První semestr na UPCE Mozektevidi.net - Mozektevidi.net.

První semestr na UPCE

Shrnutí zimního semestru na Pardubické Univerzitě. A také bydlení na privátu.

image of První semestr na UPCE

Zimní semestr.

Předměty:

Nejprve k předmětům - krom předmětu Matematika 1 mám všechny hotové, matika mne trápila i na střední škole a na VŠ stále trápí.
Anglický jazyk (Anglický jazyk I CEFR A1) mám úplně tu základní, tak se jako němčinář rozkoukávám, z počátku to bylo lehké, obtížnost postupně roste, budu se muset na angličtinu více zaměřit.
Informační zdroje a jejich získávání
bylo o teorii i praxi. Citovat, hledat v katalozích apod. Jistě užitečný předmět, ale informace i nadále budu hledat v googlu a ne ve specializovaných katalozích. Je to pohodlnější a rychlejší.
Sociální psychologie
byla uznaná prakticky za účast a za semestrální práci. Zajímavý předmět, škoda že se probraly jen základy. Kdo četl Tajnou řeč těla a podobné knížky, se nedozvěděl moc nového. Přednášející Milan Novotný byl prima.
Úvod do počítačů byl opravdu jen úvod. Stejně tak Základy informačních technologií. Kdo se zajímá o počítače, tak se nedozvěděl nic nového a kredity byly zadarmo.
Základy Algoritmizace. Kdo programuje a má logické myšlení nemá s předmětem problém. Ostatní hoří. Přednášející Ivana Rulicová mi přišla trochu arogantní, pokud měl student nějaký dotaz nebo říkal něco jako že „v praxi se to tak nedělá“ byl bez diskuze odbyt. Škoda no.
Základy Ekonomie byly těžší než jsem čekal, tu jsem se stejně jako matematiku musel učit. A Volejbal? Konečně sport pro mé tělo + dobrá parta, se kterou rád zajdu na pivase.

Takže jen krátce. Většina předmětů byla pro mne lehkých, zápočet jen za účast, nic nového jsem se nedozvěděl a na předmět se nijak neučil ani nepřipravoval.
Výjimku tvoří jen Ekonomika (zkouška hotová za 1- na druhý pokus) a Matematika (zatím ne, snad příště).

Bydlení na privátě:

Mno doma je doma. Nájem (pro jednoho) je 1650 Kč, plus internet. Na zastávku MHD to je 6 minut, a to je na můj vkus štreka. A z bytu až do budovy CA to je asi 10 zastávek. Takže příští ročník bych raději byt blíž centru. Ale ne o moc dražší. Nebo dojíždět. Ale jinak si nestěžuji, na bytě jsem s přítelkyní a to je spokojenost.

Jak je to časově a finančně:

Postupně jsem byl -

  • student střední školy + brigády
  • student střední školy + podnikatel
  • zaměstnanec (živnost pozastavená)
  • podnikatel (dal jsem výpověď a obnovil si živnost)
  • student vysoké školy + podnikatel

Tak teď zhodnocuji, kdy se má člověk nejlíp finančně i časově. Je to těžký.

  • Zaměstnanci chtějí přidat a nadávají na podnikatele že mají hodně.
  • Podnikatelé naopak nadávají na nespolehlivé zaměstnance a kolik že platí státu na sociálním, zdravotním a daních.
  • A studenti? Ti povětšinou neví nic jen chtějí lehkou brigádu za slušné peníze. Bez starostí.

Bez peněz to nejde, já si studium platím sám, není to drahé, čekal jsem to dražší. A občas mám chvilky, kdy přemýšlím, jestli bych se na to neměl vykašlat a jít pracovat / podnikat na full time. Vidím ztracené příležitosti, představuji si vydělané peníze, drahé auto, moderní a vybavený byt… a pak jdu na oběd do menzy :-)


autor článku OS | datum publikování 2.duben.2011 19:45 | Škola, studium a vše okolo Studium |

Kometáře

#1 Jech wwwpribehy.bloguje.cz

Rulička je vcelku kráva, vždy se mi podařilo jí vyhnout, ale co jsem slyšel, hamba mluvit. Ty podle mě časem zjistíš, že na UPCE se toho asi moc nenaučíš, když už jsi se jako programátor živil a živíš a na upce se jede pěkně od začátku :-).
Btw jen 1650 za bydlení? Máte privát o více lidech nebo jste tam s přítelkyní sami? Já bydklím tak s přítelkyní, ale platím o dost více ... reaguj

datum 02.04.2011 22:55

opera windows-7

#2 MzK wwwmozektevidi.net

reakce na »Jech«: Ve 4 lidech, 4×1650 Kč nájem. Ale není to přímo v Pardubicích, ale kousek jinde. Naštěstí to je napojené na MHD a do PCE je to kousek.
Je mi jasný že v Pardubicích by to bylo ještě dražší a o bydlení v centru ani neuvažuji. reaguj

datum 03.04.2011 00:19

firefox windows-7

#3 Onder www

První semestr na upce byl opravdu pohodička. Nějaké těžší věci se začnou dělat teprve spíše až od druháku a potom můžeš narazit na vyučující, kteří jsou opravdu divný. Na upce jsem udělal bakaláře a poté zdrhnul do HK. A vůbec toho nelituji, přístup ke studentům a k výuce úplně jiný, nevyjebávají tady s tebou, jako kdybys byl nikdo a taky víš, kde co najít a nedozvídáš se věci na poslední chvíli, tak jako na upce. Také podmínky pro ukončení předmětu se nemění během semestru, jak mohou i ostatní studenti z upce vyprávět. Na upce jsem byl 3 roky a když jsem odcházel, opouštěl jsem to tu s pocitem, že to bylo docela dobré, ale poté, co jsem poznal UHK, tak si troufám říct, že pokud chce UPCE FEI být tak dobrou školou, jak se tváří, tak by měla v hodně oblastech přidat. reaguj

datum 03.04.2011 02:00

chrome windows-7

#4 Kony wwwwww.gumpertweb.cz

Ten nájem je luxusní :) reaguj

datum 05.04.2011 10:10

firefox windows-7

#5 Twista wwwtwista.cz

to ".. a pak jdu na obed do menzy" me dostalo, ale jo vidim to podobne :)

predmety co pises se zdaji byt az moc lehke, dokonce mi prijde ze to ani nesouvisi nejak s informatikou Oo reaguj

datum 05.04.2011 23:32

chrome windows-7

#6 MzK wwwmozektevidi.net

reakce na »Onder«: Spíš než do Hradce bych směřoval do Prahy, protože to mám blíž z Kolína. Ale na rozhodnutí mám dost času :)
reakce na »Twista«: Mno, zatím jen základy informatiky, základy počítačů, word a excel :D reaguj

datum 06.04.2011 22:35

firefox windows-7

Nové kometáře nejsou povolené.