Školné na vysokých školách Mozektevidi.net - Mozektevidi.net.

Školné na vysokých školách

Horké téma poslední doby. Aneb většina studentů volila pravici a teď se diví, že chtějí zavést školné na vysokých školách. A hned se zakládají na facebooku skupiny proti školnému.

Proč školné ANO?

Na vysoké školy chodí někteří ne kvůli studiu, ale kvůli různým studentským výhodám a daňových úlevám. Nechce se jim pracovat a proto jsou raději „pilnými“ studenty. Zastánci placení školného jeho zavedení odůvodňují také tím, že se zvedne kvalita vysokých škol, že se takto získají chybějící peníze ve státním rozpočtu. 

Navíc studenti by se měli více učit, když není studium zadarmo, tak budou více snažit.

Proč školné na vysokých školách NE?

Odpůrci zavedení školného argumentují úplně opačně. Že je to likvidační pro chudší studenty, že studium ani teď rozhodně není zadarmo, že vzdělání má být přístupné všem bez rozdílu a ne jenom pro bohatší vrstvy. 

A taky že kdo chce za studium platit s tím, že chce kvalitnější výuku, tak ať jde na soukromou vysokou školu, že tam už se platí.
 

Navíc o školném rozhodují ti, kteří mají většinou už vystudováno a to zadarmo. Jak k tomu prý přijdou ti, kteří jdou studovat na vysokou školu oproti těm, kteří už mají vystudováno zadarmo. 

volby 

Až s podivem je, že právě velká většina studentů volila pravici (ODS, TOP09, Věci Veřejné), která chce školné zavést. A pak se přidávají do skupin „nechceme platiti školné na vysokých školách“.

Co člověk to názor. A jaký názor máte vy? Studujete na vysoké škole a vadilo by Vám zavedení školného?

 


autor článku OS | datum publikování 10.červen.2010 23:05 | Škola, studium a vše okolo Studium |

Kometáře

#1 Sniper wwwblog.snipers-softworks.net

Chodil jsem na soukromou stredni a muzu rict, ze na kvalite vyuky je to rozhodne znat. Ucili nas lidi, co skutecne umej (vetsinou lidi z praxi) a vedi, jak to funguje ve skutecnejch firmach. Meli jsme k dispozici moderni vybaveni, takze jsme si mohli "hrat" s vecma, co se v praxi skutecne pouzivaj. Diky tomu jsem si dokazal najit hodne dobrou praci i pres to, ze nemam VS. Cili ja jsem jednoznacne PRO. reaguj

datum 11.06.2010 10:56

firefox linux-ubuntu

#2 Jech wwwpribehy.bloguje.cz

Též mám známé, kteří se školnému velmi diví a vůbec programu, který ty strany mají. Kdo asi četl jejich programy? Spíš se všichni nechali oblbnout :-).

Teď k tématu. Školné je hezká věc, a mohlo by být i užitečné. K tomu je ale potřeba aby byl systém transparentní a byly ty peníze někde vidět. U nás se většinou propadnou nějak do země.
Problém také vidím v tom, že ne všichni studenti mají možnost si tak snadno vydělat. Ano, my ITáci většinou nemáme problém si při škole slušně přivydělat a po škole pracovat na dobře placených místech / vlastních firmách. Je ale třeba si uvědomit, že ne všechny obory to tak mají (chemici, zdravotníci) a tyto obory bude školné pálit nejvíce ... reaguj

datum 11.06.2010 11:51

opera windows-7

#3 Jirin wwwjirinapravnik.cz

Vidím tu chybu v uvažování jako u ostatních. Studenti volili pravici, ale nevolili školné. Volili pravici, protože nechtěli druhé řecko, chtěli nižší daně, nechtěli příživníky na sociálním systému... Ale nesouhlasí s jednou věcí a to je školné, proto proti tomu protestují, jak jinak by mohli dát nesouhlas najevo.

Jasně uznávám, že většina vůbec netušila nic o programech a volili jen proto, že je ot in, ale řekl bych že početná skupina může být i tahle.

Já osobně jsem pro školné, ale 10tisíc za semestr se mi zdá dost, viděl bych to tak na těch 5k, aby to mohli utáhnout i ti slabší. + samozřejmě musí být nějaké rozumné půjčky studentské reaguj

datum 11.06.2010 11:54

firefox windows-vista

#4 Neolker wwwwww.neolker.cz

Pokud školné opravdu zlepší kvalitu výuky, tak proč ne. V cizině to alespoň většinou funguje.

Nečas v jednom rozhovoru říkal, že technické obory apod. budou mít školné menší, za to práva, ekonomie atd. max. těch 10k.

Každý, kdo to s VŠ myslí vážně, si na to určitě vydělá i při škole nebo o prázdninách. Tolik volného času studenta se dá určitě takto využít.

Navíc ČEZu bude prý do 10let chybět přes 20k odborníků, kteří opravdu něco umí. www.ct24.cz/domaci/86620-techniku-cesi…

A ten kdo říká, že na VŠ nic nenaučí, něbo že je tam málo praxe, anebo že mu to "jen za ten papír" nestojí, tak ať tam nechodí.

Já jdu na VŠ dobrovolně po 2letech práce a říkám si, že jsem měl jít hned (ČVUT FEL).

Středoškoláky většinou musíte naučit jako "opice" (nemyslím teď ty zapálené a talentované viz níže), ale vysokoškolák po škole umí najít vlastní způsoby, zpracovávat hromadu informaci, mít přehled a učit se (celý život se člověk stále učí).

Pro zajímavost nejlepší světově známý český grafik v roce '05 byl jen vyučený kuchařem, ale takových výjimek není mnoho ...

Také se říká o ztátě zisků, co byste si vidělali jako středoškolák, ale to se musíte těch 5let snažit, aby Vás potom nenahradil právě ten "spolužák" vysokoškolák, anebo Vám pak šéfoval :) A co je lepší, dělat to, co Vám něco zadá (ikdyž se Vám to nebude líbit), anebo řídit :)

Každopádně jsou i jiné priority než škola, ale je to určitě zajímavá zkušenost a navíc získáte hodně kontaktů mezi odborníky. reaguj

datum 13.06.2010 15:13

firefox windows-7

#5 Michal Jirků wwwgo-strong.net

reakce na »Neolker«:

Obdivuju te ze chces po praci jit jeste studovat.
Vetsina lidi uz takovou vuli nema. Ja sam s tim laboruji jiz nekolik let ale jeste jsem se ktomu nedokopal. Jinak Akademicke vzdeleni neni samo spasitelne a neudela z tebe uspesneho a bohateho cloveka. Koukni treba na Gatese nebo Steve Jobse coz jsou lidi co oba nedokoncili studium na univerzite a presto jsou to lide co maji v rukach firmy co urcuji trendy v IT. Vzdelani tedy neni uplne to nejdulezitejsi na ceste k uspechu. reaguj

datum 13.06.2010 21:12

firefox windows-7

#6 Neolker wwwwww.neolker.cz

reakce na »Michal Jirků«:

Byl jsem na vysněné VŠ 3roky po sobě na dni otevřených dveří a viděl jsem tam ten pokrok, kdy jsem třeba zíral na lineární servomotory s velkým zrychlením (teď nevím jestli to bylo 10G nebo víc), kdy uměly prohodit kulečníkovou kouli obručí a ještě jí za ní chytit a naopak. A naposledy tam už uměli žonglovat...

Že na VŠ učí kupu teoretických věcí a že zajímavých je jich jen minimum tuším, ale proč zase něvyužít tu možnost, když mám 3/4 života ještě před sebou.

Možná moje rozhodnutí ovlivnila i moje nynější situace, kdy nemusím řešit finance (zděděné městské baráky plné nájemníků) a můžu dělat to, co mě baví. Kdybych ale chtěl být hned po střední nezávislý, tak bych u zaměstnání nejspíš zůstal, ptž dnes nic není zadarmo.

Zde je taky dobré se podívat na to, že když jdete při VŠ na přednášku v 10hod. a vrátíte se např v 15hod. tak máte ještě fůru času na svoje zájmy, což se třeba nedá srovnat s 8hod. v práci či volnou pracovní dobou, kde je to s organizací času ještě horší.

Toť můj názor. reaguj

datum 14.06.2010 18:31

firefox windows-7

#7 Neolker wwwwww.neolker.cz

reakce na »Michal Jirků«:

Btw, ohledně té závislosti vzdělání a úspěšnosti v práci jsem už psal výše o tom nejlepším českém 3D grafikovi, který je vyučený kuchařem :) reaguj

datum 14.06.2010 18:35

firefox windows-7

#8 MzK wwwmozektevidi.net

reakce na »Sniper«: Já chodil na státní a také mohu říci, že tam je plno odborníků znalých praxe. Takže tady bych problém neviděl.

reakce na »Jech«: Máš pravdu. Brigád je málo a špatně placených. IT obory si kšeft najdou. Ale takoví historici a humanisti hm, těm nezbude nic jiného, než po náročném studijním dni jít po večerech doplňovat zboží do regálů.

reakce na »Jirin«: Pokud bude školné moc nízké (10,5,2,1?) mine se efektem. Ale kdo ví, co je to nízké a co vysoké školné? to je pro každého jiná částka, že.

reakce na »Neolker«: Také uvažuji o VŠ :) a sice po ročním podnikání a skoro ročním pracovním poměru. Viděl bych to ale na upce. reaguj

datum 14.06.2010 21:39

opera windows-vista

#9 Miloš Hlávka www

Sám jsem stihl vystudovat ještě za bolševiků (promoce v roce 1985), takže se necítím být oprávněn jiným vnucovat placení něčeho, co jsem sám neplatil.

Nicméně pokud by nějaké školné mělo být zavedeno, pak jen pro "věčné studenty", kteří potřebují každý ročník studovat třikrát, než ho zvládnou. Za bolševiků bylo možno během studia toto studium až dvakrát na rok přerušit a dvakrát opakovat ročník, myslím, že školné by bylo dobré nevybírat do podobného limitu, protože někdo může mít studijní problémy třeba ze zdravotních důvodů.

A pokud snad by ho měli platit všichni, ať se to těm ze sociálně slabých rodin vykompenzuje sociálními stipendii (zase s výjimkou "věčných studentů"). reaguj

datum 15.06.2010 06:41

firefox windows-xp

#10 Neolker wwwwww.neolker.cz

reakce na »Miloš Hlávka«: Ohledně opakujících studentů už zákon
existuje o placení "roků navíc"

Byl jsem na to i upozorněn na konci dopisu o přijetí.

data.neolker.cz/P1030125.JPG

reakce na »MzK«: UPCE jsou taky fajn a navíc přestoupit můžeš i po Bc. třeba na VUT v Brně ;) reaguj

datum 15.06.2010 19:04

firefox windows-7

#11 Jirin wwwjirinapravnik.cz

reakce na »MzK«: výše až tak velký vliv na efekt mít nebude. Ale prostě 10k je dost na semestr. Musíme to brát z pohledu obyč. Nepodnikajicich studentů. Pro nás je 10k slabší zakázka, ale třeba doktoři moc času na práci mít nebudou.

Jinak efektem se spíše mine odložené školné. Protože řekni, proč by ti věční studenti nešli stále na školu,pokud to nikdy splácet nebudou... Ale zase je to odložené správnější reaguj

datum 16.06.2010 18:15

opera java

#12 Neolker wwwwww.neolker.cz

Ovšem chápu, že chudčí studenti, co na práci nikdy nešáhli a nemají movité rodiče, budou ve značné nevýhodě, byť budou talentovaní.

A tedy se naskýtá další otázka, jestli by se školné nemělo vyžadovat od studentů do 1,5 či B reaguj

datum 17.06.2010 19:19

firefox windows-7

#13 PONNy www

Sami vystudovali zadarmo za komunistů a nám napaří školné. reaguj

datum 27.06.2010 22:37

internet-explorer-8 windows-xp

#14 Anonym www

Stotožňuji se s následujícím článkem:
czblog.cz/proc-jsem-proti-zavedeni…
(jsem tedy proti placení školného na VŠ). reaguj

datum 29.07.2010 01:17

firefox linux-ubuntu

#15 MarkiX www

zaujimava tema reaguj

datum 10.08.2010 18:25

chrome windows-xp

#16 MarkiX www

Dobrá tema na zamyslenie sa ! reaguj

datum 10.08.2010 18:30

chrome windows-xp

Nové kometáře nejsou povolené.