Dilema s výběrem digitálního foťáku Mozektevidi.net - Mozektevidi.net.

Dilema s výběrem digitálního foťáku

Dneska jsem v Makru koukal po nějakém digitálním fotoaparátu. Fakt nevím, zrdcadlovky vypadají dobře, kompakty mají také své výhody

image of Dilema s výběrem digitálního foťáku

Zrdcadlovka nebo kompakt?

nikon D50Už jsem hodněkrát fotil s zrdcadlovkou a fotí se mi s opravdu dobře. Jenomže to jsou zrdcadlovky mě cenově nedostupné. Stojí IMHO víc jak 25 000kč, což do foťáku nedám. V makru jsou koukal po nějakých zrdcadlovkách za 4200kč, 9000kč a 17000kč. První neumí manuálně ostřit ani přibližovat, o výměnném objektivu si můžeme jen zdát. A ty další nebyly o mnoho lepší.

Co vlastně chci? Zmáčknout a fotit. Nechci ale neostré a bledé fotografie z kompaktů, z toho jsem už vyrostl. Takový kompakt za 5000kč, no hrůza. Foťáku trvá, než něco vyfotí, snad se po spuštění zahřívá na provozní teplotu, jinak nevím. Prohlížení už vyfocených fotek je pomalé a na displeji stejně není nic vidět. No co, mrknu se na fotky v počítači. Hle co nevidím, větší půlku můžu vyházet, jsou máznuté. Nevím čím to je, ale když jsem fotil nikonem D50, tak jsem rozmazal pouze minimum fotek. Fotky z kvalitní zrdcadlovku jsou čisté, barevné, ostré a mají něco do sebe. Naproti-tomu, kdo by se chtěl tahat s těžkou zrdcadlovkou a jejím příslušenstvím? Nakonec, není stejně na momenkty nejlepší vyndat mobil z kapsy a prostě vyfotit? Spuštění fotoaparátu v mobilu trvá jen zlomek spuštění digitálu.

Zjistil jsem zajímavou věc. Fotoaparát nepotřebuji, na těch pár fotek mi stačí mobil s integrovaným fotoaparátem. Například taková K800 nedělá špatné fotky.


autor článku OS | datum publikování 17.prosinec.2007 22:15 | Názory na cokoliv Názory |

Kometáře

#1 SUK wwwsuksoft.ic.cz/

Kompakty foti spatne, neostre, nekvalitne, jsou pomale.. ale 2mpx fotak v mobilu, jenz neni primarne urcen na foceni tudiz je vetsina veci o hodne pomalejsi nez na fotaku (jen tak porovnej rychlost prekreslovani na kompaktu a na mobilu, je to rozdil. Par jsem jich uz v ruce mel), navic ma kolikrat plastovy cocky, veci jako je zoom to neslyselo (pokud nechces brat jako zoom vyrez z obrazku a roztazeni na plnou velikost). Tenhle clanek byl jen kvuli tomu, abys nejaky napsal? reaguj

datum 17.12.2007 23:09

opera windows-xp

#2 MzK wwwmozektevidi.net

reakce na »SUK«: Jen tak mimochodem, v mobilu mám 3,2Mpix. Foták se mnohem rychleji spustí na mobilu, než spuštění celého kompaktu. Jak říkám, na momemntky mi to stačí. Nemusím s sebou tahat další HW reaguj

datum 18.12.2007 06:43

opera gnu-linux

#3 Zavisse wwwzavisse.ezin.cz

Zrcadlovka ti udela stejne nej fotky...
Upozorňuju na chybu v odkazu na článek! reaguj

datum 18.12.2007 11:34

firefox gnu-linux

#4 matlos www

Zdravím,
tak jak jsem si na myslel, že na tomto webu jsou seriózní články, už si to nemyslím. Autor zde nejdříve tvrdí, že jediné co snad stojí za to jsou zrcadlovky dražší než 17 000,- Kč, pak že kompakty jsou už uplně hrůza, a nakonec že nejlepší z toho je mobil... Na zrcadlovkách mu vadí když nemají manuální zaostřování, na mobilu to najednou nepotřebuje. Zajímavé je, zě na kompaktech mu vadí rychlost, když jeho K800i vyfotí první fotku za 5,06s (podle testů). Nevím s jakými kompakty má autor skušenosti (asi jich bylo hodně), ale i ty levné udělají první snímek za čas kolem dvou sekund, a to navíc v několikanásobě větším rozlišení. Docela by mě zajímalo co to bylo za zrcadlovku za 4 200,- Kč, když nejlevnější zrcadlovky začínají někde na 12 000,- Kč. Pozastavuji se nad větou: "Nechci ale neostré a bledé fotografie z kompaktů, z toho jsem už vyrostl." Z K800i máte asi křišťálově ostré fotky, s barvami v alespon 48 bitové barevné hloubce, které jsou navíc naprosto věrně podané...
Připadá mi to, jako by první půlku článku psal někdo jiný než druhou. Příště by to možná chtělo si článek po sobě alespoň letmo přečíst. Přeju hezký den a těším se na reakci. reaguj

datum 19.12.2007 19:07

firefox windows-xp

#5 MzK wwwmozektevidi.net

reakce na »matlos«: V podstatě máš pravdu, článek může podobně vyznívt. Než ti vysvětlím článek, budu ti nejprve odporovat v pár detailech..
První fotka na k800 mi trvá 4.8s (spuštění fotoaparátu + vyfocení včetne uložení) bracha stopoval.
Kompakty fotku do 2 sekund? Tak to je blbost, kompakt se musí nejprve zapnout (to k800 nemusí, jen se aktivuje foťak), a až naběhne, pak teprve ostřit a fotit. U levných digitálů člověk čeká a čeká. Neříkám, jsou jistě i typy, co fotí rychleji.

Ano byla to zrdcadlovka, která neměla výměnné objektivy, měla pouze automatické zaostření a kvalita plastu také nic moc.

Ze článku mělo vyznít následující:
Fotil jsem se „lepšíma“ a dražšíma zdrdcadlovkama, tak jsem si jí chtěl koupit také, ale levnější. Pak jsem byl zklamaný těma levnějšíma (13,15 tisíc).

Kompakty mají sice ultravysoké rozlišení (9Mpix) ale prohlížení takových fotek dost trvá.

Než jsem šel do obchodu, čekal jsem něco jiného, tak jsem se nakonec rozhodl zůstat u své K800, která je na „monentky“ mnohem lepší, než zrdcadlovka či kompakt (nemusí se tahat další zařízení).

Také přeji pěkný večer a díky za konstruktivní komentář, kéž by takových bylo vícero. reaguj

datum 19.12.2007 19:25

opera gnu-linux

#6 MzK wwwmozektevidi.net

Když už jsme u toho, asi položím do nějaké poradny dotaz, kde mi s výběrem fotoaparátu pomůžou. Nechci vysoké rozlišení, chci rychlé reakce, malou velikost ale způsob držení jako u zrdcadlovky, ne ty mini digitály co se drží pouze prsty.
Dále chci ukládání na ne XD, napájení ne tužkovýma baterkama.. Nároky takžka žádné. Zkusím si něco najít na občasné focení. reaguj

datum 19.12.2007 19:28

opera gnu-linux

#7 matlos www

reakce na »MzK«: No, u toho času vyfocení prvního snímku u K800i jsem čerpal z mobilmania.cz, čas je samozdřejmě i s uložením do pamětí od aktivace fotoaparátu z pohotovostního režimu. Každopadně něch 0,26 už je myslím celkem zanedbatelných.
U těch kompaktů jsem psat že kolem dvou sekund, například Canon PowerShot A720 IS podle recenze na digiarena.cz udělá první fotku za 1,65 s, stojí asi 5 500,- Kč. Bohužel si nejsem jistý že je v tomto čase i zapnutí fotoaparátu, už to nějak nemám čas hledat... Ale to platí při 8Mpx, takže je to s K800i teško srovnatelné, při 3,2Mpx by byl čas kratší. Ale máš pravdu že mobil má výhodu že je zaplý skoro pořád.
A nevíš co to teda bylo za zrcadlovku? To by mě zajímalo. Máš pravdu že prohlížení fotek v 9Mpx nebude nejrychlejší, ale třeba můj starý foťák uměl nejdříve velmi rychle načíst fotku v nízkém rozlišení, a teprve když jsem na ni chvíli zůstal tak ji načetl v plném rozlišení. Nicméně myslím že prohlížení fotek v mobilu taky nebude suprrychlé. (To že jsi na konci napsal že zůstaneš u mobilu mě pořád jaksi nutí srovnávat kompakt s mobilem, ne se zrcadlovkami o kterých oba víme že je to trochu něco jiného.)
S tím výběrem ti asi moc nepomůžu, jestli tě to zajímá, tak mě osobně se teď docela zamlouvá PANASONIC DMC-LZ7, hlavně kvůli zoomu, ale ty asi chceš něco jiného.
K tomu napájení oba způsoby mají své výhody i nevýhody. Nejsu žádnej fotografickej maniak, takže ani nemám takový přehled abych ti s tímhle mohl nějak poradit. Mě jenom zaujaly ty jisté paradoxy v tvém článku... reaguj

datum 19.12.2007 21:26

firefox windows-xp

#8 Fazy wwwvelkejchytrak.cz

No, záleží na způsobu využití. Já mám malý 6Mpx kompakt od Nikonu, ale v poslední době ho beru jen tam kde člověk potřebuje malý, ale nepříliš ostrý a rychlý foťák. Když chci kvalitu, nebo jdu fotografovat pro zábavu, tak beru D40, jelikož s tím ty fotky jsou opravdu mnohem lepší. Chceš foti? Ber zrcadlo. Chceš zaznamenávat? Ber kompakt. Chceš oboje? Kup oboje :D reaguj

datum 20.12.2007 18:24

opera windows-xp

#9 RSnake www

Jo, mám K800i a jsem spokojený. Ale třeba na takovou Barum Rally si vemu radši digitál. I když ten mobil má už jen o 0.8Mpix míň než můj starý Olympus C-765 :-) Chtělo by to ale větší čočku u toho mobilu.

Jinak já ten článek pochopil tak že nemá smysl vrážet spoustu peněz do levných zrcadlovek a na drahé autor nemá. A než utrácet za kompakt je lepší se spokojit s kvalitním foťákem v mobilu, který využiju i na něco jiného než focení. reaguj

datum 22.12.2007 18:01

firefox windows-xp

#10 Fazy wwwvelkejchytrak.cz

Hmm, pravda je že opravdu dobré zrcadlovky nejsou za dva padesátníky. Ale když člověk chvilku hledá, kompromis najde. Třeba už zmiňovaný Nikon D40 (www.nakupnasplatky.cz/objects… Ale uznávám, že já jsem taky z kapsy jen tak nevytáhl 12 táců a že kompakty i mobily s foťákem jsou podstatně levnější. reaguj

datum 23.12.2007 11:06

opera windows-xp

#11 Fazy wwwvelkejchytrak.cz

reakce na »Fazy«: www.nakupnasplatky.cz/objects… omlouvám se za vydný odkaz... nelíbila se mu ta závorka. reaguj

datum 23.12.2007 11:06

opera windows-xp

#12 alea206 www

No na mě to dělá dojem, že autor vůbec nevý o čem píše. Už jenom tim, že je to článek o výběru nového fotoaparátu a jako obrázek si dá model co už se ani nevyrábí. S tím že kompakty mají neostré a bledé fotky a že jsou máznuté. S tím nesouhlasím. Osobně už přes rok fotím s Fuji S5600, která má snímač jako každej jinej kompakt s menším rozlišení (5,1Mpix na 1/2,5 snímači), střeva to má v podstatě identický jako kompakty, snad jen že to umí ukládat do RAWu. Podstatnej rozdíl je v manuálním režimu a optice.
Ohledně těch bledejch barev a rozmazanosti, tam jde o to že kompakt vzhledem ke konstrukci nepobere tolik světla jako zrcdlovka a má jina postavený algoritmy pro automatiku. Ale když se trochu naučíš tak s kompaktem (pokud to nebude něco jako www.czechcomputer.cz/product.jsp ), kterej má aspon poloautomatiku, tak uděláš dobrý fotky i z akcí (v dosahu blesku samozřejmě).
Taky bych chtěl vidět tu zrcadlovku za 4200 a taky tu bez výměnejch objektivů (pokud to nebyla jedna a ta samá :-) ). Tušim že Sony jednou udělala foták, kterej měl snímač velikostně srovnatelnej se DSLR (digitální zrcadlovka), ale pořád to byl "jenom" lepší EVF (výšší sorta kompaktů).
Takže pokud chceš foták na akce, tak si kup nějakej EVF Fuji nebo Panasonic. Osobně doporučuju www.czechcomputer.cz/product.jsp

Eště jedna věc Nikon D50 neni kvalitní zrcadlovka. D50 je low-end minulý generace, amatérovi plně dostačující ale kvalita byla tak od D70 vejš. A to že si měl s tou D50 kvalitní fotky je pravděpodobně způsobený ne-setovym objektive s pořádnou světelností. Kdybych Ti dal do ruky seták a D50 nastavenou na auto, tak kdokoli kdo fotí už tak 3/4 roku rok by si Tě s s EVF typu Fuji S6500 dal ani nevíš jak. Ve fotografiji nejde ani tolik o to čím fotíš (pokud se bavíme o kategorii na rozhraní EVF-DSLR low-end), ale tim jak dobře rozumíš fotografování.

A ještě ohledně bledosti fotografií.
Všechny fotky z digitálů at už to sou kompakty nebo zrcadlovky se musej v PC upravovat. A pokud vyfotíš tak aby si měl pokrytou většinu spektra (ale to už v horších podmínkách automatika nezvládne), tak barvy oživíš vždycky. I se zrcadlovkou vyfotíš bledou fotku, ale většina lidí se zrcadlovkama fotit umí tudíž fotí manuál nebo poloautomat a tudíž jim ty fotky vycházej dobře a samozřejmě uměj je upravovat v PC reaguj

datum 24.12.2007 13:29

opera windows-xp

#13 Jamal www

:D..Já jednak nechápu, jak se může na webu o "hackingu" objevit článek o focení a možná "srovnávání" fotoaparátů ale koukám, že věechno je možné. Každopádně když už srovnávám, nebylo by od věci držet se buď nějáké cenové kategorii ale nejlépe asi jedné třídy foťáků. Ale srovnávat integrák v mobilu se zrcadlovkou:D..Lol..Každopádně když už se rozhodnu že to s focením myslím vážně nebude mi vadit, že s sebou tahám navíc brašnu s přístrojem, objektivy, bleskem a ostatním přísl., když počítám s odpovídající kvalitou fotek. Nebo se teda spokojím s momentkama z mobilu ale nemůžu srovnávat 3.2 mpix mobil a kompakt!..Velikost snímače, rychlost, ostření atd..

V makru jsou koukal po nějakých zrdcadlovkách za 4200kč, 9000kč a 17000kč. První neumí manuálně ostřit ani přibližovat, o výměnném objektivu si můžeme jen zdát.

Tohle asi ani nemá cenu komentovat. Jinak když už se autor rozvaprávěl o těc zrcadlovkách dokázal by vůbec několika slovy popsat rozdíl mezi kompaktem a zrcadlovkou (mimo to že je větší:)..Tenhle web je zaměřen a obsahově kvalitní co se IT týče. Doporučil bych raděj neopouštět tyhle vody:o)..

Fotky z kvalitní zrdcadlovku jsou čisté, barevné, ostré a mají něco do sebe. - co to znamená kvalitní zrcadlovka. Je to snad plně automatický stroj který se sám nasměruje a jen dá pokyn - zmáčkni spoušť?:)

Raděj opouštím tuhle diskuzi, než sklouznu k satirickým připomínkám. reaguj

datum 18.01.2008 00:33

firefox windows-xp

#14 devian wwwwww.devian.ic.cz

reakce na »Jamal«: Osobní web. Píše Olda Šálek. Názory na cokoliv.
Kde je tam nějakej hacking? :) reaguj

datum 18.01.2008 00:42

firefox windows-xp

#15 MzK wwwmozektevidi.net

reakce na »Jamal«: Jednou možná můj web býval o hackingu, ale to je už minulost.
Samotný název článku „Dilema s výběrem digitálního foťaku“ mnohé napoví.. Popravdě nevím co chci! Na jednu stranu chci dostávat z přístroje pěkný fotky, na druhou stranu nechci s sebou tahat obrovskou brašnu kvůli momentkám.
reakce na »devian«: Lépe bych to neřekl :-) reaguj

datum 18.01.2008 09:11

opera gnu-linux

#16 LukE www

Zdravim, uz ani neviem ako som sa preklikal na Tvoj web, ale tento clanok ma vazne dorazil (zvysne ma teda tiez nejako nenadchli ale budiz).

Mam sice prastary fotak, ale pred nejakym rokom som vyberal fotak - Canon S80:
Startup/Shutdown:
Power On to first shot 1.5 seconds
Shutter response (Lag Time):
Full Autofocus Wide 0.75 second
Full Autofocus Tele 0.76 second
Prefocused 0.07 second
Cycle time (shot to shot)
Normal large/fine JPEG 1.43 seconds
(zdroj: www.imaging-resource.com/PRODS/S80/S80A…

Tzn. prvu fotku bez zoomu mas za 2 sekundy a v o dost inej kvalite ako z K800i. Urcite si nekupuj zrkadlovku, ked Ti staci fotka z K800vky - bolo by to zbytocne. Inac normalne slusne kompakty tak 5 az 10 tisic.

V kazdom pripade aspon jeden tip: Canon PowerShot SX100.

Ked nie, tak si ujasni co chces (velke/male telo, normalny zoom / ultra zoom, opticky stabilizator, Mpx etc. etc.). Potom sa pozri na www.dpreview.com/ , www.steves-digicams.com/ a nejake ceske stranky. Na tych anglickych najdes aj tipy na fotaky a s ohladom na Tvoje naroky si myslim, ze sa toho mozes drzat. xD karty pouziva len FujiFilm a Olympus, co je v pohode pretoze zostava kopa dobrych znaciek - Canon, Sony, Panasonic, Nikon, Pentax.

PS: Odporucam pozriet na sample pictures na tych weboch, len aby si videl ako vyzeraju "rozmazane a blede fotky".
PPS: Rozmazane fotky - kompakty maju nizsiu svetelnost objektivu -> dlhsia doba expozicie -> nesmies mavat rukou 0,2s po tom co stlacis spust, pockaj kym sa Ti zobrazi fotka na displeji. Nebude rozmazana. reaguj

datum 18.01.2008 11:21

opera windows-xp

#17 Jamal www

reakce na »devian«: Omlouvám za úvod svéhp příspěvku - skutečně jsem měl tento blog jako portál o "hackingu". Nikdy jsem tu nic nečetl ale v diskuzích se o něm takhle vždy mluvilo. Beru tedy zpět - téma článku je vhodný výběr do blogu "Osobní web. Píše Olda Šálek. Názory na cokoliv."
Ovšem k obsahu článku komentář platí. Není nic špatného na tom že autor neví jaký fotoaparát zvolit. Ale mohl by alespoň vědět v jaké kategorii nebo cenové realci bude vybírat. A asi by si měl rozhodnout co bude fotit - jesti myslí že například kvalitní "momnetky" ze sportu bude mít z mobilu..:o).. reaguj

datum 19.01.2008 12:53

firefox windows-xp

#18 Jamal www

reakce na »MzK«: platí ta samá odpověď co pro "devian 14" reaguj

datum 19.01.2008 12:54

firefox windows-xp

#19 Jamal www

Mě to totiž připadne jako by někdo chtěl stroj na psaní dokumentů a kancelářské programy, ale aby to umělo i 3D aplikace nebo střih videa a zároveň aby všechno nacpal do 12" laptopu. reaguj

datum 19.01.2008 12:58

firefox windows-xp

#20 MzK wwwmozektevidi.net

reakce na »Jamal«: Pravda. Do té doby, než si uvědomím, co vlastně chci si žádnej foťák nekoupím :)
Ale asi to vidím na něco takového www.czechcomputer.cz/product.jsp jak doporučuje alea206 reaguj

datum 20.01.2008 12:51

opera gnu-linux

#21 LukE www

reakce na »MzK«:
Tvoj komentar c. 15 "nechci s sebou tahat obrovskou brašnu kvůli momentkám"

Ten FujiFilm ma 570g bez akumulatoru a pouziva xD karty, ktore nechces. Riadna schiza :)).
Pozri sa na nejake zahranicne weby, kde su poradene nejake slusne kompakty, alebo EVF. reaguj

datum 22.01.2008 10:25

opera windows-xp

Nové kometáře nejsou povolené.