Konec stahování Warezu? Kéž by Mozektevidi.net - Mozektevidi.net.

Konec stahování Warezu? Kéž by

Kauza MegaUpload.com, co by se mělo stát s uložto.cz a moje (možná utopická) představa, hudba, filmy a hry. Warez

Proč vznikl warez a jak se mu daří?

 1. Crackování her, uploadování filmů a MP3 je pro warezátory sport. Skupiny mezi s sebou soutěží v tom, kdo první uploadne film v lepší kvalitě. Soutěží kdo první překoná ochranu hry a crackne hru.
 2. Právo na záložní CD / DVD. Nevím z jakého důvodu vyžadují majitelé originálních CD zálohu. Přece když si koupím papírovou knížku, také nepůjdu do obchodu žádat ještě jednu zdarma, kdybych si původní originál polil / poškrábal / zlomil jako to hrozí u CD a DVD filmů / muziky.
 3. Chtějí si hudbu / film přehrávat bez vkládání CD / DVD, třeba v MP3 přehrávači nebo na PC bez DVD mechaniky. Přehrávání kdekoliv.
 4. Nechtějí platit vysoké čásky za originální software, film nebo hudbu. Licence je drahá, originální film na DVD, VHS či Blue-Ray je předražený, lístek do kina stojí majlant a hudba je příliš drahá.
 5. Pochybují o kvalitě. „Stejně ten film nestál za nic, originální bych nekupoval.“ - Kvůli dvěma dobrým písničkám nebudu kupovat celé CD, to si jej stáhnu.
 6. Je to prostě pohodlnější. Stáhnout počítačovou hru, film nebo hudbu z www.xxx je pohodlnější než jít do kamenného obchodu.
 7. Je to dříve na netu, než v obchodě.
 8. Legálně to není k dispozici.
 9. Stahovat film / hudbu je v ČR legální, sice neetické.

Warez rozhodně nechci obhajovat, naopak.

Postupně se k výše uvedeným bodům vyjádřím:

 1. S tímto celosvětovým "sportem" se asi nic neudělá.
 2. Právo na záložní kopii je dobrý argument za předpokladu, že se kopie nešíří. Pokud chcete záložní kopie zdarma, nakupujte online. Počítačové hry, muziku i software nakoupíte online, online kartou zaplatíte, stáhnete, prohlídnete a klidně vám může shořet počítač nebo kleknout Windows. Po zprovoznění nového systému se stačí přihlásit a vše zakoupené se stáhne znova
 3. Proti pirátské ochrany mohou být problém, pokud si koupíte CD s hudbou a chcete jej zkopírovat do MP3 přehrávače nebo vypálit do auta. Bohužel tyto ochrany obtěžují pouze legální uživatele, warezátorům vůbec nevadí, tak proč? Chci si koupit hudbu bez obtěžujícího DRM (Digital Rights Management).
 4. Tento argument je pádný. Vím, že pro několikačlennou rodinu je výlet do kina drahá záležitost. Možná, kdyby do kina chodilo víc lidí, cena lístku se sníží. U softwaru je možné najít legální levnější varianty nebo free software. Pokud díky Software vyděláváte, zaplaťte ho. Pokud ne, nepotřebujete ho. Pořiďte si Linux, Open Office a nehrajte hry, na které nemáte. 
 5. Pochyby o kvalitě? Koukněte na trailer, upoutávku filmu, ukázkovou MP3, přečtěte si recenze, stáhněte demo verzi, zkuste trial verzi. Ale nekrást.
 6. Nakupování online je snažší než si mnozí myslíte. Do kamenného obchodu se nemusí, hudba i software jdou koupit online. U filmů je problém. Jednou je to komplikovanější - DRM, a výběr není úplně optimální (starší kousky). A cena je přemrštěná.
 7. Není to vždy pravda, ale je smutné, že některé hry jdou dohrát do konce dříve než se oficiálně začnou prodávat. Trpí legální majitel, který zaplatil předobjednávku a čeká. Nedočkavý warezátor už hraje. 
 8. Je to blbé, ale týká se to pouze menší části stahovaných věci. Starší autorská díla, která se už nedají koupit.
 9. Tento bod by se měl co nejdříve smazat. Sám nechápu, jak může být legální stahování hudby a filmů. Jak se mohou legálně krást autorská díla. Proč? Proč stát nechrání vydavatele a producenty? Proč nepodporuje uměleckou činnost? A OSA není řešení.

Kauza megaupload, uložto a co dál?

Káži vodu a sám si nalévám pivo. Ano, já sám se nemohu pochlubit množstvím originálních DVD filmů a hudebních CD. Stahují všichni, tak proč budu já jedinej blbec platit?

Z pár věcí mám radost a pár věcí bych chtěl změnit.

Mám radost z konce Megaupload.com. Jedna věc je stahování (půjčování originálů mezi kamarády), ale když někdo ve velkém vydělává porušováním autorských zákonů, to je věc druhá. Ano, možná se to zdá moc úzkoprsé, ale já to tak vidím.
Stažení několik filmů není to samé jako vydělávat na distribuci nelegálních filmů. Rád bych, aby se uložto.cz změnilo na datovou úschovnu s přísnou kontrolou uploadovaných dat nebo aby uložto.cz potkal stejný osud jako megaupload.com. Co na tom, že možná 5% dat jsou legální data, drtivá většina dat jsou nelegální filmy, hry a muzika.

Je třeba vyvinout automatizované kontroly s okamžitým mazáním nelegálních souborů. Zjišťování legálnosti dat už při uploadování.

Je třeba trestat uploadery.

Postup by byl jednoduchý: 1)Zjistí se porušení autorských práv 2)smaže se soubor 3)výstraha pro uživatele a na 14 dní zablokovaný účet, 4)Opakované porušení autorských práv - smazání účtu bez nároku na vrácený kredit + nahlášení na patřičné úřady.

Na uložto.cz a jim podobným serverům zrušit vyhledávání. Je to úschovna dat mezi pár lidmi nikoliv slunečnice.cz. Toto je sporné, vyhledávání ponechat, ale rozhodně mazat a trestat porušení autorských práv.

Na druhou stranu: je třeba snížit ochranou dobu autorských práv.

Majetková autorská práva jsou (až na výjimky) chráněna zákonem 70 let po smrti autora. To je moc dlouho. Dle mého názory by autorský zákon měl chránit pouze 30 let od vytvoření autorského díla. Během této doby dílo nejvíce vydělá a pak by se mělo stát veřejně a zdarma přístupné, platilo by se pouze za nosič.
Filmová novinka stojí 300 Kč. Po půl roce 200 Kč. Po pěti letech se prodává DVD za 49Kč.. Po třiceti letech? Zdarma a legálně.

Je třeba snížit cenu autorských děl.

Pokud se nebudou filmy stahovat, zvýší se prodej originálů. To by mělo cenu snížit. Ale zajistit to nejde, proč by distributoři měli snižovat cenu, když se dílo dobře prodává? Takže vydavatelé by na to měli jít opačně. Snížit ceny, nabídnout online distribuci. V takovém případě si mnoho lidí raději legálně koupí MP3/ film, než aby nelegálně stahovali.

Je třeba přestat podporovat warez. Nekupuji si kredit, neplatím za stažené GB. Nepodporuji uložto a jim podobné warez servery a úložiště. Hry kupuji přes Steam. Software do telefonu nakupuji a platím přes Android market. Elektronické knihy (zatím jen v angličtině) jdou kupovat přes Amazon.com. U muziky a u filmů zatím takové možnosti nemám. Bohužel.


autor článku OS | datum publikování 25.leden.2012 18:25 | krásná to věda, jen se to nesmí přehánět sociotechnika |

Kometáře

#1 smartin www

1) Je třeba vymyslet nové digitální ditribuční kanály, zajistit výnosy pro autory a né pro nadnárodní korporace a až pak se můžem začít bavit o OMEZENÍ warezu. "Konec warezu" jak píšeš v nadpisu, je naprostý nesmysl. Warez nikdy nezkončí, to je jako by někdo chtěl zrušit majetkovou trestnou činnost.

2) Pamatuj na to, že tvůj příspěvek o tobě něco vypovídá. O tom, jak jsi inteligentní, jak se chováš a kolik ti je let. Tak se podle toho chovej ;-) Kvůli jednomu BLBOVI je tu nové opatření. Kometáře s neověřenou IP adresou čekají na ruční schválení. - a tak to vypadá, když si někdo nevidí do úst... reaguj

datum 10.02.2012 17:44

firefox windows-7

#2 MzK wwwmozektevidi.net

reakce na »smartin«: 1) nové distribuční kanály jsou už vymyšlené - hulu.com, iTunes a jiné možnosti platby za obsah. Ale musí se začít výrazně používat.. Lidi jsou naučený platit za GB (z úložných serverů), tak proč by nemohli platit i legální stažitelný obsah.

2) Nevím s čím máš problém, komentáře ověřených lidí (stačí jeden schválený komentář) se zobrazují ihned, ostatní schvaluji v krátké době, když sem podívám do administrace. reaguj

datum 11.02.2012 16:35

firefox windows-7

Nové kometáře nejsou povolené.