Co zrovna bereme ve škole? Mozektevidi.net - Mozektevidi.net.

Co zrovna bereme ve škole?

Střední průmyslová škola Kutná Hora. (Elektro průmyslovka, obor počítačové systémy, čtvrtý ročník. Pevně se držte.

image of Co zrovna bereme ve škole?

EPO – počítače, sítě

Zrovna ve škole bereme wifi, dnes jsme si vysvětlili pojmy WISP, kryptování, zabezpečení, radiové připojení vs optika, veřejné frekvenční pásmo, čtu, bridge, AP, client a další. Pro mne velká neznámá :) (ironie)

Dříve instalace windows, nastavení sítě, instalace apache, ftp serveru, instalace a ovládání linuxu, zprovoznění sítě, instalace a základní konfigurace apache, php, ftp. Vrstvy TCP IP (fyzická, linková, relační…), protokoly. (Linux, Apache, windows instalovat umím i bez školy.)

PRV, ICT – programování

Programování ve Visual Basicu se už dostalo celkem na vysokou úroveň (práce se soubory, tvorba grafů, napojení na mysql databázi, ovládání mysql databáze). Teď se přešlo na webové technologie, povídáme si o tvorbě webů, CGI, skriptovací jazyky, serverové vs klientské zpracování a programování v PHP – tvorba eshopu. (Konečně se naučím PHP a zjistím co je to internet).

No jo, ale k PHP a tvorbě webů patří i HTML tagy a CSS. Sice jsme se to učili už v prvním nebo ve druhém ročníku, ale zbytek třídy neví vocogo takže opáčko :/ Jo, jasný, kdo to nepoužívá, ten lehce zapomene, ale mohli si to připomenout doma a ne mě nutit poslouchat výklad o strong,font size dalších elementárních html prvků.

OBN – Občanka

Občanka byla můj oblíbený předmět, pokládám ho za důležitý. Ale to už neplatí, protože teď se učíme Filosofii (OMG na technické škole filosofie?!). Hrůza.
Jedno hezké poledne jsem zkoušenej u tabule. Nepřipraven a nepamatoval jsem si < 13 jmen typu Anaximandros, Anaximene, Pythagoras a k nim další pojmy, co kdo řekl a kde si uprdnul.
Zkoušení jsem střílej jména od boku, když už mi došly, musel jsem si je vymýšlet (Anamondros, Elupios, Ameruximonidros, Demoniniosmis a další). Při jménech Herkules a Cimrman to už učitel nevydržel, třída se smíchy potrhala a já si šel sednout s pětkou.

Stejně tak dějepis, literatura… to opravdu není moje kafe.

MAT – Matematika

Pravděpodobnost, statistika, derivace, integrály a opakování. Bez výhrad. Ještě se toho musím dost naučit, protože z ní maturuji.

NEJ – Němčina

Němčina je asi můj omyl, nikdy jí nebudu používat, angličtinu používám častěji (tu se ve škole neučím). Němčinu se nerad učím, ale nevadí mi jí používat. Díky německému jazyku jsem už zažil spousty hezkých chvílí v zahraničí (Francie, Německo), ale i o mezinárodní trapasy nebyla nouze. Hlavně že byla sranda :)

ELT, ELM – Elektronika, Elektronika měření

Střední průmyslová škola elektrotechnická. Jak jsem to jen mohl přehlédnout v názvu školy? Trochu omyl no. Stabilizátory, zesilovače, filtry, diody, tranzistory, oscilátory je sice můj obor, ale moc mu nerozumím a živit se s jím rozhodně nebudu.

EKO – Ekonomika

Hezký předmět o podnikání, ale radši mám praxi, která se jen zdaleka podobá teorii učené na školách.


autor článku OS | datum publikování 15.leden.2009 20:18 | Škola, studium a vše okolo Studium |

Kometáře

#1 leyer wwwleyer.profitux.cz

Přesně tak. Čtvrtý ročník střední elektrotechnický průmyslovky, obor počítačové systémy. Největší chyba mého života :-D Oscilátor? Co to je??? Dioda? Nesvítí to náhodou?? :-D Jediný na co se těšim jsou nějaký cvičení z épéček, jinak děs a bída reaguj

datum 15.01.2009 21:16

opera windows-xp

#2 Rabas wwwrabas.ezin.cz

Tak ta filosofie je bohužel podle osnov (učitel může přizpůsobit max. na 30%), ale na druhou stranu je fakt, že se zase hodí na vejšce, kdy se pak po zopakování dá udělat zkouška z tohohle předmětu (volitelnýho). A z vlastních známostí vím, že to tak dělá hodně velká spousta studentů.

V epu jsme brali sítě (z pohledu hw) a potom do podrobna Win Server 2003. DNS, DHCP, Active DIrectory, zásady skupiny, instalace pomocí zásad skupiny apod.
jsem rád že jsme místo linuxu brali právě tenhle serverový OS. Ve velkých firmách a i většině malých je to nejčastěji nasazovanej OS.

Jinak to další je klasika. V elektronice by jste dále měli brát např. modulaci, demodulaci, televize a tak dále.

Pro mě bylo horší měření než elektronika, učit se nazpaměť schémata různých přístrojů, fuj

V programování jsme brali C++ a C++ Builder. Takže pro mě taky vhodnější než VB či VBA. reaguj

datum 15.01.2009 22:11

firefox windows-vista

#3 Gerlige www

Sice jsem tenhle clanek povazoval za dalsi z tve SEO serie a za uplne zbytecny, ale nakonec se mi i libil. Jsem totiz v druhaku na stejne skole a mam si vybrat prave jedno ze tri zamereni, takze by nebylo spatne jeste najit obdobny popis zbyvajicich dvou :-) reaguj

datum 16.01.2009 06:47

firefox linux-ubuntu

#4 Kenn wwwopicinoviny

Skoro vše co jmenuješ z odborných bereme už ve druháku (linux, datábáze nebo spíš Acess, programování v Céčku...), což je docela zajímavé :) reaguj

datum 16.01.2009 12:15

opera windows-2000

#5 Alfarate wwwwww.alfarate.cz

A když jsem se ptal učitele na ICT(PRV) jestli budem probírat .net technologie tak řikal že ano. Tak je to tak nebo ne? Z tvého článku to tak nezní :-D reaguj

datum 16.01.2009 22:32

firefox windows-xp

#6 Tonda wwwwww.netzona.cz

reakce na »Alfarate«: Trosicku offtopic: www.alfarate.cz/2008/12/bohaty-tata… tahle knizka je totalni vymejvarna. Je to blbost. Rikam. A ver ze nemusim cekat az babicce prijde duchod. reaguj

datum 16.01.2009 23:52

firefox windows-vista

#7 Wyder wwwwydrikovo.blogspot.com

Ja myslim ze to, ze nekdo studuje technickou skolu neznamena ze by nemel mit elementarni prehled z filosofie...

Na VS se to asi moc hodit nebude i kdyz mozne je vsechno... reaguj

datum 17.01.2009 19:47

firefox windows-xp

#8 Freedom www

reakce na »Alfarate«: :)) My jsme se o nich ani nezminili. A kdyz ucitel vykladal o technologiich tvorby webu, tak se pokusil v prezentaci tvrdit, ze (ASP).NET je technologie na strane klienta - ne servru, na coz jsem trochu zamrkal, ale nechtel jsem se s nim hadat ... reaguj

datum 18.01.2009 00:48

firefox windows-xp

#9 Alfarate wwwwww.alfarate.cz

reakce na »Tonda«: Máš právo říci svůj názor. Já tu knížku mám rád a za tím si budu stát...navíc, nejsi cílová skupina, na kterou je článek směrovaný. to je mimochodem zřejmé z celého mého textu. Takže poslední věta v tvém komentu 8809 je jaksi mimo mísu.
reakce na »Wyder«: No...taky je důležíté, pro jakou VS se člověk rozhodne(třeba nechci technický směr). Jinak si nemyslím, že je to knížka zapadající do školy, ale spíše do života. reaguj

datum 18.01.2009 11:38

firefox windows-xp

#10 Keymenk wwwkeymenk.ic.cz

Co bych dal za vaší výpočetku!!! To já jsem ve čtvrťáku a bereme HTML :D. reaguj

datum 23.01.2009 13:35

chrome windows-xp

#11 masto dont www

Koukám že se nelišíme(čtvrťák). Tabulky v HTML a jejich vlastnosti (padding, barvičky, rowspan...).
SAMOZŘEJMĚ ŽE PŘES HTML, CSS je ještě dááleko.

Tohle se samozřejmě nedá za hodinu stihnout, takže už to bereme třetím týdnem(vždycky o dvouhodinovce).

PS: abyste si nemysleli, hodiny trvají normálně 45 minut. reaguj

datum 01.02.2009 13:11

internet-explorer-6 windows-xp

#12 AndrewCzech wwwandrewczech.blog.cz

Zdárek, upřímně.. ale velice VELICE moc ti závidím možnost studovat na této škole :) Já sem vystudoval Gympl, tam jsem slyšel jen velice málo o HTML a nějaké "programování" v Delphi. Kdybych nedělal sám jako ty bokem pro sebe, tak neumím nic. Myslel jsem, že se to změní na vysoké škole - šel jsem na Fakultu informatiky Masarykovy univerzity. Ouha. Mám za sebou 3 roky, titul Bc., ale z toho, co tu popisuješ jsem tam slyšel možná tak... desetinu a to přeháním. Vážně nic. Nic jako je PHP, Windows (haha, to tam fakt neuslyšíš, tam by sis liboval v UNIXu), Visual Basic, .NET? zapomeň, HTML, CSS, ČTÚ? Něco umět nainstalovat? Ne. Ale zato umím automaty, gramatiky, grafy, vyčíslitelnost, složitost, algebru nebo trojité intergrály.

Ne, zas tak černé to není, něco i trochu praktického samozřejmě se tam probírá, ale opravdu ten poměr k těm teoriím, co jsou nahovno, je strašně malý. Buď rád že jsi tam kde jsi a že tě to naučí (ikdyž jak říkáš většina třídy to stejně neocení, protože při slově HTML jim vstávají vlasy hrůzou z té techniky, co se za tím skrývá :D). A přetrp i literaturu a filosofii :D Taky jsem je k smrti nesnášel. Ale po zkušenostech z VŠ bych je snad i měl rád :D Tady fakt člověk zjistí, co je to učit se něco zbytečného. Čus a hodně zdaru do života. reaguj

datum 12.02.2009 01:08

internet-explorer-7 windows-vista

#13 J. www

reakce na »AndrewCzech«: ZČU Plzeň - informatika, taky samý automat :-D Alespoň že bakalářku můžu dělat podle sebe :) reaguj

datum 12.02.2009 11:38

firefox windows-xp

#14 masto dont www

To byste nepobrali co jsme se učili naposled. Konečně jsme se vyhrabali z CSS, učíme se javascript.

Ale co je na tom k nepochopení: skriptík, který vypíše tabulku faktoriálů, je tak prasácky napsaný, že jestli to psal učitel, tak u mě tedy dost klesnul ( chytrý učitel, dobře rozumá PIC, automatizaci, umí toho dost).

K skriptu: ten původní hnus měl 25 řádků, a když to člověk chtěl změnit na jinou funkci (faktorial - mocnina), tak to byl docela porod. Každý řádek se realizoval pomocí document.write s tagem code a výsledkem operace.
Není divu, že mě se obě úlohy vešly na deset řádků(u faktoriálu změnit rozsah z 1!-10! na 10-20 a přidat tabulku mocnin).

A rozhodě to není tím, že bych psal všechno na jednu řádku.

Za lepší zítřky ve výuce HTML & spol Martin

PS: chcete li vidět oba kódy, můžu je poslat. reaguj

datum 04.04.2009 10:52

internet-explorer-6 windows-xp

Nové kometáře nejsou povolené.