Zvýšení výkonu notebooku? SSD disk Mozektevidi.net - Píše Olda Šálek.

Zvýšení výkonu notebooku? SSD disk

Co je největší brzda současných notebooků? Je to pevný disk… Vyplatí se koupě SSD disku (bez mech. částí) nebo jsou stále dost drahé?

image of Zvýšení výkonu notebooku? SSD disk

Co to vlasně je to SSD?

Jednoduše řečeno, SSD Solid State Drive má být náhrada za pomalé pevné disky. Za poslední roky se mnohonásobně zvýšila rychlost procesorů, propustnost operačních pamětí, sběrnic a pevné disky tak trochu zaostávají. Řešením je zapojení více disků do RAIDU, kde se téměř dvojnásobně zvýší rychlost čtení/zápisu. To bohužel není u notebooků možné.

Pokud pracujete na notebooku, většinu času čekáte. Ne na dokončení výpočtu, ale na disk. Při bootování operačního systému se čeká na hdd, při kopírování souborů, při načítání dat z databáze (která je uložena na disku)… prostě pořád.

Otázka: Vyplatí se koupě SSD disku?

Pokud se mrkneme na konkrétní typy disků pro notebook (2.5") bez pohyblivých částí, máme na výběr tři verze. 8,16,32GB.

16GB verze
Pevný disk formátu 2,5'' na bázi pamětí bez pohyblivých částí s kapacitou 16 GB. Používá rozhraní Serial ATA, takže je určen do zařízení jako notebooky, disky přehrávačů, systémů v automobilech aj. zařízení, které vyžadují rychlý přístup k datům a jejich větší bezpečí. Zabírá jen malé místo a téměř nic neváží, svými přednostmi předčí plotnové pevné disky. Je také odolný proti hrubšímu zacházení, měl by vydržet 1500 G nárazu a 20 G vibrací pro případ nechtěné nehody. Jako všechny SSD pevné disky dále vyniká nízkou spotřebou.
Formát: 2,5"
Kapacita: 16 GB
Rozhraní: Serial ATA
Rychlost: Čtení: až 60 MB/s
Zápis: až 46 MB/s
Přístupová doba: Průměrně: 0,2 ms
Rozměry: 100 x 69 x 9 mm
Hmotnost: 3 g

A to vše za cenu 9 250kč. Zda je to moc, nebo málo nechám na vás. 8GB verze stojí skoro 5 tisíc a 32GB je za 17 700kč. Nabízí se otázka, jestli se spokojíte se 16GB HDD. Je téměř jasné, že v dnešní době stovek gigabajtů se bude muset šetřit každý megabajt.
Warezníkům to jistě stačit nebude, těm ostatním se menší počet GB vrátí ve formě menší spotřeby, delší výdrže na baterku, menšího hluku, menších přístupových dob a tak dále…

SSD disky jsou s náma jen chvilku, jejich cena bude prudce klesat, stejně jako před časem klesala cena FLASH pamětí.

Alternativa k SSD diskům? V laptopu mám starý 80GB 5400ot/min pevný disk, když bych koupil nějaký nový SATA hybridní disk. Takový hybridní 2.5" pevný disk do notebooku, kapacita 120GB + 256MB Flash, otáčky 5400 /min, buffer 8MB, vyhledávací doba 12.5ms, rozhraní SATA 1.5Gb/s. by nemusel být marný.
Nebo jít do 7200ot/min pevných disků? Pro hybridní disky mluví menší přístupové doby, větší přenosová rychlost oproti 5400ot/min a cena oproti SSD diskům. Do záporné stránky jistě patří nepatrně větší hlučnost, spotřeba.

Který harddisk brát? SSD disky se jeví jako nejlepší volba, pokud nezáleží na financích. Dle mého názoru bude cena SSD prudce klesat a během pár let budou běžnou výbavou v laptopu.


autor článku Oldřich Šálek | datum publikování 10.leden.2008 21:23 | recenze nejčastěji na HW recenze |

Kometáře


Komentáře a diskuze ke článku tady
diskuze ke článku