Druhý semestr na upce IT Mozektevidi.net - Mozektevidi.net.

Druhý semestr na upce IT

Nějaké postřehy ze druhého semestru na Univerzitě Pardubice - Informační technologie. update:

image of Druhý semestr na upce IT

Připomenutí prvního semestru.

Nejprve předměty:

 • FEI/ILALG     Lineární algebra. 4 kredity

Zatím nemám předmět hotový, látka by nebyla až tak těžká, ale předmět mne nebavil, tak uvidím jak se mi bude dařit u zkoušky.

 • FEI/IMAT2     Matematika 2. 6 kreditů

Z prvního semestru nemám hotovou Matematiku 1, Matematika 2 je na tom zatím stejně. Nemám hotovo, matematika není moje silná stránka, budu se jí muset více věnovat. Matematiku 1 budou zkoušet na děkanský termín v srpnu.

 • JC/UPA20     Anglický jazyk II CEFR A1. 2 kredity

Angličtina - pravidelně jsem chodil na semináře, takže se zápočtovým testem nebyl problém. Angličtina je potřeba, ale seminář 1× týdně + sledování seriálů s titulky nebude stačit  na další úroveň, bude to chtít jiný přístup. Angličtina mne baví, chci se ji učit, ale moje nulové jazykové vlohy jsou proti mne. Viz moje němčina na střední škole (Zdravím paní Černou a paní Šuhajovou z SKH co jsem měl na NJ). Základem je angličtinu používat, ne se ji jen učit. A bohužel angličtinu moc nepoužívám.

 • KE/IZSE     Základy slaboproudé elektrotechniky. 4 kredity

Elektronika mne nebavila ani na střední průmyslové škole (Kutná Hora), takže jsem jen odseděl povinná cvičení, na přednášky nechodil a zkoušku napsal se štěstím na první pokus. Nějaké základy ze střední školy mi v hlavně zůstaly, nového jsem se nic nenaučil, spíš jen zopakoval staré známé.

 • KID/ITEGR     Teorie grafů. 4 kredity

Poměrně zajímavý a užitečný předmět, ale té teorie je moc. Zápočet v pohodě, ale první pokus na zkoušce mi nevyšel, tak uvidíme jak ty další.

 • KIT/IPRAV     Právo. 2 kredity

Řekl bych užitečný a zajímavý předmět, ale nepovinné přednášky a žádný cvičení / semináře způsobily, že jsem přednášejícího viděl pouze na první hodině a pak až u zkoušky. A látku si nastudoval sám.

 • KIT/IRPP     Řízená prázdninová praxe I. 2 kredity

Teprve ji budu mít o prázdninách. Musíme si ji sami sehnat. Takže to bude u 99% studentů to bude práce u tatínka podnikatele nebo leháro a válendo doma. V mém případě, protože podnikám, budu mít práce dost. Praxi mám vlastně celý rok.

 • KRP/ITETP     Textové editory a tab. procesory. 2 kredity

Pohodový předmět, kredity za ovládání Wordu a Excelu. Většina by řekla, že Word a Excel umí každý, ale není to pravda a pár věcí je dost složitých. Učíme se užitečné věci, které se budou hodit u psaní bakalářky. Zkoušku zatím nemám, ale snad nebude problém.

 • KST/IPALP     Praktikum z algoritmizace a programování. 2 kredity

Využil jsem možnosti „napsat semestrální práci a nechodit na cvičení“. Semestrálka mi zabrala asi 5 hodin včetně toho naučit se programovací jazyk Java.

 • KST/IZAPR     Základy programování. 4 kredity

Opět Java, programování mne baví, takže s předmětem nebyl problém, leč zkoušku jsem udělal až napodruhé. Nevyhovovalo mi „programování na papír“. V testu například byla otázka, jak se správně píše instanceOf nebo InstanceOf či instanceof. Papír není moc kvalitní IDE a dle mého názoru programátor nemusí tyto věci vědět, když umí používat Goodle a IDE mu napovídá. Programování je o něčem úplně jiném.

 • KTS/VOL2     Volejbal. 2 1 kredit

Podobné jako první semestr, nějaký sport musí být a kolektivní sport je bezva. V zimním semestru jsme měli lepší partu.

 • Víkendový seminář. 1 nebo 2 kredity

Víkendový seminář ze Sociální psychologie, teď nemohu najít přesný název předmětu, ale bylo tam nějaké uplatnění uchazeče na trhu práce či co. V pohodě předmět, víkend na chatě bezva, vlastně to bylo podobné jako předmět Sociální psychologie v zimní semestru, ale přes víkend.
kredity se hodí a psychologie mne také zajímá. Poznatky? Nemám duši a nemyslím si, že něco jako „duše“ existuje. Lidské tělo je jen zařízení na bázi BIO masy ovládané nervy, pudy a chemií… zjednodušeně řečeno.

Závěr

Na začátku druhého semestru mne překvapilo kolik kamarádů už ukončilo studium. A to neměli až tak špatné studijní výsledky, asi spíš sehnali práci nebo je studium nebavilo a tak studia zanechali. Velká část předmětů mne nebavila, ve druhém ročníku se to (snad) zlepší a předměty budou více k oboru. Zjistil jsem, že studium je časově náročnější než jsem si původně myslel. Bydlení na privátu ruším, další semestr budu dojíždět (o výhodách bydlení vs dojíždění blognu později), a stal jsem se členem fotoklubu univerzity Pardubice. Ve fotoklubu máme dobrou partu, scházíme se nad fotkami a fotíme. Škoda, že za to také nejsou kredity :-)

Teď když bych mohl něco změnit, tak bych se víc učil a zkoušky udělal napoprvé, protože dělat zkoušku 2× je zbytečná ztráta času.

V prvním ročníku je málo IT zaměřených předmětů a když už nějaké jsou, jedná se pouze o základy a lehký úvod. To je IMHO špatně, nějaká vstupní úroveň se má předpokládat a ne srovnávat znalosti lidí tím, že se začíná skoro od začátku. Ve druhém ročníku to už bude lepší.

Update:

Lineární algebra hotová na třetí pokus ve zkoušce. Trochu štěstí a trochu drzosti. Zkoušejí 2 učitelé, koho po písemné zkoušce zkouší ústně Vozáb, ten má štěstí. Koho si vybere Urban, ten musí „sníst skripta“ a být znát spousty definic zpaměti. Já měl štěstí (Vozáb) a drzost (předeběhl jsem jiného studenta, když jsem viděl, že je Vozáb volný).

Teorie grafů - na druhý pokus pohodička. Jen se toho musí dost naučit a hlavně látku pochopit.

Praxi budu odevzdávat u zápisu a dokonce budu podepisovat praxi i dalším studentům, co si nic nesehnali. Tak makali u mně. 2 kredity dobrý.

Textové a tabulkové procesory - Zkouška probíhala zajímavě. Přišel jsem do kabinetu, kde se na mne ze zdi usmívaly nahé kalendářové slečny a na skřínce se zubila Helena Vondráčková. Na polici bylo několik dražších flašek tvrdého alkoholu. V tom jsem si uvědomil, jestli jsem nějakou flašku pro zkoušejícího nezapomněl. No snad to mi zkoušku dá i bez daru.
Na stole je odkrytovaná bedna počítače a z ní vyndá počítačovou myš a zapojuje správný HDD. Když za hrozného chrčení nastartuje Windows XP, losuji si otázky. I na ty jsem měl štěstí, věděl jsem přibližně o co jde. PC je bez internetu a bez nápovědy. V Excelu řeším úlohu přes VBA. Klávesnice se občas zasekkkkkkkkkkkkává. Kuličkový myš je na tom lépe.
Z Wordu mám složitější otázku a třetí byla něco o maticích v Excelu, taky stačila jen ústně a teoreticky. Zkouška je nakonec úspěšná. 

Psychologie na trhu práce - víkendový (placený) seminář za kredit. Tento předmět spadá pro druhý ročník, mám jej ale už hotový v prvním ročníku.

Matika 1: Žádosti o čtvrtý děkanský pokus sice bylo vyhověno, ale zkouška nedopadla úspěšně. O pár bodů mi úspěch utekl. Takže si předmět zapíšu znovu. Stejně jako Matiku 2 v letním semestru.

Závěr:

Takže hurá do třetího semestru, ve kterém si zopakuji obě matematiky. Celkové skóre je: 51 +2 (praxe). Chybí mi 2× matika po šesti kreditech. Spokojenost.


autor článku OS | datum publikování 3.červenec.2011 23:18 | Škola, studium a vše okolo Studium |

Kometáře

#1 jirin wwwjirinapravnik.cz

Ty jo to musi byt skola, kde uci Word a Excel, sice neni vse uplne jednoduche v nem, to jiste, ale tohle proste nema na VS (a uz vubec ne technicky zamerene) nic delat.

Celkem me prekvapuje, ze tam mate malo toho IT, to na cvutu jsme snad meli vice a to jsem si stezoval:) reaguj

datum 04.07.2011 01:47

firefox windows-7

#2 MzK wwwmozektevidi.net

ad excel. To k IT okrajově patří a předmět to byl nepovinný.
Ad málo IT. Tak to mi vadí silně. Na základce jsem měl nějaké počítače, přišel jsem na střední a učili jsme se vše od znova. Teď přijdu na IT školu a opět se učíme vše znovu - když jsem se na to ptal, tak se musí srovnat znalosti lidí z Gymplu, průmyslovky atd.
Ale to je IMHO špatně. Když jde člověk na VŠ se zaměřením na IT, mají se nějaké znalosti předpokládat a kdo je nemá to buď nemá studovat nebo se to má doučit samostatně.
V prvním ročníku je málo IT a jen základy. Ve druhém ročníku to už bude lepší. reaguj

datum 04.07.2011 09:11

firefox windows-7

#3 Jech wwwhttps://twitter.com/#!/JachymKrasek

Jak říkáš, prvák o ničem, ve druháku se to začne značně zlepšovat. Já byl v prváku fakt naštvanej,o kompy jsme skoro nezavadili. Ve třeťáku si nepamatuji hodinu, kdy nebyl komp potřeba. Takže se to brzy zlepší, a celkově jsem spokojen ;). reaguj

datum 04.07.2011 09:47

opera windows-7

#4 Muty www

K tomu Excelu - ono treba v zahranicic je spooousta vyborne placenych pozic na Excel s VBA atp. takze smysl to ma.

Navic funkce typu Solver jsou relativne pokrocile, takze jako predmet do prvniho rocniku na informatice bych to nekritizoval. reaguj

datum 07.07.2011 00:05

chrome windows-7

#5 Tonda wwwblog.antonindanek.cz/

Překvapuje mě, že máte tolik zkouškových termínů ještě po prázdninách - z toho co píšeš mi přijde, že máš ještě celý zkouškový před sebou. :) U nás na ČVUT se celkem čeká, že to člověk dodělá před prázdninama a potom už jen max nějaký výjimky, který už záleží individuálně na zkoušejících, jestli něco vypíšou.

Jinak proti Wordu a Excelu na VŠ nic nemám, když se tam naučí nějaký pokročilejší věci a navíc když se tomu přiřadí odpovídající nižší počet kreditů. reaguj

datum 09.07.2011 12:49

opera windows-7

#6 MzK wwwmozektevidi.net

reakce na »Tonda«: Harmonogram máme taktový:
Letní semestr:
28. 02. 2011 – 27. 05. 2011
Zkouškové období:
30. 05. 2011 – 08. 07. 2011
01. 09. 2011 – 06. 09. 2011

Přičemž termíny na zkoušky máme i červenci a srpnu, jen jich není moc.

Takže jo, stihnout by se to dalo, někteří to stihli, já tak vzorný student nejsem. reaguj

datum 10.07.2011 15:51

firefox windows-7

#7 Subber wwwsubber.cz

Klasicke prazdniny mi budou na vejsce chybet :D reaguj

datum 17.07.2011 23:18

safari apple-ipad

Nové kometáře nejsou povolené.