Welcome YUM Mozektevidi.net - Mozektevidi.net.

Welcome YUM

Po delší době se opět potkávám s YUM ve linuxu Fedora 8. Jak funguje Fedora 8?

image of Welcome YUM

Další linuxová distribuce

Do teď jsem měl na notebooku mandrivu, ale tam byla nějaká divná … prostě fungovala :-). Nebyl žádný problém, po probuzení fungoval zvuk, wifi, adobe flash, PHP a MySQL, prostě s mandrivou nebyl větší problém.

Ale mě zajímalo, jak vypadá nová fedora 8, protože Fedoru používám od verze Fedora Core 6, na které nefungovalo skoro nic, přes verzi Fedora 7, která mě také trochu zklamala. Krátce nato jsem si začal zvykat na apt-get install, či na urpmi u mandrivy 2008.

linux logo

Instalace Fedora 8

Bezproblémová instalace, opět jsem si předělával oddíly na HDD, stále nemůžu najít ideální rozdělení partitions. Mám oddíl pro Linux / 15GB, oddlíl pro SWAP 1,5 GB, partišnu pro /home, pro /opt. Každou novou instalací to měním k „lepšímu“ leč stále to není ono. Vidím, že mám zbytečně moc velký oddíl pro linux (15GB), když se instalačka pokaždé vejde do 8GB!. Pak mám moc malý SWAP, který je stejně moc pomalý.. malé /opt.. malé /home... chtělo by to terabajty.

Po instalaci mi jde všechno, co jsem zatím zkoušel. Ehm, nepochopil jsem, proč mi v GNOME fungují multimediální tlačítka na klávesnici (volume +-, mute..) a v KDE mi prostě nejdou.

BTW: Linux už není to co býval.. už není tak rychlý při spouštění, notebook startuje, čím dál pomaleji. Grafické X prostředí je náročnější a linux pomalejší a pomalejší. Cosi mě nutí koupit si výkonější železo.


autor článku OS | datum publikování 26.prosinec.2007 13:43 | články o linuxu linux |

Kometáře

#1 mr.Crow wwwdisposed.cz

k rozdělení disku: já to mám takhle:

/ - 5GB (zabrané necelé 2GB)
/home - 30GB
swap - 1,5 GB

LVM - 40GB
- z toho
/usr - 10GB
/tmp - 4GB

/usr a /tmp zvětšuju podle potřeby, klidně i za běhu, díky LVM :-)

radím ti, aby sis příště vytvořil jeden oddíl, který budeš rozdělovat pomocí LVM :-) reaguj

datum 26.12.2007 14:43

firefox gnu-linux

#2 Nobelicek wwwmozekhovnovidi.net

YUM ve linuxu Fedora 8

Ty ses spravna cecha :D reaguj

datum 26.12.2007 19:59

firefox windows-vista

Nové kometáře nejsou povolené.