Jak sestavit rozvrh na VŠ? Mozektevidi.net - Mozektevidi.net.

Jak sestavit rozvrh na VŠ?

Kdo by nechtěl mít dobře sestavený rozvrh na vysoké škole. Mít jen 2 dny v týdnu, od desíti, pak oběd a třeba jen do třech, pak volno.

Různé styly rozvrhů…

Na základce ani na střední většinou není sestavování rozvrhu dle vlastních představ možné. Výjimku tvoří individuální přístup, ale o něm se nechci bavit.
Až při studiu na vysoké škole je možnost si rozvrh navrhnout. Někde větší, než menší. Co jsem se bavil se spolusdudenty, každý má jiný rozvrh a je jinak spokojen.

Jak rozvrh sestavit?

Možné názory na věc:

  • Začínat v sedm ráno? Jsi blázen? Já začínám až tak od 10, 11 někdy až odpoledne. (Dotyčný je na koleji, má to nejblíže)
  • Hlavně nemít těžké předměty (matika) brzo ráno. To ještě spím. Na ráno si dám jen oddychové předměty. 
  • Naopak, těžké předměty co nejdříve, dokud není mozek unaven. Na konec dne si dám nedůležitý předměty, na které třeba nakonec ani nepůjdu.
  • Totálně nabitý program pondělí až středa. Sice začínám od rána a končím večer, ale čtvrtek a pátek volno a havaj.
  • No já si raději zátěž rozložím do celého týdne, sice mám i v pátek, ale pokaždé jen pár hodin.
  • Mno, nejhorší jsou několika hodinové pauzy. Když má člověk třeba školu, pak má 2-5 hodin pauzu tak je to málo pro to jet domů ale moc dlouho pro čekání.
  • Nejdůležitější je mít pauzu kolem doby oběda :-)

A tak dále. Názorů a tipů je spousty. Většina studentů voli taktiku „v pátek volno“. Jenže to se každému nepodaří, tak proč nezvolit opačnou taktiku? Třeba „v pondělí volno“. Pokud nejsou některé povinné předměty jenom v pondělí, podaří se. Pak se vyplatí plánovat volno na jiný den.
Špatný rozvrh je třeba takový, kdy student musí jet (desítky km) do univerzity kvůli jednomu předmětu a pak mizí domů. I to se občas stává.
Dobré je si také předem zjistit v kolik hodin je hlavní menza zavřená. A neplánovat si obědovou pauzu právě na tento čas. Jsou to drobnosti, ale není příjemné končit hladový, když je v menze zavřeno. V případě univerzity Pardubice je hlavní menza zavřená od 14:00 do 15:00. Například já (bohužel) většinou končím právě ve 13:35-13:50. Tak oběd stíhám těsně přes zavíračkou, občas vůbec.
Důležité je, že na přednášky se nemusí vůbec, na cvičení a semináře je povolená jen částečná absence.
Proto mám většinou přednášek v úterý a žádné cvičení k tomu. Takže „jakoby volný den“.
Nejdéle končím ve středu, to mám do půl osmé. Jinak většinou do 14ti nebo 12ti.

Kredity a kolik si jich zapsat?

Na bakaláře je potřeba 180 kreditů. To je právě 30 kreditů na semestr. Někteří jedou na pohodu a mají zapsáno jen 27 kreditů. A pohodička klídek. Na druhou stranu jeden borec má i 35 kreditů (předměty ze druháku i prváku). Já osobně mám zapsáno 31 kreditů.
A jak máte sestavený rozvrh vy?


autor článku OS | datum publikování 4.listopad.2010 15:11 | Škola, studium a vše okolo Studium |

Kometáře

#1 Jech wwwpribehy.bloguje.cz

Já bohužel do školy musím každý den (víceméně navštěvuji přednášky a v pátek je zrovna jedna dost důležitá). Takže bohužel. Jinak nikdy nezačínám školu dřív jak v 10 (ve středu třeba až v 12.30) a zpátky jsem před šestou (oni cvičení v termínech od 7 snad už ani nejsou).
Snaha byla sestavit si to s co nejmíň pauzami, což se víceméně podařilo. Ale jinak to moc nešlo, protože každý den byla přednáška a cvičení většinou v "hloupých" termínech.

Navíc jsem měl zápis rozvrhu o den dřív jak všichni, takže jsem si to sestavil přesně :-).

Jo a občas tě ve škole vídám ;). reaguj

datum 05.11.2010 08:36

opera windows-7

#2 SpeedyGT wwwspeedygt.ic.cz

Do školy chodim minimálně. V pondělí-čtvrtek na 2 hoďky, vždycky až tak kolem 12h. Jednou za 14dní ve čtvrtek 4 hodiny (jako třeba dnes :( )
Takže pohodička, na zbytek prdim, nejsou zas tak těžký. Jinak mám asi teď zapsáno 35, což zas není tolik, segra má běžně 60+. reaguj

datum 11.11.2010 11:14

opera windows-7

#3 MzK wwwmozektevidi.net

reakce na »SpeedyGT«: Tak to máš dobrý, já jsem zatím poctivej a když mám čas a chce se mi, tak jdu i na zbytečný přednášky a lehká cvičení.

reakce na »Jech«: Třeba matiku mám ve středu od 18:00 do 19:30. A i další předměty mohou končit tak dlouho.
Pauze taky nerad. A jsi taky na IT/IT? reaguj

datum 11.11.2010 14:58

firefox windows-7

#4 Martin Wolker alias Neolker wwwwww.neolker.cz

Rozvrhy v 1.semestru nám vygenerovali, ale i tak jsem řešil týden kolize :) ... Vesměs jsem krom volnějšího čtvrtku a dopoledne v Po, Pá, furt ve škole a to i tak, že od 7:30-19:30 a potom druhý den hnedka nejtěžší cvika (laboratorky z fyziky, která předbíhá i VŠ matiku o 1-2roků) opět v 7:30 :D

Určitě je lepší taky myslet na to, aby si měl nejprve přednášku a potom cvika, kde "cvičíš" věci z přednášky (ikdyž na ně nechodíš), taky určitě ne vecpat celý týden do 2dnů.

Podle mě je lepší rozprostříd si rozvrh rovnoměrně od rána do poledne a mít od odpoledne do večera relativní klid na studium/práci/zábavu.

Jinak možnost si vytvořit rozvrh budou mít nejprve ti nejlepší a ti co udělají nejdříve zkoušky, což je fajn ;))

Každopádně vždy máš jistotu, že 100% budou volné kapacity ve skupinách které mají hodiny v podnělí od rána a v pátek k večeru.

Jinak mám zapsáno 34kreditů a nevidím na tom nic špatného. Volitelné předměty navíc jsou většinou opravdu jen za docházku, která se navíc sem tam nekontroluje. Občas je fajn vybrat si předmět i z jiných oborů/fakult o který máš zájem.

1 VŠ kredit = 40hodin studia (ať už ve škole či doma), nebo by to tak alespoň mělo být.

PS: Nepřemýšlel jsi o stáži v zahraničí, mrkni na recenzi! tinyurl.com/27mphr9 reaguj

datum 11.11.2010 22:30

firefox windows-7

#5 MzK wwwmozektevidi.net

reakce na »SpeedyGT«: Teď jsem si všiml zapsáno 60+ kreditů? Kolik jich potřebuje? Třeba my na bc potřebujem 180kreditů = 60kreditů za rok = 30kreditů/semestr. A zapisovat si víc je zbytečnost, protože stejně víc nepotřebuješ, jen kdyby nějaký předmět nevyšel tak ho nahradíš druhým, ale šedesát? reaguj

datum 12.11.2010 16:42

firefox windows-7

#6 MzK wwwmozektevidi.net

reakce na »Martin Wolker alias Neolker«: Martine, kolik kreditů potřebujete na bc? Asi to pobude podobný jako u nás..

Článek jsem četl, je to paráda a zkušenosti k nezaplacení, ale já jsem němčinář a AJ se teprve teď učím :D takže nic pro mne (zatím).

Ty se chystáš studovat v USA? reaguj

datum 12.11.2010 17:21

firefox windows-7

#7 Jech wwwpribehy.bloguje.cz

reakce na »MzK«: Ano jsem, ve III. ročníku.
Jinak jsem myslel cvičení od 7 nebo od 8 od rána, ty se v nabídce rozvrhu letos snad vůbec neobjevily.
Jinak nám jedno cvičení končí kolem 22 hodiny - to je teprve zážitek (mám jiný termín) reaguj

datum 15.11.2010 00:24

opera windows-7

#8 asdf www

a proc by nemohla mit 60+ kreditu? znam lidi, co uz maji na konci druhaku nabouchano kolem 180ti a tretak jedou na pohodu, v klidku pisou bakalarku a muzou se venovat jinym vecem nebo treba i nejakemu vyzkumu v souvislosti se skolou nebo dovolenkovy stazi v zahranici. samozrejme zalezi na tom, co dotycny studuje. 60 kreditu z humanitnich oboru je nesrovnatelnych se 60 na technicke skole. a to vim, o cem mluvim, studuju jeden obor na MUNI a druhy na VUT. takze mam taky 60+ kreditu, ale tech 30 na humanitnim oboru jde dat s prstem v nose, kdezto na technice se clovek musi opravdu snazit. reaguj

datum 18.11.2010 13:31

chrome windows-7

Nové kometáře nejsou povolené.