Potomci lidí - film roku Mozektevidi.net - Mozektevidi.net.

Potomci lidí - film roku

Planeta Země, rok 2027. Už devatenáct let se nenarodilo jediné dítě. Svět podléhá beznaději a anarchii a po čím dál zoufalejších pokusech o nalezení a odstranění příčiny neplodnosti lidstva už jen čeká na zázrak. Potomci lidí, Children of Men (2006) recenze a můj názor na film.

image of Potomci lidí - film roku

Potomci lidí - film roku

Opravdu nejlepší film roku

Children of Men (2006)
Režie: Alfonso Cuarón
Hrají: Clive Owen, Julianne Moore, Michael Caine, Danny Huston, Charlie Hunnam, Chiwetel Ejiofor, Pam Ferris, Peter Mullan, Claire-Hope Ashitey, Oana Pellea, Jacek Koman, Ilario Bisi-Pedro

Planeta Země, rok 2027. Už devatenáct let se nenarodilo jediné dítě. Svět podléhá beznaději a anarchii a po čím dál zoufalejších pokusech o nalezení a odstranění příčiny neplodnosti lidstva už jen čeká na zázrak. Do nedaleké budoucnosti nás ve své temné a šokující vizi uvádí režisér Alfonso Cuarón (Mexická jízda, Harry Potter a vězeň z Azkabanu), který se inspiroval slavnou stejnojmennou sci-fi novelou královny detektivek P. D. James.
Díky totalitnímu zřízení dokáže jediná Velká Británie odolávat všeobjímajícímu chaosu. Platí za to sice strašnou cenu - občanská práva jsou velmi okleštěna a občasné pokusy o odpor brutálně potlačovány, ale Theovi (Clive Owen), londýnskému byrokratovi, který už jen pasivně čeká na svůj konec, je to úplně jedno. Ovšem jen do chvíle, než se s pytlem na hlavě ocitne v kufru dodávky a posléze stane tváří v tvář své bývalé lásce Julian (Julianne Moore), která stojí v čele jedné z mnoha odbojových skupin a má pro Thea speciální úkol - zajistit pro jednu z jejích spolubojovnic tranzitní víza a dostat ji bezpečně ze země. Během cesty, jejímž cílem je azyl pod záštitou organizace Human Project, Theo zjišťuje, že jeho chráněnka Kate není obyčejná uprchlice.
Naopak - je to člověk, kvůli kterému by byla spousta lidí ochotná vraždit. Je totiž v osmém měsíci těhotenství a představuje kýžený zázrak, na který lidstvo už devatenáct let čeká. Na útěku před anarchisty, kteří by ji rádi zlikvidovali kvůli zachování stávajícího bezvýchodného stavu, a reprezentanty režimu, již by ji rádi zneužili ke svým politickým cílům, se Theo a Kate stávají velmi nejistou, nicméně jedinou nadějí naší civilizace. Režiséra Cuaróna nadchla představa, že by se prostřednictvím filmu zasazeného do blízké budoucnosti mohl vyjadřovat k dnešku.
"To, jak se chováme dnes, výrazně ovlivní podobu naší planety za dvacet let. Vlastně to není sci - fi, ale současný thriller zasazený do roku 2027," říká Cuarón. Svět za pár let je sice snímán temnými, syrovými barvami, ale podle režiséra jde spíš o nastolení správné atmosféry než o jeho názor na naši budoucnost. "Ten film je o tom, že mít naději se vyplatí i v bezvýchodné situaci," dodává. (oficiální text distributora)

Recenze

Už když jsem se chystal na film, věděl jsem, že film bude stát opravdu za to. Ale nečekal jsem, že bude až tak dobrý. Na filmu je dokonalé snad všechno, je velmi emotivní. Dokonalá je i kamera, který zobrazuje nejlepší záběry co mohla. Řekl bych, že je to horký kandidát na nějakého toho oscara.

Film

Ze začátku jsem měl divný pocit, píše se rok 2027 a po silnici jezdí "staré" autobusy s digitálním displejem po boku s reklamním spotem. V roce 2027 očekávám něco jiného, na druhou stranu, alespoň není ten film takové scifi. Velký kontrast luxuxu mrakodrapů ve městě a chudoba, sprejerství, vandalismus, nepořádek a špína na vesnici. Děj má klidný průběh, první vzrat nastává při jízdě autem, kdy je zabita Julianne Moore a docela dost blbě. Po přestřelce s policisty už vypadá film docela akčně.
Dále bych ještě zmínil scény na bojišti, kde je povstání. Kate už porodila a tak bojištěm tajně pronáší dídě shované pod špinavou dekou (na to, že je to první dítě po 19ti letech docela nic moc luxus). Velmi dojemná scéna, když se z rozstřílených ruien ozývá dětský pláč. Lidi nevěří, žasnou, padají v mdloby, křižijí se. Potkávají se s vojáky, kteří je měli původně zlikvidovat či zajistit, když vidí dítě, žasnou, zastavují palbu a křižují se. Nejlepší část filmu. Nedovedu ji tak dobře popsat jak bych chtěl, proto si raději na film zajděte do kina nebo si ho pujčte na dvd, stojí za to.

potomci lidí potomci lidí potomci lidí potomci lidí potomci lidí

autor článku OS | datum publikování 10.leden.2007 20:21 | recenze filmů filmy |

Kometáře

#1 SpeedyGT wwwwww.speedygt.ic.cz

Cus, ten film by moh bejt hoodně gutSMIL
btw, mas tam chybku, 2 stejny fotky..občasna kontrola by neuškodila...:-P reaguj

datum 10.01.2007 21:08

unknown unknown

#2 halogan wwwhalogan.blog.lupa.cz/

Zajimave, ale jednu vec jsem nepochopil. Recenze je jedna vec, vykecani vsech podstatnich casti filmu je vec druha. Bylo by dobre je nezamenovat. reaguj

datum 11.01.2007 14:16

unknown unknown

Nové kometáře nejsou povolené.