Státní maturity - blbost Mozektevidi.net - Píše Olda Šálek.

Státní maturity - blbost

Státní maturita se blíží. V bulváru jsou titulky jako Na státní maturity se zbytečně vyplýtvalo přes 100 milionů korun!, Státní maturity jsou plné chyb.. Někdo chce odložit, někdo naopak ne. Jednotná maturita blbost!

Státní maturita

Podle mě jeden velký omyl. Nelíbí se mi, že jsem pokusnou myší a že budu prvním ročníkem, který si zkusí státní maturity naostro. Právě jsem ve třetím ročníku, maturita se blíží a já stále nevím, jestli bude či nebude státní (společná) a v jakém rozsahu. Nebo zda se spustí pouze část.

Na státní maturity se zbytečně vyplýtvalo přes 100 milionů korun!

Zdroj BL. To mě ani moc netrápí, vláda české republiky už promrhala takovejch peněz až mi to přijde normální, nijak nevybočující věc. Co jiného se taky dalo čekat od české vlády.

Státní maturity jsou plné chyb

"Takových tam bylo hned několik. Jen v zeměpise jsou tři otázky se špatným a nejasným zadáním. Jedna dokonce se špatnou odpovědí," popisuje zástupkyně ředitelky pražského gymnázia Jaroslava Seiferta ve Vysočanech Helena Svobodová. zdroj. Také nic co bych nečekal. Státní maturity jsou připravené ve spěchu, nekvalitně a nejsou dostatečně otestované. Není nastavená správná obtížnost, náročnost se bude teprve upravovat, až jak dopadne první pokusný ročník. Vím, že chybu může udělat každý. Ale když chyby druhých odnáší jiný..

Proč společné maturity?

Každá škola má svoji úroveň. Opravdu je k smíchu, když v inzerátech v zaměstnání požadují maturitu a neptají se jaká že to maturita je. Copak můžeme srovnávat maturitu kuchaře nebo jiného účňáku, jistě znalého ve svém oboru s maturitou prestižní elektrotechnické průmyslové školy? Teď si rejpnu do velmi početné skupiny gympláků. Ten kdo vyjde gympl, má sice maturitu ale neumí prakticky nic! To je bezesporu. Gymnázium je určené jako příprava na vysoké školy. Kdo z gymnázia nepokračuje na VŠ, není nic.

O kvalitě maturit na učilištích se také dá polemizovat. To že někdě požadují maturitu a neptají se jaká že je to škola je jejich blbost. Ale proč teda zvyšovat nároky na na učiliště? Pochybuji, že studenti učilišť můžou maturovat ze stejných otázek jako studenti gymnázií.

Zaměření škol

Každá škola vyjímaje gymnázia má své zaměření, na které se specializuje. Osobně chodím na vyhlášenou střední průmyslovou školu v Kutné Hoře, která je známá jako výběrová, náročná škola, ze které vycházejí jen ti nejlepší studenti. Prý jí není ve středních čechách rovno. Celé 4 roky se zaměřujeme podle oboru na sítě, elektroniku, sdělovačku, automatizace. A maturovat z toho nebudeme?

Společná maturita přišla rychle

maturita

Neříkám že nečekaně. V prvním ročníku jsem se učil na normální, klasickou, školní maturitu. Státní maturitě jsem nevěnoval pozornost. Až na konci druhého ročníku nám bylo řečeno, že ve třetím ročníku nám přibudou hodiny jazyků kvůli státní maturitě. Stále se neví jestli bude nebo nebude. Ve vládě je bordel.

Základním problémem testů je skutečnost, že mohou zjišťovat jen některé aspekty vzdělávání. Většinou se zaměřují na věci nejméně podstatné. Učitelé mohou tyto nedostatky kompenzovat jinými formami hodnocení, což ale státní maturita neumožňuje. Všichni maturanti dostanou stejné testy. Na první pohled to vypadá spravedlivě, ale při podrobnějším prozkoumání zjistíme, že je velká část studentů diskriminována. Například tím, že na středních odborných školách bývá menší hodinová dotace pro český jazyk a literaturu, než je tomu na gymnáziích, a to až poloviční. Na středních odborných školách také působí mnohem více nekvalifikovaných učitelů cizích jazyků. Studenti gymnázií procházejí při přijímacím řízení mnohem přísnějším výběrem, než studenti středních odborných škol. Nejlepší učitelé zde tedy učí nejlepší studenty, není tedy divu, že mají nejlepší absolventy... Skutečně můžeme dát různým žákům s tak zásadně odlišnými podmínkami vzdělávání unifikovaný test? Jsem přesvědčen, že nikoliv!

Dalším problémem je spěch, se kterým se státní maturity zavádějí. Již v roce 2008 by podle nich měli maturovat první studenti. Učitelé ani žáci tak nemají dostatek času, aby se na novou podobu maturitní zkoušky připravili.

Studentům se mění podmínky studia za pochodu, což je přinejmenším nekorektní. Budou tak znevýhodněni proti pozdějším maturantům, kteří budou vědět od prvního ročníku, jak budou státní maturity vypadat. Učitelé je budou moci připravovat na novou podobu maturity celé čtyři roky, nikoliv pouze dva roky, jako první státní maturanty. Maturita je přitom velmi důležitou zkouškou, která rozhoduje o žákově budoucnosti. Co když ji nesloží jenom proto, že měl na přípravu málo času, měl nekvalifikované učitele a nízkou hodinovou dotaci daného předmětu? Zpětně příslušnou hodinovou dotaci předmětu ředitel těžko posílí… link

Státní maturita

Vím moc dobře, že tímto postem situaci nezměním. Život mě naučil překonávat překážky. K problémům se stavím čelem. I kdybych věděl od prváku z čeho budu přesně maturovat, neučil bych se to. Já se na maturitu budu učit až opravdu bude (tak měsíc před). To už budu vědět jaká bude. Ti co sou na gymplu, ti se nemusí strachovat, naopak. Ti co jsou na učilištích mají problém. Ten problém mají oni, ne já.


autor článku Oldřich Šálek | datum publikování 18.březen.2007 16:06 | Škola, studium a vše okolo Studium |

Kometáře


Komentáře a diskuze ke článku tady
diskuze ke článku