Nikon Coolpix P5100 - spokojenost Mozektevidi.net - Mozektevidi.net.

Nikon Coolpix P5100 - spokojenost

První pohled na Nikon Coolpix P5100 okem amatérského fotografa, zkušenosti s focením, fotky. Automatika vs manuál

image of Nikon Coolpix P5100 - spokojenost

Jak se fotí s Nikonem P5100

Možná se bude zdát, že budu Nikona pouze chválit, ale taky mám proč. Předem článku musím upozornit, že jsem "pouze" amatérský fotograf. Fotím už dlouho, ale klasickým digitálem jsem toho moc nenafotil. Fotil jsem převážně fotomobilem, ať už to byla T630, K750 nebo moje poslední K800.Občas jsem něco fotil zrdcadlovkou, ale to jen s pujčenou. O to větš mám radost, že už konečně fotím něčím lepším než mobilem. Za tu dobu, co mám Nikon P5100 mám vyfoceno skoro 1000 fotek, fotil jsem na maturitním plese mojí přítelkyně, akcičku v lázních, krajinky v přírodě, památky v Kutné Hoře, erotické akty, lyžování, zase nějakou přírodu, paintball akci a chlastačku v Pečkách. Až na interiéry fotí lépe než dobře. Nejvíce mě potěšila rychlost focení a ukládání fotek. I na nejlepší kvalitu s největším rozlišením 12Mpx Pé-pět-tisíc-stovka fotí hodně rychle.

A rychlost je pro mě nejdůležitější argument. Nikon také rychle startuje, takže mi žádná momentka neunikde :)

Ergonomie a pocit z focení.

Malé tělo se dobře drží, pogumované části nekloužou ani když se ruka zpotí. Zaostření je rychlé, vyfocení také, fotka se uloží a můžu fotit znova. Čekám jenom když fotím s bleskem. Blesk se musí nabíjet a to určitý čas trvá. Venku za slunečného dne je radost fotit.

Automatika vs manuální nastavení

Nevíce fotím na automatiku, která mi plně vyhovuje. Člověk se nazabývá žádným nastavováním parametrů. Na automatiku se můžu spolehnout téměř za každých podnínek, ať už se jedná o krajinky, památky, slunečný den nebo disko interiér s mnoha světly. Pokud něco nastavuji, tak je to blesk. V nabídce mám dostatečné množství profilů focení (scény), takže si můžu jednoduše nastavit párty, portrét, krajina, sport, noční portrét... Automaticky se nastaví typ blesku, zaostření, vyvážení barev, clona i čas uzávěrky. Komu by to náhodou nestačilo, může si ručně nastavit parametry (blesk, clonu, uzávěrku). Toho občas využiju, ale ne když mi automatika přestává stačit (to se nestává), spíš když si chci hrát a zkoušet funkce.
Přiznám se, že jsem zkoušel vyfotit stejnou scénu automatikou a následně pak manuálně. K automatice jsem se postupným nastavování přiblížil (nastavil jsem stejné parametry jako mi doporučil automatický režim) ale fotka nebyla lepší. Spíš stejná.
Manuální nastavování se pro běžné focení nehodí.

Zajímavě mi vyšly fotky, které jsem fotil ze stativu a u kterých jsem nastavil dlouhou uzávěrku. Vznikli mi tak "umělecké" fotografie.
Mnohem raději vyfotím snímek automatikou a následně ho pak upravím v počítači, kde mám mnohem větší možnosti úprav fotografií.

Zatím jediné zveřejněné fotky vyfocené Nikonen P5100 jsou v fotogalerii.


autor článku OS | datum publikování 28.březen.2008 17:04 | recenze nejčastěji na HW recenze |

Kometáře

#1 ScH0ll_kIll3r wwwschollkiller.net

Pěknej článek :-) reaguj

datum 29.03.2008 19:19

firefox windows-xp

Nové kometáře nejsou povolené.