Smazal jsem linux, nainstaloval Vistu Mozektevidi.net - Píše Olda Šálek.

Smazal jsem linux, nainstaloval Vistu

Po dvou letech s linuxem měním operační systém na konkurenční Windows Vista. První problémy hned s instalací a po instalaci

image of Smazal jsem linux, nainstaloval Vistu

Proč šel Linux z mého HDD?

Linux je dobrý operační systém, za poslední roky udělal velký pokrok. Většina HW mi fungovala, ale musel jsem přehlížet mnoho bugů, které jsem nevyřešil ani googlením, ale dotazy na zkušenější uživatele na foru. A změna distribuce není optimální řešení.

  • SD kard čtečka funguje jenom po restartu. Když notebook uspím, po probuzení nefunguje.
  • USB také občas přestanou fungovat. Zapojím USB disk, čekám na načtení a nic. Reset nutný, případně, řuční připojení přes příkaz mount. To je ale nepraktické.
  • Linuxový FLASH v opeře způsobuje pády Opery.
  • Linux se moc nekamarádí s Windows mobile zařízením.
  • Po připojení externích reproduktorů se neodpojí integrované repráčky. Musím je ručně vypínat programem kmix. Hledal jsem řešní na forech, leč zaručeně fungující návody nefungovali.
  • Linux se občas neprobouzel ze spánku.
  • Call Of Duty jsem sice přes wine rozběhl, ale gamepark klienta pro online hraní už nikoliv. Oficiální linuxová verze neexistuje a ta neoficiální padá.

A taky musím držet krok s windows světem (znát nové verze programů, umět s nima pracovat). Například naposled jsem vypaloval v NERO 6.6 a kopíroval v totalcmd 6. Software se vyvíjí a já nechci být pozadu. Abych mohl porovnávat s linuxem, musím znát windows. Proto očekávejte další srovnávací články typu Proč je linux lepší.

Ok, tedy mám zálohované všechna data (snad), jdu na instalaci.

Instalace Windows Vista

Pokouším se spustit instalaci ze servisního oddílu Lenovo, ale to se mi prostě nedaří. V různých částech se instalace přeruší a já koukám smutně na reset. Hm, tak nic, DVD k notebooku jsem nedostal, tak nainstaluji Vistu staženou z internetu a zadám své legální sériové číslo, myslím si.

Bohužel po instalaci mi nefunguje žádný hardware. Display v nízkém rozlišení, wifi nejde (takže nemůžu stáhnout ovladače) no prostě hrůza.

Z druhéno notebooku stahuji ovladače a pak nudnou klikací formou instaluji jeden ovladač za druhým, v duchu vzpomínám na konsoli. Na kouzelné apt-get install nazev_programu. Nyní mě čeká nudné vybírání programů, hledání instalaček a klikací metodou instalovat. Ach jo.


autor článku Oldřich Šálek | datum publikování 6.duben.2009 17:21 | články o linuxu linux |

Kometáře


Komentáře a diskuze ke článku tady
diskuze ke článku