Státní maturity - blbost Mozektevidi.net - Mozektevidi.net.

Státní maturity - blbost

Státní maturita se blíží. V bulváru jsou titulky jako Na státní maturity se zbytečně vyplýtvalo přes 100 milionů korun!, Státní maturity jsou plné chyb.. Někdo chce odložit, někdo naopak ne. Jednotná maturita blbost!

Státní maturita

Podle mě jeden velký omyl. Nelíbí se mi, že jsem pokusnou myší a že budu prvním ročníkem, který si zkusí státní maturity naostro. Právě jsem ve třetím ročníku, maturita se blíží a já stále nevím, jestli bude či nebude státní (společná) a v jakém rozsahu. Nebo zda se spustí pouze část.

Na státní maturity se zbytečně vyplýtvalo přes 100 milionů korun!

Zdroj BL. To mě ani moc netrápí, vláda české republiky už promrhala takovejch peněz až mi to přijde normální, nijak nevybočující věc. Co jiného se taky dalo čekat od české vlády.

Státní maturity jsou plné chyb

"Takových tam bylo hned několik. Jen v zeměpise jsou tři otázky se špatným a nejasným zadáním. Jedna dokonce se špatnou odpovědí," popisuje zástupkyně ředitelky pražského gymnázia Jaroslava Seiferta ve Vysočanech Helena Svobodová. zdroj. Také nic co bych nečekal. Státní maturity jsou připravené ve spěchu, nekvalitně a nejsou dostatečně otestované. Není nastavená správná obtížnost, náročnost se bude teprve upravovat, až jak dopadne první pokusný ročník. Vím, že chybu může udělat každý. Ale když chyby druhých odnáší jiný..

Proč společné maturity?

Každá škola má svoji úroveň. Opravdu je k smíchu, když v inzerátech v zaměstnání požadují maturitu a neptají se jaká že to maturita je. Copak můžeme srovnávat maturitu kuchaře nebo jiného účňáku, jistě znalého ve svém oboru s maturitou prestižní elektrotechnické průmyslové školy? Teď si rejpnu do velmi početné skupiny gympláků. Ten kdo vyjde gympl, má sice maturitu ale neumí prakticky nic! To je bezesporu. Gymnázium je určené jako příprava na vysoké školy. Kdo z gymnázia nepokračuje na VŠ, není nic.

O kvalitě maturit na učilištích se také dá polemizovat. To že někdě požadují maturitu a neptají se jaká že je to škola je jejich blbost. Ale proč teda zvyšovat nároky na na učiliště? Pochybuji, že studenti učilišť můžou maturovat ze stejných otázek jako studenti gymnázií.

Zaměření škol

Každá škola vyjímaje gymnázia má své zaměření, na které se specializuje. Osobně chodím na vyhlášenou střední průmyslovou školu v Kutné Hoře, která je známá jako výběrová, náročná škola, ze které vycházejí jen ti nejlepší studenti. Prý jí není ve středních čechách rovno. Celé 4 roky se zaměřujeme podle oboru na sítě, elektroniku, sdělovačku, automatizace. A maturovat z toho nebudeme?

Společná maturita přišla rychle

maturita

Neříkám že nečekaně. V prvním ročníku jsem se učil na normální, klasickou, školní maturitu. Státní maturitě jsem nevěnoval pozornost. Až na konci druhého ročníku nám bylo řečeno, že ve třetím ročníku nám přibudou hodiny jazyků kvůli státní maturitě. Stále se neví jestli bude nebo nebude. Ve vládě je bordel.

Základním problémem testů je skutečnost, že mohou zjišťovat jen některé aspekty vzdělávání. Většinou se zaměřují na věci nejméně podstatné. Učitelé mohou tyto nedostatky kompenzovat jinými formami hodnocení, což ale státní maturita neumožňuje. Všichni maturanti dostanou stejné testy. Na první pohled to vypadá spravedlivě, ale při podrobnějším prozkoumání zjistíme, že je velká část studentů diskriminována. Například tím, že na středních odborných školách bývá menší hodinová dotace pro český jazyk a literaturu, než je tomu na gymnáziích, a to až poloviční. Na středních odborných školách také působí mnohem více nekvalifikovaných učitelů cizích jazyků. Studenti gymnázií procházejí při přijímacím řízení mnohem přísnějším výběrem, než studenti středních odborných škol. Nejlepší učitelé zde tedy učí nejlepší studenty, není tedy divu, že mají nejlepší absolventy... Skutečně můžeme dát různým žákům s tak zásadně odlišnými podmínkami vzdělávání unifikovaný test? Jsem přesvědčen, že nikoliv!

Dalším problémem je spěch, se kterým se státní maturity zavádějí. Již v roce 2008 by podle nich měli maturovat první studenti. Učitelé ani žáci tak nemají dostatek času, aby se na novou podobu maturitní zkoušky připravili.

Studentům se mění podmínky studia za pochodu, což je přinejmenším nekorektní. Budou tak znevýhodněni proti pozdějším maturantům, kteří budou vědět od prvního ročníku, jak budou státní maturity vypadat. Učitelé je budou moci připravovat na novou podobu maturity celé čtyři roky, nikoliv pouze dva roky, jako první státní maturanty. Maturita je přitom velmi důležitou zkouškou, která rozhoduje o žákově budoucnosti. Co když ji nesloží jenom proto, že měl na přípravu málo času, měl nekvalifikované učitele a nízkou hodinovou dotaci daného předmětu? Zpětně příslušnou hodinovou dotaci předmětu ředitel těžko posílí… link

Státní maturita

Vím moc dobře, že tímto postem situaci nezměním. Život mě naučil překonávat překážky. K problémům se stavím čelem. I kdybych věděl od prváku z čeho budu přesně maturovat, neučil bych se to. Já se na maturitu budu učit až opravdu bude (tak měsíc před). To už budu vědět jaká bude. Ti co sou na gymplu, ti se nemusí strachovat, naopak. Ti co jsou na učilištích mají problém. Ten problém mají oni, ne já.


autor článku OS | datum publikování 18.březen.2007 16:06 | Škola, studium a vše okolo Studium |

Kometáře

#1 Golfy wwwwww.golfy.gotia.cz

pokud chcete bejt proti státní maturitě, navštivte web petice.iprotebe.cz/index.php
a přidejte se k petici reaguj

datum 18.03.2007 16:47

unknown unknown

#2 Jech wwwwww.flash-dc.net

Taky jsem ve třeťáku a taky se státní maturitou nesoushlasím. Je s tim kupa problémů a furt se nic neví.. myslí vůbec někdo na nás, studenty ? Jak si říkal, každá škola má jiné podmínky, a ne všechny školy vyučují vše přesně dle osnov .. tak přeci nemůžou dát maturitu z toho, co se studenti neučili .. nejdříve by se měli vydat osnovy pro státní maturitu a připravovat na to následjující první ročníky.. a ne naopak .. :-/ reaguj

datum 18.03.2007 17:58

unknown unknown

#3 spage www

Ja jsem ted taky v septime, ale statni maturitu spis vitam, protoze jeji narocnost bude podstatne nizsi nez u soucasny a taky predpokladam vetsi shovivavost zkousejicich... reaguj

datum 18.03.2007 18:15

unknown unknown

#4 disn3y www

Naprosto souhlasím. Taky bych řekl že obrovský problém státních maturit je racionální zkoušení, které tam jaksi chybí, např škola technického oboru, kde nám musí rvát do hlavy neuvěřitelné množství literatury, které technici nevyužijí, a akorát je to zatěžuje. Prostě je laťka stejná jak na všeobecném gymnáziu kde je literatura docela důležitá, tak na tech. zaměřené škole .. reaguj

datum 18.03.2007 19:04

unknown unknown

#6 guguma www

Senzační, jak nikdo nemá historické povědomí. Státní maturity existovaly od Rakouska, přes první republiku, aj za komančů. Nebyl s tím problém.
Teď pár (15) let nebyly, a jsou s tím určité problémy (maturita z různých středních škol, i stejného typu, není "stejně hodnotná").
Tak co se divíte, že se státní maturita vrací? Vždyť kdo jiný než stát má garantovat úroveň vzdělání, když školy předvedly, že to nezvládnou dost spolehlivě? reaguj

datum 18.03.2007 21:34

unknown unknown

#7 MzK wwwmozektevidi.net/

TO guguma: Vím o tom, tu pohádku znám. Jedna věc je garance úrovně, druhá věc je, že to budou zkoušet na nás. Osobně mi až tak nevadí. Budu se na maturitu učit až bude horko. Ale co ty učiliště? Hm? Co mi na to řekneš? reaguj

datum 18.03.2007 21:43

unknown unknown

#8 Kuruteku www

"Ten kdo vyjde gympl, má sice maturitu ale neumí prakticky nic! To je bezesporu."
Ten byl dobrej. A teď ten jak letí Čech, Rus a Američan v letadle. :-D :-D :-D reaguj

datum 19.03.2007 12:43

unknown unknown

#9 guguma www

No jak jsem psal na Soomu - má-li to být učiliště s maturitou, buď bude kromě odborné části poávat úplné střední vzdělání, nebo bude výsledkem toho učení jen výuční list bez maturity ("hej pane, jsem vyučený programátor, vyučený bezpečnostní technik, vyučený informatik, ..."). reaguj

datum 19.03.2007 17:29

unknown unknown

#11 MzK wwwmozektevidi.net/

TO disn3y: TO Tomas12345: Odkaz je hned v prvním komentáři!
TO Kuruteku: To není vtip, to ti potvrdí i gympláci!
TO guguma: Společná maturita mi vadit nebude, pokud bude řádně připravené a budu o ní vědět už od prváku! To, že nadržuje gymplům je drobnost.. reaguj

datum 19.03.2007 19:25

unknown unknown

#12 Trupik wwwtrupik.aspweb.cz

Aha... a současný stav je podle tebe OK, nebo co? Tak se podívej po světě - standardizované zkoušky mají skoro všude a když ji někdo udělá, tak se ví, co se od něj může očekávat.

To s těma učilištěma nechápu - to jako musí mít lidi z učňáku maturitu? Maturita má označovat člověka s nějakým druhem vzdělání. Učeň takové vzdělání nemá a nepotřebuje (netvrďte mi, že učňové jsou svými znalostmi rovní středoškolákům), tak proč by měl mít doklad, že to vzdělání má?

A spousta lidí říká, že je gympl k ničemu bez další vejšky. No říkají to asi hlavně ti, co na něj nechodí nebo je z gymplu vylili (nebo skoro). Každopádně od nás šli na vejšku všichni až na pár vyjímek, které na tom gymplu možná neměly co dělat, takže co z toho?

A to, že se podmínky mění za běhu, to je sice nepříjemné, ale být tebou, tak si zvyknu. Nám se taky v půli studia změnily bodové dotace předmětů a nikdo se nikoho na nic neptal ani se nepořádaly petice. A v mimostudijním životě to nebude jinak.

A ještě k té nepřipravenosti a chybám - takhle velký projekt prostě chyby obsahovat musí a jestli je to pár otázek z několika stovek, které se navíc podařilo opravit, tak v čem je problém. Už se ti někdy podařilo napsat program, ve kterém by nebyla žádná chyba? A znáš nějaký takový?

Státní maturity jsou čistě logická věc. reaguj

datum 19.03.2007 22:50

unknown unknown

#13 Trava www

Se statnimi maturitami nesouhlasim,kdyz jsem si vybiral skolu ,coz je pro me ted skola stredni odborna,bylo mi receno ze jdu na skolu se skolni maturitou,newim proc bych najednou mel delat neco jineho ??? rekl bych ze par lidi to potesilo statni maturita je samozrejme hodnocena lip nez skolni ale co ten stejnomerny zbytek?
mozna jsem si veril na skolni maturu a statni se bojim...mozna je to jinak kdo vi ale rozhodne mi to neprijde fer.......

i kdyz co je dneska fer ??? !!! reaguj

datum 20.03.2007 19:28

unknown unknown

#14 Trava www

TO Trupik: neber to jako urazku ale kdyz ctu v tvem vzkazu ze "po svete jsou standardizované zkousky",je mi z toho na nic nejsem v celym svete a nase republika at chcem ci ne na to proste jeste nema je to muj nazor mozna se mylim ale to ze je to po celem svete jeste neznamena ze to musi odnest vsichni...... SKULL SKULL reaguj

datum 20.03.2007 19:33

unknown unknown

#15 Trupik wwwtrupik.aspweb.cz

To Trava - proč bych měl brát jako urážku to, že máš nějaký názor (i když jiný)?

K čemu je ale potom zkouška, o jejíž úroveň není nijak zaručená? K ničemu. Dopadneš tak, že sice budou mít maturitu, ale všichni ti budou říkat: "Jó maturita, to má dneska každej debil. Sousedovic synek studuje dálkově na kuchaře a bude to mít taky s maturitou. A do školy chodí jen jednou za 14 dní." To ti přijde jako ten správný stav, který by bylo dobré udržet? reaguj

datum 20.03.2007 22:34

unknown unknown

#16 MzK wwwmozektevidi.net

TO Trupik: Jo je to pravda, společné maturity jsou potřeba, také mě štve, že na učilištích se maturita získá zadarmo, to pak ostatní vydřený maturity ztrácejí na lesku.. Jenomže pustit je v takové stavu je sebevražda.. Jsou puštěný moc narychlo, nevadí mi, že první testovací ročník vychází na mě, ale to, že je všude kolem toho moc bordelu a nepřipravenosti.
TO Trava: Naše republika by se od ostatního světa mohla v mnoha věcech učit.. reaguj

datum 23.03.2007 12:50

unknown unknown

#17 Owien www

Re: guguma
Ne kazdy ma na to, aby studoval gymnazium a pak sel na VS. Nebo cloveka vubec nebavi humanitni predmety, takze pujde na elektrotechnickou skolu. Kdyz si student muze vybrat skolu, ktera odpovida urcite urovni, tak potom nechapu, proc by stat mel najednou vsechny skoly sjednocovat a davat naprosto stejnou laťku, tedy statni maturitu. Potom preci nemusi vubec existovat ruzne typy skol. BLE reaguj

datum 06.04.2007 21:02

unknown unknown

#18 Owien www

Re Trupik:
Tobe se to mluvi, myslim, ze kdybys chodil do tretaku a tykalo by se te to, tak bys mluvil absolutne jinak.

k tem podminkam, ktere se meni za behu: to, ze se nikdo neozval, tak to je velke minus a je to takovy trend a zvyk v nasi zemi. Kazdy se boji ozvat a nebo spis je linej na to, aby se ozval a zadal nejakou zmenu a napravu. Takze je jedine dobre, ze se zvedla takova vlna odporu!


prave proto, ze je to tak velky projekt, ktery zasahne celou republiku a vsechny studenty na skolach, by to melo byt velmi propracovane a chyb by tam melo byt minimalne.

A to, ze maji statni maturity zavedene po celem svete, tak to je naprosto pochopitelne, protoze v ostatnich zemich, kde je skolstvi mnohem vyspelejsi a na naprosto odlisne a vyssi urovni, tam si to muzou dovolit zavest. protoze skolstvi je na to pripravene. To bohuzel o nasem ceskem skolstvi rict nemuzeme. reaguj

datum 06.04.2007 21:18

unknown unknown

#19 Owien www

Taky myslim, ze na statni maturity je v nasi zemi prilis brzo. Souhlasim s tim, ze nejaky takovy standart je treba, aby byla zarucena kvalita maturantu, ale spustit takovy projekt do roku 2008 je prilis unahlene. A misto kyzeneho efektu - zlepsit a zajistit uroven maturity se stane pravy opak. Dokonce by mohla to mohlo mit nedozirne nasedky pro veskere pokusne student, tj. studenty tretiho rocniku... Nechapu argumenty proti odlozeni statnich maturit, dokazali jsme zit tak dlouho bez statnich maturit, tak proc bychom to nemohli odlozit o dva roky, kdyby se mohlo vse pripravit a dodelat. reaguj

datum 06.04.2007 21:40

unknown unknown

#20 elemák www

Neni to fér proč když chodim na SOŠ musim umět literaturu na stejný úrovni jako na gymplu když na OŠ mam na takový předmět mnohem méně hodin, zato znám mnohem víc technických věcí včetně praxe, proč by se tyto dvě různé školy měly sjednocovat?? NVM reaguj

datum 24.04.2007 20:56

unknown unknown

#21 Linda Kaulitzová www

reakce na »Golfy«: Jsem Naprosto Proti Státní Maturitě.Linda. reaguj

datum 03.04.2008 18:27

internet-explorer-7 windows-xp

#22 Linda Kaulitzová www

absolutně se státní maturitou nesouhlasím,je to zbytečná ztráta času,lepší je ta školní maturita a je to mnohem jednoduší. reaguj

datum 03.04.2008 18:33

internet-explorer-7 windows-xp

#23 mr.Crow wwwdisposed.cz

reakce na »Owien«: když už se vytahuje tak starý "thread"...

jsou dva úhly pohledu, ten druhý zaujímáme my, gympláci, kterým se nezdá spravedlivý, že my máme tu maturitu těžší. reaguj

datum 04.04.2008 22:19

firefox gnu-linux

#24 katka www

já se státní maturitou nemám žádný problém, teda aspoň ne z toho, co o ní zatím vím. Jen by mě zajímalo, jestli se bude dělat i školní maturita. (jsme na gymnáziu) reaguj

datum 20.05.2008 14:22

internet-explorer-7 windows-xp

Nové kometáře nejsou povolené.