Memento - naprosto originální film ***** Mozektevidi.net - Mozektevidi.net.

Memento - naprosto originální film *****

Orignálních a jedinečných filmů moc není. Memento (88%, 103. nej film na CSFD) je vskutku mistrovský kousek, který se ovšem nebude líbit každému. U filmu se musí přemýšlet, není to žádná tuctovka.

image of Memento - naprosto originální film *****

Komentáře na CSFD prozradí hodně..

Filmů se každý týden natočí víc a víc. Není v silách člověka všechny sledovat. Proto je důležité si kvalitní filmy vybírat. Pro tento účel používám web csfd.cz, který má velkou uživatelskou základnu. Když už je nějaký film v TOP 200 nejlepších, nejde skoro šlápnout vedle.

A pokud zrovna nevím, na jaký film se podívat, mrknu na csfd.cz top 200 nejlepších a vybírám si, který jsem ještě neviděl. Např. z prvních 20ti mi zbývá 9 filmů na shlédnutí :).

Memento..

Začne to fotografií a vzkazem na ní: "Zab ho!" A od té chvíle se odvíjí tajemný a drsný příběh Leonarda. Jeho žena byla napadena, zavražděna a on si skoro nic nepamatuje. Jeho krákodobá paměť je pryč. Leonard se ale musí pomstít. Okamžitě jde po vrahovi. Aby nějak kompenzoval výpadky paměti, všechno si fotí, cvaká spouští na svém Polaroidu jako blázen a podstatná fakta si nechává tetovat na tělo. Story je vyprávěna zvláštním způsobem. Každá důležitá filmová scéna končí tam, kde předchozí začala, a tak musíme být pozorní, abychom ten zvláštní propletenec dějů a potkávajících se postav dobře vnímali. K hlavnímu hrdinovi se přidávají další - ukecaný Teddy a barmanka Natalie.Všichni jsou s vraždou nějak propojeni. Ale pořád se nám do mysli vnucuje klíčová otázka: Je skutečně vrahem John G, jehož jméno má Leonard vytetováno na prsou?. Ztráta paměti a záhadná vražda? (csfd

 Memento 

Nechce se mi vymýšlet vlastní komentář, tak cituji zajímavé komentáře z csfd.cz..

Geniální nápad, který se naštěstí nerozpadl scenáristovi pod rukama. Ještě že se jednou za čas někdo vytasí s takovým originálním scénářem, který vás donutí přemýšlet.

Čirý požitek z toho, vidět po dlouhé době zase něco zcela originálního. Podobný pocit jsem zažil naposledy po shlédnutí Pulp Fiction. Neudělení Oscara za scenář je v tomto případě zločin.

Velmi inteligentní film, strašně moc originální a nutící diváka přemýšlet. Navíc je to hodně dobře natočené a odehrané. A na konci (vlastně na začátku) si to nejspíš budete chtít pustit znovu (pokud jste si náhodou nedělali poznámky a nezačli je po skončení číst pozpátku ;-)).

Myslel jsem si, že už neuvidím nic originálního a kvalitního, že Hollywood už jen vykrádá, točí remake, prequely, sequely a spojuje hrdiny pro "větší " úspěch (Freedie VS Jason).

Mistrovské. Komplikované, ale zároveň přesně do sebe zapadající

Snímek MEMENTO Christophera Nolana je - vedle tématu pomsty - především bravurně zvládnutým zamyšlením nad lidskou schopností/neschopností rekonstruovat realitu a nad následným možným zneužitím člověka člověkem

Ztráta krátkodobé paměti je opravdu strašlivá představa, obzvlášť ve chvíli, kdy nemáte po ruce tužku. Příběh muže, který neví, kdo je vlastně přítel, kdo nepřítel a kdo je vrah. A existuje vůbec nějaký vrah ? Postupně odkrýváte části příběhu k nějakému vysvětlení a najednou je všechno jinak a zase začínáte od začátku. Myslím, že na Memento se dá dívat mockrát a stále bude na co. Patřím mezi t , kdo tvrdí, že měl dostat Oscara.

-------------

A tak dále. Film jednoznačně doporučuji ke shlédnutí.. Já osobně sledoval verzi Memento.(2000).BluRay.1080p.x264.DTS-McFly.mkv :)

 


autor článku OS | datum publikování 10.červenec.2009 00:22 | recenze filmů filmy |

Kometáře

#1 Wooferk www

Na Memento se chystám už asi měsíc, mám ho stažený ale ne a ne se kouknout. Jinak doporučuji film, který mě donutil přemýšlet ze všech nejvíc - Donnie Darko. Potom 21 gramů - děj jde pozpátku jako u Mementa, Usual Suspects - nejlepší detektivka kterou jsem kdy viděl a potom samozřejmě se7en, ale to už jsi asi viděl. reaguj

datum 10.07.2009 20:12

opera windows-vista

#2 Tonda wwwblog.antonindanek.cz/

Tak jest, supr film. Viděl jsem už před nějakým tim pátkej a opravdu by si zasloužil i druhý kolo. :o) reaguj

datum 10.07.2009 21:51

opera windows-vista

Nové kometáře nejsou povolené.