takové věci fotit lépe?
Postprodukcí do fotek zasahuji minimálně. reaguj

datum 19.01.2012 19:59

opera windows-7

#4 Pavel www

Na co kupuješ takoví přístroj, když fotky v fotogalerii jsou na úrovni začátečníka s foťákem v mobilu.

Pavel Fořt reaguj

datum 05.02.2012 13:55

internet-explorer-7 windows-xp

#5 MzK wwwmozektevidi.net

reakce na »Pavel«: Tvrdí ten, co neumí psát česky bez chyb. reaguj

datum 06.02.2012 19:22

firefox windows-7

#6 Honza www

Souhlasím s Pavlem! Podle článku je vidět, že toho o focení moc nevíš a cit bych tady raději nerozebíral, tak se vykašli na focení svateb. To je trochu jiný level. reaguj

datum 08.02.2012 17:34

firefox linux-ubuntu

#7 MzK wwwmozektevidi.net

reakce na »Honza«: A konkrétněji by to nešlo? Je lehké napsat „o focení toho moc nevíš“ bez patřičných argumentů. reaguj

datum 10.02.2012 17:38

firefox windows-7

Nové kometáře nejsou povolené.