Update na Kubuntu 7.10 Mozektevidi.net - Mozektevidi.net.

Update na Kubuntu 7.10

Ještě než se rozloučím s Kubuntu a přejdu na SUSE 10.3, updatuji na poslední verzi Ubuntu.

image of Update na Kubuntu 7.10

Jaké jsou možnosti updatování?

Je možnost přes příkazový řádek:

sudo apt-get install update-manager-core
sudo do-release-upgrade
nebo přes "přívětivé" grafické prostředí viz
upgrade linux
Zkouším obě dvě varianty, překvapuje mě, že je potřeba stáhnout GIGA dat pro update, přestože celé Ubuntu má 700MB (CD). No nic, po krátké době stahování se mi začnou instalovat potřebné balíčky a já mezitím zálohuji data kvůli reinstalaci na OpenSuse 10.3. Už se těším na nové distro, jsem zvědav, co mi nabídne :)

Upgrade na novou verzi kubuntu

..se neobejde bez komplikací. Po stažení všech balíčků (GIGA) se provádí instalace, která končí chybou při 30%. Nic mi nebrání postup opakovat, podruhé se stahuje pouze 700MB! a instalace se opět zastaví na 45%. Najednou vyskočí okno, zda chci přejít na novou verzi 7.10 Gutsy Gibbon. Opět stahování balíčků. Při instalaci balíčků mi Kubuntu háže opravdu zajímavé chyby, například odpojenou baterii v laptopu. Začíná mi blbnout čeština, některá písmena s háčky jsou poloviční velikosti než zbytek, nabídky co byly dříve v češtině jsou v ENG. Když už mám problém spusit Adept updater, zachraňuje mě terminálový příkaz:

mzk@laptop:/$ sudo dpkg --configure -a
#který opravuje bordel v balíčkách.
#zkráceno!

Nastavuji balík libzvbi0 (0.2.25-1) ...

Nastavuji balík libedata-book1.2-2 (1.12.0-0ubuntu5) ...

Nastavuji balík libmimelib1c2a (4:3.5.7enterprise20070926-0ubuntu2) ...

Nastavuji balík kdm (4:3.5.8-0ubuntu2) ...
Instaluji novou verzi konfiguračního souboru /etc/init.d/kdm ...

#pokud nastane problém s přespsáním mých upravených konfiguračních souborů, instalátor se pokaždé zeptá..

Konfigurační soubor `/etc/kde3/kdm/backgroundrc'
 ==> Od doby instalace byl změněn (vámi nebo skriptem).
 ==> Distributor poskytl upravenou verzi.
  Co s tím chcete udělat ? Možné volby jsou:
  Y nebo I : nainstalovat verzi z balíku
  N nebo O : ponechat současnou verzi
    D  : zobrazit rozdíl mezi verzemi
    Z  : přepnout tento proces na pozadí a prozkoumat situaci
 Implicitní akcí je ponechání současné verze.
*** backgroundrc (Y/I/N/O/D/Z) [předvoleno=N] ?      


Konfigurační soubor `/etc/laptop-mode/laptop-mode.conf'
 ==> Od doby instalace byl změněn (vámi nebo skriptem).
 ==> Distributor poskytl upravenou verzi.
  Co s tím chcete udělat ? Možné volby jsou:
  Y nebo I : nainstalovat verzi z balíku
  N nebo O : ponechat současnou verzi
    D  : zobrazit rozdíl mezi verzemi
    Z  : přepnout tento proces na pozadí a prozkoumat situaci
 Implicitní akcí je ponechání současné verze.
*** laptop-mode.conf (Y/I/N/O/D/Z) [předvoleno=N] ? N    

Pak instalace dále pokračuje, spustí se průvodce přechodu na novou verzi. Po nenuceném restartu mi GRUP nabídne už standartně novou verzi 7.10. Tím je upgrade dokončem. Všechna nastavení i data jsou zachovaná. Zatím pozoruji pouze "kosmetické změny" a drobnosti.

Windows Vista

Stále mám na laptopu i Windows Vista. Přepínám do Visty pouze výjimečně, Vista je pomalejší než linux, déle nabíhá a navíc je taková neohrabaná (podle mého názoru na mém stroji). Hodně pomohlo osekání Visty přes vlite (nlite), ale stále nic moc. Od Windows Vista utíká stále víc lidí, i v naší třídě se snaží neúspěšně instalovat XP na sata disk v notebooku (nejsou ovladače)


autor článku OS | datum publikování 19.říjen.2007 15:47 | články o linuxu linux |

Kometáře

#1 bagy wwwjakvydelavat.kvalitne.cz

Hodně štěstí s novou distribucí...já se plánuju konečně odlepit od XP a vlítnou do Ubuntu jenže mám pořád problém s CDMA a s tim co umim prostě nezvládám něco doinstalovávat...už se těším na další článek hltám to jako blázen :P reaguj

datum 19.10.2007 22:22

unknown unknown

#2 DarkCraft wwwdarkcraft.org

Jak uz sem psal v nekterem z predchozich clanku, *buntu je jedine distro, za ktere bych se stydel. Podle me na Linuxu uz jedes dost dlouhou dobu na to, aby sis mohl poridit poradne distro, doporucuju ti Arch Linux, na tom se naucis jak co funguje a odnaucis se "klikacimu zlozvyku" z windows. reaguj

datum 20.10.2007 03:00

opera gnu-linux

#3 ScH0ll_kIll3r wwwschollkiller.wz.cz/blog/

a kdyz ne arch tak gentoo reaguj

datum 20.10.2007 09:09

firefox windows-xp

#4 MzK wwwmozektevidi.net

reakce na »DarkCraft«: Tady nejde o to, používat co největší HC linux. Tady jde o spokojenost, můžu být spokojen víc s ubuntu než s Archem. Navíc jsou i jedinci, co můžou být spokojení i s windows :) reaguj

datum 20.10.2007 14:38

opera gnu-linux

#5 lo3k wwwwww.freeblog.ic.cz

reakce na »MzK«: mno v tom to je...každýmu vyhovuje něco jinýho reaguj

datum 20.10.2007 15:50

opera gnu-linux

#6 mr.Crow wwwdisposed.xf.cz/wordpress/

reakce na »MzK«: na tom něco pravdy bude. Používal jsem nějakou dobu slackware, neměl jsem s ním problémy, všechno jsem vyřešil bez klikacích nástrojů, ale stejně jsem se po čase vrátil k openSUSE...asi jsem si na něj zvyknul, jakobych se v něm cítil nejpohodlněji...já ti openSUSE doporučuju ;) reaguj

datum 21.10.2007 17:22

firefox gnu-linux

#7 merlyn www

No, ono třeba zkusit nějaký to BSD by taky nebylo od věci ;-). Jinak SuSE je dobrý. Má ho babička a zatím funguje (i SuSE i babička) reaguj

datum 22.10.2007 20:20

opera freebsd

#8 mr.Crow wwwdisposed.xf.cz/wordpress/

[false] : asi by ses divil, ale znám spoustu lidí, co dávají na desktopu přednost *BSD před Linuxem reaguj

datum 23.10.2007 19:41

firefox gnu-linux

#9 mr.Crow wwwdisposed.xf.cz/wordpress/

[false] je dost relevantní. Protože těch lidí, co používá *BSD na desktopu je sice málo, ale jsou :-) reaguj

datum 26.10.2007 11:28

firefox windows-xp

#10 MaXiM www

"Od Windows Vista utíká stále víc lidí, i v naší třídě se snaží neúspěšně instalovat XP na sata disk v notebooku (nejsou ovladače)"
BLBOST, vždycky je chyba někde mezi klávesnicí a židlí !!! Mám též SATA a všechno bez sebemenčího problému. To si holt musíte sehnat ty správné instalačky, vy profíci!!! reaguj

datum 24.02.2008 02:06

firefox windows-xp

#11 devian wwwstahni.net

reakce na »MaXiM«: To není blbost. V sata to skutečně není, na sata disk není problém XP nainstalovat, problém je v tom, že na nové notebooky už se často ovladače pro xp neseženou. reaguj

datum 24.02.2008 13:41

firefox windows-xp

Nové kometáře nejsou povolené.