Rozpoznávání osob z fotek - google picasa Mozektevidi.net - Píše Olda Šálek.

Rozpoznávání osob z fotek - google picasa

Neuvěřitelné se stává skutečností. Nová verze programu Google Picasa umí rozpoznávat nejenom obličeje na fotce, ale i hledat a rozpoznávat jednotlivé osoby na fotce.

image of Rozpoznávání osob z fotek - google picasa

Program Picasa se mi hodně líbí

Todle jsou nové možnosti vyhledávání. Tím, že vyhledávač Google hledá Karla Gotta mezi obrázky, prohledává textové atributy (název obrázky, alt, title, text) na schodu "Karel Gott". Takže něco takového:

<p>Karel Gott: <img src="karel-gott.jpg" alt="Karel Gott" title="Fotka Karla Gotta"   /></p>

Tím Google dneska nikoho neohromí. Ale vyhledávání osob v programu Google Picasa jde dále. Nejprve prohledá všechny fotky v nastavené složce, nalezené obličeje uloží do své interní databáze (na disk, nepracuje se s internetovým serverem) a roztřídí obličeje dle podobnosti. Teď už stačí nalezené osoby pojmenovávat, případně dolaďovat nepřesnosti.

Jak funguje program v praxi?

Rozhodl jsem se program otestovat velmi důkladně. Do programu jsem vložil 25GB fotek, které jsem dokázal za ty roky focení nafotit. Řádově se jedná o 11 tisíc fotek v 84 složkách.

Následovalo asi desetihodinové prohledávání fotek. Průběžně jsem tagoval kolekce osob, které znám a osoby pojmenovával. Nakonec jsem pojmenoval 64 osob (na ostatní lidi jsem se vykašlal) a zůstalo mi 17 tisíc nepojmenovaných obličejů

Je třeba brát v potaz, že na jedné fotce může být klidně 40 obličejů (fotka davu v hudebním klubu česká 1 nebo davové šílenství na hudebním festivalu Votvírák).

Program Google Picasa sice negunguje na 100%, ovšem úspěšnost má více než dobrou. U pár fotek nedokázal rozlišit dvě podobné ségry, ošklivého kamaráda od hezké holky a čmáranici na zdi od fotky obličeje. Na druhou stranu nemá problém se slunečními brýlemi, proměnlivým účesem a dokonce ani různýma ksichtama.

Výsledek? 404 nalezených fotek kde jsem já. Nechápu, proč je jich tolik, když fotím převážně já :)

Olda Šálek Fotka Krasavec co?


autor článku Oldřich Šálek | datum publikování 25.září.2009 16:50 | fotky a fotečky fotoakce |

Kometáře


Komentáře a diskuze ke článku tady
diskuze ke článku