Seagate Pocket Hard drive Mozektevidi.net - Mozektevidi.net.

Seagate Pocket Hard drive

Kam ukládat data. Co třeba na 5GB mini disk? Jednopalcový hardisk není moc rozšířen, jeho doba teprve přijde. Recenze jednopalcového disku

image of Seagate Pocket Hard drive

Jedno-palcový HDD

Moje začátky s 5.25" boxem

Potřeboval jsem nějakou externí přenosnou paměť. Nevadí mi přijít k PC se šroubovákem a přidat tam pevný hdd. Ale u někoho to prostě nejde (ve škole jsem se setkal s negativními ohlasy ). Tak jsem si pořídil 5ti palcový box na HDD a případně na DVD palírnu. Leč po chvilce mě začali vadit velké rozměry, tak jsem to výhodně prodal.

Pokračování s 3,5" boxem

No to už bylo o hodně menší ale zase to mělo externí zdroj. Jedna perlička: Ve škole všichni co sosali z rychlého školního netu měli 128MB až 512MB flash paměti. Já tam přišel s 80GB HDD a začal stahovat. No za měsíc jsem natahal asi 60GB a to jsem tahal pouze 2 dny v týdnu. A pak už jsem neměl co tahat.
A pak je tu ještě jedna  příhoda. Takle si tahám GB a GB, no a řeknu si, že už půjdu na intr. Zabalím se HDD, všechny kabely a právě přijdu AMIN, šéf nejvyšší. Povídá mi: ,,Můžeš mi vysvětlit jak je možné, že na tento PC během chvilky přitekly GB dat!?“ Nevím co odpovědět, tak mu povím cosi o multimediálních službách. Nechápe kam bych to ukládal, zná pouze 512MB flash paměti. Na školní pevný disk nešlo ukládat, tak pátrání vzdává a odchází. . I tato paměť začala být moc těžká.

Rozhoduji se co dál,

co si koupím za paměť. Rozhodouval jsem se o 4GB Flash paměti, ale vadila mi poněkud vyšší cena. 4000kč je moc. Začal jsem přemýšlet o 2,5" notebookovém pevném disku v externím boxu. To je ale moc velké zařízení a ještě bych musel s sebou brát externí USB kabely a kabel na napájení. Tak mě napadla možnost 1,8" HDD, ale na to bohužel není USB box, tak se musím kouknout jinam.

Miniaturní jednopalcový HDD

Balení je opravdu bytelné, o tranport se nemusíte bát. Hned co mi přišel, snažil jsem se ho rozdělat, leč všechny snahy byly marné. Dostat dovnitř se mi povedlo až pomocí loveckého nože. Plast byl opravdu tvrdý, téměř jak plexisklo.

Technické parametry

Po zničení nedobytného obalu se na svět vykutálí JoJo o velikosti 3" (76mm). Nepřekvapilo mne, že vlastní těleso disku je otočné, a že skrývá 13cm kabel s USB konektorem. Pocket váží 62g.

Uvnitř puku je miniaturní 1" disk (plotna je velká asi jako cca 50Kč mince) rotující 3600ot/min, o plynulý tok dat se stará 2MB paměti cache. Jedná se nejspíše typ určený původně do harddiskových mp3 přehrávačů, což ovšem není na škodu - mobilní disky bývají velmi odolné proti nárazům a nepřekvapí je většinou ani drsnější transport.

Pocket obsahuje šikovný prostor pro uschování kabelu a konektoru USB. Konstrukce je robustní: plasty jsou několik mm silné. Pokud si Pocket Drive dáte do zadní kapsy kalhot a sednete si na něj, vůbec nic se neděje, pokud spadne omylem ze stolu, maximálně se odkutálí bokem . Drobek je i nehlučný. Není slyšet ani při zápisu. Automaticky se při nečinnosti vypíná. Spodek disku je vybaven protiskluzovými plochami.

Test rychlosti

Náhodný zápis 5MB/s, čtení 7MB/s, přístupová doba 18ms. 702MB velký iso soubor jsem na disk přesouval 87s, což odpovídá sekvenčnímu zápisu 8.1MB/s.

Software

Disk můžete rozdělit na část "veřejnou" a šifrovanou "privátní" (zabezpečenou heslem - s možností "záchranné" nápovědy - Hint).

Jednou z možnosti je možnost vytvoření tzv. bootovacích oddílu. Standardně je nastaven FreeDos, možné je ale nainstalovat jiný OS. Linux, windows..... Jestli se povede nabootovat závisí na základní desce, jestli podporuje boot z USB.

Celkové zhodnocení

5GB Pocket je relativně levný. Já ho sehnal za 2200kč a pamět Flash by stála něco kolem 5000kč. Je sice větší, ale je kulatý! . Je mechanicky odolný (ale netroufám si odhadnout životnost interního disku), 13cm kabel vás zbavuje nutnosti řešit obvyklý konflikt sousedících USB konektorů. Není náročný na napájení, netopí a pracuje na hranici slyšitelnosti. Další výhoda je, že se tam vejde DVD film! Na straně záporů je nutné vyjmenovat rychlost - v tomto ohledu (přenos 7-8MB/s) se spíše blíží pamětem Flash, než pevnému disku.


autor článku OS | datum publikování 17.listopad.2006 20:21 | recenze nejčastěji na HW recenze |

Kometáře

#1 marwet www

Na straně záporů je nutné vyjmenovat rychlost - v tomto ohledu (přenos 7-8MB/s) se spíše blíží pamětem Flash, než pevnému disku.

njn...to je docela velký MÍNUS ale jinak podle popisu se mi zdá výborná... reaguj

datum 19.03.2007 18:31

unknown unknown

#2 MzK wwwmozektevidi.net/

TO marwet: Kupoval jsem před více jak rokem. Stále je to výhodná koupě, i když už ne tolik. Flash paměti za poslední čas velmi zlevnili! reaguj

datum 19.03.2007 18:36

unknown unknown

#3 Mike330 wwwwww.spalex.net

Já ho mám doma a je skvělej, ale poslední dobou se mi zdá, že pořád levní. NDA reaguj

datum 22.03.2007 14:03

unknown unknown

Nové kometáře nejsou povolené.