Jak se vykrádá soukromí na Facebooku - Badoo.com Mozektevidi.net - Mozektevidi.net.

Jak se vykrádá soukromí na Facebooku - Badoo.com

Facebook snadným zdrojem pro krádeže dat a spam. Víte, jak snadno a rychle lze ukrást a zneužít data z profilů na Facebooku? Pokračování kauzy Badoo.com, její technika. Obrana Vašeho soukromí.

image of Jak se vykrádá soukromí na Facebooku - Badoo.com

Vykrádání dat na denním pořádku

Pokračování článku Badoo - další zbytečná sociální síť. Takže, jak funguje vykrádání privátních dat? Stačí trocha sociální techniky, vykradač data (reklamní společnosti, spameři, ale i další) vytvoří Facebook aplikaci. Aplikace má lákavý název, například "Jaký jsi řidič?" nebo "Jak velké je tvé EGO?" A protože je člověk zvídavý, zkusí si kvíz vyplnit. Ovšem, aby si mohl zkusit kvíz, musí povolit aplikaci přístup do soukromí. A to je chyba. Osobně nechápu, proč potřebuje aplikace přístup k soukromým údajům, ale většina uživatelů facebooku nečte upozornění a bez váhání povolí přístup. Zvědavost zvítězí na potřebou soukromí.

Netvrdím, že všechny aplikace vykrádají vaše soukromá data, ale pár jich určitě je. Co se dějě dále? Buď na vás opravdu čeká kvíz, a nebo se škodná aplikace rozešle všem vašim kamarádům ve stylu: "Tvůj kamarád Olda Šálek vás také pozval k vyplnění kvízu ..." No řekněte, kdo by odolal pozvánce od kamaráda, že?

badoo.com logo 

A co se děje se soukromými daty dále? Generují se profily na jiné sociální síti (Badoo - další zbytečná sociální síť), případně se na zjištěné emaily rozesílají spamy a soukromé údaje se prodávají reklamním agenturám.

Následně vám přijde email: "Tvůj kamárád Olda Šálek ti poslal zprávu na Badoo.com. Objev také Badoo.com!" Následuje registrace, vypnění osobních údajů (které badoo.com už pravěpodobně ví ze škodné aplikace Facebook). A po registrace hledáte onu zprávu od kamaráda, ale kde nic tu nic. Kamarád vám nic neposlal a pravděpodobně se ani na Badoo.com neregistroval. To vše udělal robot dle ukradených dat.

A jak se serveru Badoo.com daří? Očividně dobře:

badoo.com jak se mu daří

Obrana proti vykrádání soukromých dat?

  • Nezakládat si žádný profil na sociálních sítích. Rázné, ale účinné řešení.
  • Pokud si profil založíte, vyplňujte co nejméně soukromých a zneužitelných dat.
  • Neklikejte na každou pozvánku na kvíz, pozorně si čtěte všechna upozornění.
  • Nepoužívejte podezřelé aplikace.
  • Pokud vám během chvíle přijde několik desítek pozvánek od přátel, odeslal je robot.
  • Co nechcete aby věděl celej internet, tak to na internet nedávejte. Ani pod zaheslované profily, protože nikdy nevíte, kdy komunitní server někdo hackne, viz kauza libimseti.cz.

Související:

Víte, jak snadno a rychle lze ukrást a zneužít data z profilů na Facebooku? Michal Smrčka

Facebook snadným zdrojem pro krádeže dat a spam. Lupa.cz


autor článku OS | datum publikování 15.červen.2009 09:31 | krásná to věda, jen se to nesmí přehánět sociotechnika |

Kometáře

#1 Shabbi. wwwshabbi.cz

Celkem sranda, už mě to napadlo když jsem povoloval přístup nějaké aplikaci, ale nenašel jsem si čas nějakou FB app stvořit a vyzkoušet rychlost šíření :))

Otázkou je, jestli je to vůbec nelegální. Zmiňovaná aplikace se ke mě nedostala, takže nevím, ale pokud by někde byla zmínka o tom, že jdou údaje třetí osobě tak nikdo nemůže nic namítat. A ikdyby ne ... je to internet, není se čemu divit :) reaguj

datum 15.06.2009 10:18

firefox windows-vista

#2 S.Alamandra www

Na tento článek jsem narazila poté, co jsem hledala, co je vlastně to badoo, co mi poslalo e-mail, jak nějaký můj kamarád (jméno, které vůbec neznám) mi zanechal vzkaz a k tomu mě tam ještě netrpělivě očekávají další tři přátelé (opět neznámá jména i xichty).

Řekla bych, že je to minimálně neetické, mě nezajímá nějaký další sociální server. Je pravda, že na Facebooku profil mám (odtama mě nejspíše vykradl), ale upřímně, je to o ničem, myslím, že by radši lidi měli jít do hospody na pivo než si psát na FB, co vlastně dělaj, co jim vyšlo v kvízu a komu posílaj plzničku nebo koho píchli do oka. reaguj

datum 15.06.2009 11:25

firefox windows-xp

#3 Neolker wwwwww.khnet.info

Jen ať si to přečtou lidi :-) Tenhle článek mám na druhém místě hned po Badoo.com, když v googlu hledám pod heslem: "badoo" :-D reaguj

datum 15.06.2009 15:20

firefox windows-vista

#4 mp www

diky za info.prislo mi to od kamaradky take, ale na facebooku nic nemam.ukradlo to moji adresu nekde od ni. reaguj

datum 15.06.2009 22:10

internet-explorer-7 windows-xp

#5 Vojtěch Havel www

jojo, psali o badoo na lupě.

www.lupa.cz/clanky/facebook-snadnym…

Jinak o tom, že facebook je nebezpečný ve sdílení osobních informací, jsem psal slohovku - koukám, že příklady zneužití os. informací, o kterých jsem tam psal, se opravdu objevují v reálu, to jsem nečekal :( reaguj

datum 18.06.2009 12:48

firefox gnu-linux

#6 MzK wwwmozektevidi.net

reakce na »Vojtěch Havel«: Onen odkaz na lupu je v článku úplně na konci také napsaný..
reakce na »Neolker«: To také bylo mojím cílem :) reaguj

datum 19.06.2009 10:02

opera windows-vista

#7 KEnik www

BTW: jakto že vidí facebook moje kontakty z Google?! reaguj

datum 25.06.2009 19:16

firefox windows-xp

#8 ben146 www

Myslí že opravdu jsou kontrolovány a zneužívány data,myslím že by se tím měl někdo zajímat.Soukromí je soukromí,už to slovo něco napovídá. reaguj

datum 29.06.2009 21:23

firefox windows-xp

Nové kometáře nejsou povolené.