XGL = budoucnost přichází? Mozektevidi.net - Píše Olda Šálek.

XGL = budoucnost přichází?

XGL 3D efetky a využití. Co je to XGL, srovnání s Windows AERO, výhody a nevýhody, videa, xgl v praxi. Je opravdu XGL revoluce v ovládání? SpaceNavigator.

image of XGL = budoucnost přichází?

Co je to XGL

Xgl je nová softwarová architektura X serveru navržená pro osobní počítače s moderními grafickými kartami přes vlastní speciální ovladače OpenGL ovládače, které stojí nad vlastním OpenGL díky novému rozhraní glitz. Xgl podporuje hardwérovou akceleraci všech X, OpenGL a XVideo aplikací a grafických efektů přes složený window manager, jako například Compiz.
Jednoduše řečeno 2D plocha v 3D

XGL

XGL

XGL oplývají titulky jako plocha budoucnosti, zítřejší plocha, XGL Desktop for linux..., Ultimate 3D desktop, Xgl: Hračka nebo nástroj? XGL - chcete ho?
Ale co je to XGL doopravdy? Jaké jsou jeho opravdové výhody? A co nároky na HW?

XGL jako machrovinka

Ano, XGL je skutečno cool, přesvědčil jsem se o tom ve škole, kde operační systém s XGL nikomu neunikl pozornosti. Dokonce přitahoval mnohem více pozornosti, než Vista a její aero. XGL je IN. XGL je revoluce?

O čem mluvím? O XGL

XGL DEMO

XGL Desktop for linux... The future is now! (video 2) s muzikou a ukázkou filmu Minority report

XGL DEMO líbí se mi hlavně matrix efekt

XGL na dvou monitorech, wide obraz

3D Desktop! TouchScreen and XGL on Linux (part 2)

Druhá strana mince

  • oblbnutí BFU: XGL příláká plno běžných frantů uživatelé, které naláká reklama na XGL. Když se řekne Linux, většina lidí (BFU) si představí příkazovou řádku a radši mají vypálené děravé windows XP nejlépe ve verzi profesional, na které nestahují aktualizace a pak mají zavirované PC a nadávají na hackery (hackeři viry opravdu nedělají). Už jsem se mnohokrát přesvědčil o účinosti jakéhokoliv 3D efektu na okolí. Ať už je to Aero nebo XGL.
  • Propagace linuxu: Linux už dlouho není příkazová řádka, XGL může nalákat.
  • Efektivnější práce: Operační systém je podle některých pouhopouhý přepínač aplikací. S XGL jdou efektivněji přepínat. alt + tab ve windows oproti alt + tab v linuxu chudý příbuzný.
  • Více ploch: Profesionálové pracují s více monitory, případně s více LCD. Pracují prý tak efektivněji. Uznávám, že na tom něco je, zkoušel jsem si práce na dvou monitorech při stříhání videa. Linux nabízí více pracovních virtuálních ploch s nulovou investicí do HW. Ano i do windows lze nahrát aplikace, které podporu více ploch umí vytvořit.
  • exposé, to sice není 3D efekt, ale o to je užitečnšjší. Funguje tak, že po gestu myši se zmenší a vyrovnají všechny okna na ploše a klikem se vybere jedno. Jednoduché, kvalitní
  • Náročnost na hardware: Tak zde souhlasím tak na půl. Samo sebou to musí být náročnější než msdos nebo 95. Ale ne o tolik. Já 3D efekty aero nebo XGL pustím na GMA 950 integrované grafice na notebooku. Není problém


  • Nároky na člověka: Ano, nedělám si srandu. Používání např. 3D brýlí může vyvolat závratě. Je to logické, někdo se bojí výšek a přestože kouká metr daleko, 3D brýle vyvolají iluzi hloubky. Další věcí jsou nároky na paměť. Při použítí více než jedné plochy se projeví otázky - kam jsem to okno jenom dal? To záleží na každém jedinci, jestli 3D XGL využije.
  • A pro ostatní, které XGL nenadchlo mám špatnou a dobrou zprávu. XGL bude za pár let běžnou věcí. Nemyslím samotné XGL, ale celkově všechny 3D efekty. A dobrá zpráva je, že 3D efekty jdou vypnout

SpaceNavigator

Když jsem hleda info o této problematice (3D), našel jsem recenzi SpaceNavigatoru. Vypadá zajímavě, videa a info o harware navigovat.mobilmania, držte krok s dobou Pohoda


autor článku Oldřich Šálek | datum publikování 15.únor.2007 17:30 | články o linuxu linux |

Kometáře


Komentáře a diskuze ke článku tady
diskuze ke článku