Switch na iOS je nevyhnutelný Mozektevidi.net - Mozektevidi.net.

Switch na iOS je nevyhnutelný

Dříve nebo později si MacBook koupím / případně hledám lepší linuxovou distribuci nebo alternativní způsob vývoje na PHP.

image of Switch na iOS je nevyhnutelný

Proč Linux GUI NE?

O linuxovém UI jsem psal, třeba jak vypadal linux na notebooku v roce 2007 (nic nefungovalo), v roce 2009 to nebylo o nic lepší, např.: „Po připojení externích reproduktorů se neodpojí integrované repráčky. Musím je ručně vypínat programem kmix. Hledal jsem řešení, leč zaručeně fungující návody nefungovali.

Ani v roce 2014 to není lepší… Nainstaloval jsem si debian, k němu základní xfce uživatelské prostředí, PHP 5.5.8, MySQL 5.6.15 a samozřejmě můj oblíbený PhpStorm.

 • Přihlásím se
 • Pustím PhpStorm, otevřu projekt
 • bug: uprostřed obrazovky se mi zobrazí dialogové okno cca 400×100px. To zavřu, ale místo okna zůstal zašedlý obdélník, přes který není nic vidět. A ten nejde zavřít jinak, než vypnutím PhpStormu. Tento obdélník se objevuje náhodně a pomůže jen vypnutí a znovu zapnutí IDE.

Pokud existuje nějaké lepší distro nebo GUI, rád si nechám poradit, ale nechce se mi trávit hodiny konfigurací, instalací a řešením jiných bugů.

A věřte, že podobné, horší či lepší problémy jsem měl i na unity. Například otevření dialogového okna, částečně mimo obrazovku, odkud nešlo přesunout…

Development na Windows?

V případě PHP, kdy výsledná aplikace běží na Linuxu mi přijde nepřirozené vyvíjet na Windows. Věřím tomu, že to jde, sám jsem dříve měl nainstalováno wamp, konkrétně xampp (tehdy ještě na windows XP), ale nebylo to moc dobré. Linuxová konzole mi chyběla, jednoduchá instalace balíčků, konfigurace a další vymoženosti linuxu nejsou. 

Současný Development Linux, Samba, Windows?

O tom, jak probíhá vývoj v PHP a MySQL v této kombinaci jsem psal v roce 2010 a od té doby se nic nezměnilo. Zkráceně: Ve Windows si pustím vmware player, s debianem. Přes Sambu si disk připojím jako X:\ a vývoj nadále probíhá ve Windows.
Výhodou je:

 • nativní linuxové prostředí
 • aptitude install, ab, libovolně apache, lighthttpd nebo ngnix, linuxová konzole, cat, |grep, tail -f /var/log/* a mnohé další
 • Windows má hezčí, stabilní UI
 • Není problém vzdálená plocha, VPN, Office, Outlook, total commander
 • Možnost zálohy celého virtuálního stroje
 • Možnost mít několik virtuálních strojů pro různé záležitosti.
 • Možnost zvolit si libovolné distro.

Nevýhody bych viděl takto:

 • pomalejší start (než naběhne vmware)
 • pomalejší samba (phpStorm hlásí, že práce se vzdáleným diskem je pomalejší, přestože to je lokální virtuální síť, v praxi nemohu porovnat)
 • nemožnost debug, xdebug, protože se jedná o vývoj na „vzdáleném“ stroji a phpstorm nemá PHP interpret.

Co takle development na iMac iOS?

Poslední varianta, kterou jsem zatím nezkoušel. Ohlasy na tuto variantu jsou dobré, odrazuje mne pouze cena. MacBook 15" Retina se koupí za 49900Kč, alernativní Lenovo ThinkPad Edge S531 Black 20B00-04K pouze za 31000Kč. (má horší rozlišení, ale to nevyužiji - externí monitor. Na druhou stranu více vstupů a je to univerzálnější notebook. Srovnání je pouze orientační, ale i tak o něčem vypovídá)

Případně kdybych snížil nároky a vzal menší 13" a core i5 tak to vychází takto:

MacBook Pro 13" Retina CZ 38490Kč | HP Spectre 13-3000ec 33490Kč to už není tak hrozné.

A kdybych koupil notebook s klasickým HDD a dokoupil SSD, tak se cena ještě o pár tisíc sníží a je větší výběr. 

Co mi tento switch (myslím) přinese? Rychlejší development bez virtuálního stroje. Hezčí a rychlejší UI s možností přepínat plochy, konzole atd.

Nevýhody? Některé programy jsou pouze pro Windows - např. Zoner Photo Studio. Půjde používat? Co Steam hry, které sice moc nehraju, ale stejně… Co vlastní nastavení klávesnice? Půjde?

Mno, ještě o tom popřemýšlím a pak se rozhodnu, jestli si pořídím Mac na zkoušku nebo na furt. S iPhone už spokojený dávno jsem, k iPadu mám určité výhrady.


autor článku OS | datum publikování 8.únor.2014 11:00 | články o linuxu linux |

Kometáře

#1 Petr wwwwww.e-vanicek.cz

Čau,
co se týká testování na novějším HW, tak Debian nebyl nejvhodnější volbou. Debian je spíš serverové stabilní řešení, proto má starší kernel a všechny balíčky v základu postavené na starší verzi, takže pokud sis nepřidal nějaké externí repozitáře, tak mohlo jít třeba o už dnes opravenu chybu. A to samé může být u ostatního, včetně starší verze Xfce. Pro uživatelsky přívětivější prostředí, nový kernel a balíčky bych šel třeba na Mint. Já už sice jedu delší dobu úspěšně na Win 8(.1), ale Mint se mi tehdy osvědčil. Nebo pro Xfce bych šel přímo pro Xubuntu. reaguj

datum 09.02.2014 08:22

chrome unknown

#2 MzK www

reakce na »Petr«: A člověk by spíš řekl, že ty starší a označené jako stable budou bez bugů :)

Btw, já tam měl i testing repo kvůli PHP 5.5.x atd. A stejně to nepomohl. Mohl to být bud v PHP stormu, ale u stejné verze na Windows žádný problém reaguj

datum 09.02.2014 15:09

firefox unknown

#3 Orfeus wwwjiricadek.com

Jak píše Petr, Debian je spíše distribuce na servery, zkus Kubuntu. KDE je docela příjemné prostředí a Ubuntu je určené pro domácí použití a většina problémů jako například připojení externího monitoru, odpojování repráků atd. je tam vyřešenejch. reaguj

datum 09.02.2014 15:26

chrome windows-8

#4 Orfeus wwwjiricadek.com

Jak píše Petr, Debian je spíše distribuce na servery, zkus Kubuntu. KDE je docela příjemné prostředí a Ubuntu je určené pro domácí použití a většina problémů jako například připojení externího monitoru, odpojování repráků atd. je tam vyřešenejch. reaguj

datum 09.02.2014 15:27

chrome windows-8

#5 Anonymous_ wwwvsetesty.cz

Jen par poznamek.

- iOS je OS pouze pro iPhone/iPad. Na Apple MacBookach/iMacach je OS "Mac OS X" - tzn. titulek je prinejmensim zavadejici.

- nemyslim si, ze by sis nejak vyrazne polepsil. MacBook pouzivam denne jiz nekolik let a i tak nebo mozna prave proto vidim spousty problemu i na nem. Bez VirtualBoxu (btw proc pouzivas komercni VMWare?) se take neobejdu a nekolikrat tydne jsem nucen spoustet Windows XP.

... a ruzne bugy/chybejici ficurky tu jsou take. Z hlavy napriklad:
- nelze bootovat s pripojenym ext. monitorem, jinak kernel panic (tento problem mam az od nejnovejsi OS X, ale stale to je problem)
- neni tu neco jako shift+delete (tzn. jsi nucen nejprve soubor presunout do kose a pak vysypat kos nebo ho smazat pres rm)
- system neustale vytvari metadata absolutne vsude, takze kdyz pripojis flashku, tak ti tam nasere spoustu zbytecnych souboru (a neda se to vypnout)
- spatna akcelerace USB mysi (musi si kazdy vyzkouset, aby poznal rozdil a nepohodli oproti Linuxu a Windows)
- nekonzistence v klavesovych zkratkach - pokud chces nekdy pouzivat i jiny OS a ne byt lockly, musis si premapovat kompletne celou klavesnici
- nefungujici/mrtve klavesy (zapomen na insert, scroll lock, break a na nekolik dalsich klaves)
- nefungujici NTFS write out of box - je nutne pouzit komercni aplikaci nebo pri kazdem novem disku editovat fstab
- chybejici funkci archivacni program (jediny pouzitelny je komercni BetterZip a i ten je neskutecny shit oproti 7zip nebo WinRARu)
... a to jsou jen veci, co mam na prvnich mistech - je toho spousty. Nejvetsi problem je, ze se s tim neda nic delat. OS X je totalne uzavreny a neupravovatelny (narozdil treba od Windows, kde se da zmenit i shell..) reaguj

datum 28.02.2014 10:48

chrome macosx

#6 MzK www

reakce na »Anonymous_«: Díky za hodnotný komentář. Ale i přes uvedené nevýhody u Mac OS X zůstáváš, je to tak? Takže výhody převažují.

ad komerční vmware - používám vmware player, který je zdarma a pro mé účely stačí - není problém zvětšování hdd, změna ram, cpu - v ničem mne neomezuje :)
s virtualboxem jsem měl menší problémy při startování v linuxu - virtualizovat windows. Ale to je už x let zpět.

Mac zkusím a uvidím, cesta zpět je vždy možná, jen to stojí peníze. reaguj

datum 28.02.2014 12:49

firefox windows-8

Nové kometáře nejsou povolené.