Proč je linux lepší - výběr OS Mozektevidi.net - Píše Olda Šálek.

Proč je linux lepší - výběr OS

Vítejte u prvního dílu krátkého seriálu Proč je linux lepší. První díl se zaměří na možnost výběru, možnost volby.

image of Proč je linux lepší - výběr OS

Já mám na výběr

Linux, pro mnohé to znamená „To zadarmo co občas funguje”. Ale pro mě znamená linux něco jiného. V tomto seriálu se pokusím vypsat moje subjektivní důvody, proč právě používá GNU Linux. V prvním díle se zmínín o ceně a možnosti volby.

Linux

Nemám rád pevně daný věci. Používat windows znamená držet krok a hubu. Nelíbí se mi, že Windows Vista je nainstalovaná na každém notebooku, v drtivé většině není možnost koupě notebooku s linuxem či bez OS.
Ano, i u Microsoftu mám na výběr mezi roky starým windows XP a HW náročnou Vistou. Možnosti výběru jsou samozřejmě ještě větší, můžu se rozhodnout mezi osekanou home verzí nebo trošičku dražší pro verzí.

V případě linuxové volby si můžu vybírat mezi mnoha distribucemi, jsou distribuce pro začátečníky (Mandriva, (k)ubuntu), i pro pokročilé (Arch, Debian, Gentoo). Výběrem distribuce to ovšem nekončí, vybírám si z různých verzí a podverzí, nové verze vychází podstatně častěji než u Microsoftu. To je i nevýhoda linuxu, to je jeho roztříštěnost. Je jasné, že nic nemůže vyhovovat všem. Windows je dělaný moc všeobecně, pro všechny. Linux je dělaný konkrétně pro různé potřeby. A já si můžu vybírat. Heč.


autor článku Oldřich Šálek | datum publikování 26.listopad.2007 18:05 | články o linuxu linux |

Kometáře


Komentáře a diskuze ke článku tady
diskuze ke článku