Uživí se někdo blogováním? Mozektevidi.net - Píše Olda Šálek.

Uživí se někdo blogováním?

Taková malá spekulace a zamyšlení nad blogováním. Může se někdo blogováním psaním, publikováním článků uživit? Může si někdo vydělat psaním? A jak si takový bloger/redaktor/novinář může vydělat peníze.

Bez peněz to prostě nejde

K tomuto zamyšlení mě dovedl rozhovor s kamarádem, se kterým jsem hodil řeč na téma vydělávání peněz. Jistě uznáte, že je to téma velmi zajímavé. Abych mohl odpovědět na otázku, zda si někdo může vydělat blogováním, musí mě nejprve zajímat náklady na život. Kolik peněz znamená „uživit“. Každý má tuto částku jinou, každý má jiné náklady, jiné potřeby.

Náklady na život? Každý potřebuje cestovat, jíst, bydlet a musí mít něco na sebe. Když zběžně prohlédnu výpis bankovního účtu, zjistím, že na cestování připadá kolem 3000kč na měsíc (dle tankování). Já vím, je to moc peněz za dostání se z bodu Á do bodu Bé, ale pěšky se chodit stejně nebude a kůň by toho sežral za měsíc asi víc.
u jídla nemám absolutní představu, kolik toho můžu za měsíc „prožrat“ a bydlení zatím neřeším (neplatím).

Něco na sebe a osobní spotřeba? Zde jsou náklady opravdu minimální, oblečení se přece nekupuje každý den a osobní spotřebu (alkohol, vstupy na akce, jídlo, kino, bazén, večeře pro 2 v restauraci, nějaký dárek, placení telefonu, internetu, pojištění, server, hosting, domeny)… dejme tomu tak 2000kč na měsíc.

Sečteno podtrženo, stačilo by mi asi 8000kč na měsíc, co je navíc se může utratit za HTC Kaiser, foťák Nikon, notebook lenovo a něco dalšího.

Jak ty potřebné peníze vydělat?

Možností je plno. Existuje adsense nebo jiné reklamy, existují odkazy, můžete publikovat PR články, můžete psát rovnou za peníze pro různé servery. Poslední možnosti využívá například http://blog.macich.net Jiří Macich, který například pro server Lupa.cz. Já využívám nejvíce první možnosti a tou je vydělávání přes reklamní odkazy Adsense. Odkazy „zatím“ neprodávám a reklamní článek jsem napsal jen jednou.

Blogovat za peníze je trochu o štěstí a náhodě i umění. Nemůže to dělat každý, ne každý to umí a ne každého to baví a už vůbec se každý stane úspěšným. Tím rozhodně nechci říci, že Já jsem ten úspěšný.
Naštěstí není blogování mojí jedinnou výdělečnou činností, občas udělám nějaký web pro známé, sem tam něco naprogramuji, nainstaluji, nastavím, pomůžu apod. Není důležité kolik to vydělá pokud to člověka baví.


autor článku Oldřich Šálek | datum publikování 31.červenec.2008 09:55 | Názory na cokoliv Názory |

Kometáře


Komentáře a diskuze ke článku tady
diskuze ke článku