Školné na vysokých školách Mozektevidi.net - Píše Olda Šálek.

Školné na vysokých školách

Horké téma poslední doby. Aneb většina studentů volila pravici a teď se diví, že chtějí zavést školné na vysokých školách. A hned se zakládají na facebooku skupiny proti školnému.

Proč školné ANO?

Na vysoké školy chodí někteří ne kvůli studiu, ale kvůli různým studentským výhodám a daňových úlevám. Nechce se jim pracovat a proto jsou raději „pilnými“ studenty. Zastánci placení školného jeho zavedení odůvodňují také tím, že se zvedne kvalita vysokých škol, že se takto získají chybějící peníze ve státním rozpočtu. 

Navíc studenti by se měli více učit, když není studium zadarmo, tak budou více snažit.

Proč školné na vysokých školách NE?

Odpůrci zavedení školného argumentují úplně opačně. Že je to likvidační pro chudší studenty, že studium ani teď rozhodně není zadarmo, že vzdělání má být přístupné všem bez rozdílu a ne jenom pro bohatší vrstvy. 

A taky že kdo chce za studium platit s tím, že chce kvalitnější výuku, tak ať jde na soukromou vysokou školu, že tam už se platí.
 

Navíc o školném rozhodují ti, kteří mají většinou už vystudováno a to zadarmo. Jak k tomu prý přijdou ti, kteří jdou studovat na vysokou školu oproti těm, kteří už mají vystudováno zadarmo. 

volby 

Až s podivem je, že právě velká většina studentů volila pravici (ODS, TOP09, Věci Veřejné), která chce školné zavést. A pak se přidávají do skupin „nechceme platiti školné na vysokých školách“.

Co člověk to názor. A jaký názor máte vy? Studujete na vysoké škole a vadilo by Vám zavedení školného?

 


autor článku Oldřich Šálek | datum publikování 10.červen.2010 23:05 | Škola, studium a vše okolo Studium |

Kometáře


Komentáře a diskuze ke článku tady
diskuze ke článku