Tandemový seskok - bezva vodvaz Mozektevidi.net - Mozektevidi.net.

Tandemový seskok - bezva vodvaz

V neděli jsem si byl skočit tandemový seskok v Kolíně. Počasí vyšlo, seskok také.. jaké jsou zážitky a jaký je dvou kilometrový volný pád?

image of Tandemový seskok - bezva vodvaz

Seskoku jsem se nemohl dočkat

Když tu akci oznámím mé slečně, má dost obavy. Já se ovšem nebojím, už jsem přežil mnoho, takže nějaký seskok ze čtyř kilometrů mne nemůže rozhodit. Těším se. Brzo ráno budíček a může se vyrazit na kolínské letiště. Na webu Tandemy Franěk.cz píšou, že Na parašutismu je nejnebezpečnější cesta na letiště. A mají pravdu. Jeden blbec v nedal na silnici přednost..., ale o tom jsem nechtěl psát.. 

Když chvilku po osmé dorazíme na kolínské letiště, setkáváme se s naším tandem pilotem Aloisem Šprachtou, který nám vysvětluje průběh tandemového seskoku. První skáče můj kamarád, kterého jsem  poslal na smrt jako prvního. Už se čeká jen na naše letadlo L410 - Turbolet. Po seskoku jdu na řadu já. Pocity? Nedočkavost, nadšení, rozrušení. A u přítelkyně? Obavy, strach :).

Přicházím na řadu, oblékám si kombinézu, tandem pilot mi pomáhá do bezpečnostních popruhů/kšand a čekáme na letadlo.

tandemový seskok 1 

Čekání si krátíme hecováním a vtípkováním. Příkladem můžou být věty: "Připraven na smrt?, Už máš napsanou závěť? Dáš mi klíčky od auta, kdyby náhodou? Z tebe zbyde jen mastnej flek. Padej na trávu, ne na beton. Až skočíš, nezapomeň na pádák. Né, že se zamotáš do vrtule letadla! Poslední slova před smrtí? Záložní padák tam je. Ale co záložní záložního padáku?"

Nástup do letadla a let.

Nástup do letadla 

Pro mne byl zážitek i samotný let letadlem, protože sice jsem už letěl, ale to nebylo letadlem, ale autem. Několika minutové stoupání do výšky čtyř kilometrů. Cestou vzhůru k bohu mi Alois vysvětluje vše k seskoku, připomíná postup, ale i další zajímavosti k letu, rychlosti volného pádu, letadlu, prostě prima pokec.

Potřebná výška se blíží, jdeme se připravit. Letadlo opouštím jako předposlední, pořád převládá nadšení a těšení. Už stojím v letícím letadle L410 - Turbolet a dveře jsou otevřené za letu. V této výšce je poměrně chladněji. A už, už vyskakuji. Děláme jakoby salto, padám zády dolů, čumím jak se letadlo prudce vzdaluje, my zrychlujeme a matička země se přibližuje.. Úžasný zážitek, pocit nadšení střídá vyděšení a až teprve teď mi do krve proudí litry adrenalinu a srdce buší jako o závod. Tento těžko popsatelný pocit trvá několik desítek sekund. Snažím se zorientovat, kam vlastně padáme, totálně si vychutnávám 200km/hod volný pád až do výšky 1500m. V této chvíli tandem pilot otevírá padák a konečně zpomalujeme. Ufff, padák se otevřel a je tu nový pocit klidu, plachtění. Na nějakou dobu dostanu do rukou i řízení padáku, tak zkouším spirály na obě strany. 

plachtění, padák 

Následuje jen hladké přistání...

tandem seskok přistání 

Těžko popsatelné pocity z tandem skoku/pádu/letu mi zůstávají v hlavně ještě teď. Ano, pár-minutový seskok vytvoří zážitek ne na hodiny nebo dny. Ale na celý život. A příští rok chci znova.

Zbytek fotek je tradičně na Oldasalek.cz/tandem seskok.

Jo a mrkněte i na tandemy franek.cz, mají moc hezky udělaný web.


autor článku OS | datum publikování 4.září.2009 21:30 | fotky a fotečky fotoakce |

Kometáře

#1 Jakub Musil wwwpokerstars.zase.cz

Super článek! Už delší dobu o tandemu přemýšlím a tak jsem chtěl vědět, co a jak bude, než mě nějaký ukrajinsky mluvící parašutista vyžduchne s letadla. reaguj

datum 05.09.2009 00:13

firefox linux-ubuntu

#2 apin wwwwww.apinuv.kekel.cz

občas by bylo dobré si po sobě text přečíst...
"Jeden jeden blbec v nedal na silnici přednost" reaguj

datum 06.09.2009 11:22

firefox linux-ubuntu

#3 MzK wwwmozektevidi.net

reakce na »apin«: Díky, opraveno.. ale asi toho tam bude víc no :( reaguj

datum 08.09.2009 09:17

opera windows-vista

#4 brekeke wwwbrekeke.cz

taky bych si to rad zkusil ... nicmene jsem ted zjistil, ze cim jsem starsi, tim jsem z volnyho padu vydesenejsi a min si to uzivam (otestovano na skocich ze skaly do vody (tak 6-10 metru - ted vs. cca pred deseti lety)) reaguj

datum 08.09.2009 16:07

mozilla linux-debian

#5 Mirek www

reakce na »brekeke«: 6-10m neni 4km :) 2,5km volnyho padu uz je slusny. Skvele sem si to uzil, takze doporucuju vsem a pristi rok jdu znova. reaguj

datum 09.09.2009 21:37

opera windows-xp

Nové kometáře nejsou povolené.