Fedora 7 notebook asus Mozektevidi.net - Mozektevidi.net.

Fedora 7 notebook asus

Jak si vede linux Fedora 7 na notebooku Asus F3F. Co podpora HW? Linux a multimédia, přehrávání videa + audia. Instalace MySQL a PHP serveru.

image of Fedora 7 notebook asus

Chvilku po instalaci

Hned po instalaci Fedory jsem se zaměřil na základní funkčnost. Nefunguje přehrávání videa (mpeg, avi, wmw) ani audia (wma, mp3, ogg). Po chvilce (hodiny) googlení a zkoušení "zaručených" návodů na instalace všech přehrávačů, kodeků a různých balíčků mi pomohly rady na abclinuxu.

Multimédia na linuxu (audio a video)

yum -y install gstreamer-plugins-ugly
yum -y install listen
yum -y install audacious
yum -y install xmms
yum -y install xmms-mp3
yum -y install audacious-plugins-nonfree-aac audacious-plugins-nonfree-alac audacious-plugins-nonfree-lame audacious-plugins-nonfree-mms audacious-plugins-nonfree-mp3 audacious-plugins-nonfree-tta audacious-plugins-nonfree-wma
yum -y install gstreamer-plugins-bad
yum -y install libdvdread libdvdplay libdvdnav libdvdcss
yum -y install gstreamer-ffmpeg
yum -y install xine-lib-extras-nonfree xine-lib-extras
yum remove totem totem-plparser
yum -y install totem-xine totem-xine-plparser
yum -y install gxine
yum -y install oxine
yum -y install xine-ui
yum -y install mplayer
yum -y install mplayer-gui
yum -y install vlc
yum -y install gstreamer-plugins*
yum -y install lame
yum -y install ffmpeg
yum -y install mjpegtools

Zdroj abclinuxu, wiki.fedora a další.
Teď už fedora plně poporuje multimédia (ještě jsem instaloval adobe flash do Opery), ale nemělo to jít takle už hned po instalaci Linuxu?

PHP server a databázový MySQL server

Nejprve se instaluje PHP server (demon, podobně jako služba ve windows). Instalace proběhla bez problémů. Na to jsem instaloval MySQL databázi. Ta mi také fungovala bez problémů. V tomto stavu už můžu pracovat, ale není to moc pohodlné (databáze ovládá se přes příkazovou řádku nebo přes PHP skripty). Tak ještě instaluji PHPMyAdmina. Ten se mi ale nepodařilo rozchodit, prostě se nepřipojil do DB. Když se nedaří ani po hodině, kašlu na "zaručené" návody podle kterých jsem instaloval PHP a MySQL server (a snažil se o PHPMyAdmin). Vše mažu a jdu na to po svém.
Nejprve stáhnu »XAMPP for Linux«, po rozbalení tar xvfz xampp-linux-1.6.2.tar.gz -C /opt a následném spuštění /opt/lampp/lampp start mi vše funguje :

Starting XAMPP 1.6.2...
LAMPP: Starting Apache...
LAMPP: Starting MySQL...
LAMPP started.

XAMPP používám i ve windows, takže není problém překopírovat některé konfigurační soubory a fungovat


autor článku OS | datum publikování 9.červenec.2007 11:45 | články o linuxu linux |

Kometáře

#1 [zener] www

Na ty prvni kroky je dobre ubuntu. Maji vse skvele zpracovane a popsane. Viz wiki.ubuntu.cz/Pr%C5%AFvodce_po… reaguj

datum 09.07.2007 12:26

unknown unknown

#2 SUK wwwsuksoft.ic.cz/

reakce na »[zener]«: ([zener]) Mozna spis Kubuntu, afaik fedora jede na KDE a ubuntu na gnome. Tak at si nemusi clovek zvykat na rozdily. Jinak na prvni kroky je vyborna mandriva, to zvladne pouzivat i uzivatel Windows. A nakonec ho to rozmazli tak ze zadna fedora, gentoo nebo tak ani nebude... radsi lepsi at jede zezacatku na necem tezkym.. reaguj

datum 09.07.2007 13:29

unknown unknown

#3 MzK wwwmozektevidi.net

reakce na »[zener]«: ([zener]) Nejsou to moje první kroky, už jsem měl dřív ubuntu, suse, fedoru core 6. Ale to byly chvilkové záležitosti.
reakce na »SUK«: (SUK) Ve fedoře je standardní GNOME, sezení s KDE tam je taky. reaguj

datum 09.07.2007 13:39

unknown unknown

#4 FantomasS www

"Po chvilce (hodiny)", stačilo jít na wiki fedora, okopírovat všechny příkazy a máš to za 5 minut :) Jinak, na co XAMPP. Pokud ti nejel phpMyAdmin, stačilo udělat yum install phpMyAdmin :) Nebo jde i normálně stáhnout atp, nevim, jak ti to nemohlo fungovat ... reaguj

datum 09.07.2007 14:03

unknown unknown

#5 MzK wwwmozektevidi.net

reakce na »FantomasS«: (FantomasS) Nejprve jsem to zkoušel podle wiki.fedora, ale nešlo to. Vše se nainstalovalo bez chyb a při pokusu o přehrání souboru vyskočila chyba o chybějícím pluginu (ten tam byl). Tak jsem k těm radám na wiki.fedora přidal i pár yum z abclinuxu a šlo to hned.
phpMyAdmin nešel, upravoval jsem jeho conf.inc.php podle návodu nešlo to. Návod byl sice na gentoo, ale phpmyadmin je stejnej. XAMPP funguje bezproblémově tak proč to řešit jinak reaguj

datum 09.07.2007 14:08

unknown unknown

Nové kometáře nejsou povolené.