Skenování portů a IP adres Mozektevidi.net - Mozektevidi.net.

Skenování portů a IP adres

Ano. I tak základní věc, jako je skenování portů. Přesto se najdou jedinci co to neumí a ptají se mě na emailu. ble

Návod na skenování portů

Nejprve důvod, proč skenovat porty. Skenováním portů se zjištuje, jaké služby běží na stroji (pc). Může se tím zjisit web server, mail server, vnc, ftp, mysql, telnet a mnohé další. Na otevřené porty se můžete zkusit připojit. Na zavřené porty nikoliv.

Skenování IP adres

Skenování IP adres je trochu z jiného důvodu. Když se vám podaří připojit do nějaké neznámé sítě, nejprve zjistíme okolní počítače. To se zjistí skenováním IP adres. Osobně používám Advanced IP scanner. Nastavím rozsah skenovanách IP adres podle mé IP adresy. Tedy, pokud mi DHCP server nastavil 192.168.100.23 rozsah bude od 192.168.100.1 do 192.168.100.254. Zde je největší pravděpodobnost koncentrace počítačů.

Jdeme na porty

Nyní, když máme nějaké živé stroje a jejich IP adresy, spustíme si program Advanced port scanner a skenujeme porty na živé IP adresy. Musím jen připomenout, že tímto jsme již zanechali logy v logu systému (pokud existuje) případně spustitli poplach na osobním firewallu (pokud existuje)
Nyní skenujeme porty. Podle číslo portu vidíme spuštěné služby, na které se můžeme zkusit připojit. Pokud je aktivní telnet, zkoušíme defalutní hesla. To samé na VNC a FTP.

Tento návod jistě začátečníkům stačí. Screenshoty snad nejsou potřeba. BTW, toto je naprostí základ. Skenováním portů se hacker nikdo nestane :-P.


autor článku OS | datum publikování 13.duben.2007 19:28 | služby a články co mohou být užitečné služby |

Kometáře

Zatím tu nejsou žádné (schválené) kometáře.

Nové kometáře nejsou povolené.