WAP - stránky pro mobily? Mozektevidi.net - Píše Olda Šálek.

WAP - stránky pro mobily?

Wapové stránky neboli wap stránky. Používají se ještě? Používaly se vůbec? w@p

image of WAP - stránky pro mobily?

Moje historie wapu

Zobrazovat wap stránky uměl můj první mobil (Ericsson A2628s) když jsem byl v 6 té třídě. Moc jsem si toho neužil protože to byl přes vytáčený internet a to se moc prodražilo. Pokud si dobře pamatuji tak 2:60kč za minutu. Dalo se toho dobře využít, protože sms stála 3:30kč a já jí posílal za 1:30kč (do 30 vteřin). A taky jsem se mohl kouknout co je v kině a přečíst nějaké textové vtipy, povídky a nějaký ten jízdní řád, program televize, předpověď počasí, textové hry. I nějaký ten obrázek fungoval ale měl jsem je vypnuté..
Další můj telefon Ericsson T65 uměl i GPRS, to už byla jiná rychlost a cena. Co jsem ušetřil na čase, to se kompenzovalo rychlostí stažených dat, obrázky a byl jsem na tom hůř než dříve. Obrázky byly stále černobílé, v mém případě 4 barevné (bílá, černá, šedá, hnědá). Už se platilo za přenesená data, takže to nebyl takový spěch při čtení, naopak.

Barvy, obrázky

Naposled jsem wap prohlížel s SonyEricssonem T630, v plných barvách, na větším displeji. Wap sloužil ke stahování melodií, obrázků, animací a her. Cena byla také přijatelnější, jednak jsem byl už u Oskara a jednak šlo nastavení přepnout do http:// takže se platí desetina z ceny.
To je konec s wapem. Koupil jsem si SE K750 a nainstaloval si Operu mini. Není důvod pro wap. Prohlížel jsem si normální internetové stránky a na wap zapomenul. Nevím proč jsem si na něj vzpoměl, ale stále existuje. A jde zobrazit přes počítač. Takže kdo zná nějaké zajímavé adresy, sem snima. wap.seznam.cz, wap.wwwbrno.cz, wap.google.com, wap.idnes.cz, wap.dokina.cz, wap.http://wap.venku.cz/pocasi a další. ceskywap.

V době mobilného internetu je wap už moc zastaralý.. nebo ne?


autor článku Oldřich Šálek | datum publikování 10.prosinec.2006 17:41 | články ze světa počítačů IT |

Kometáře


Komentáře a diskuze ke článku tady
diskuze ke článku