Proč je linux lepší - start systému Mozektevidi.net - Píše Olda Šálek.

Proč je linux lepší - start systému

Pokračuji ve psaní svého seriálu Proč je linux lepší. Dnes budu krátce psát fakta o startování (bootování) operačního systému.

image of Proč je linux lepší - start systému

 

Jaké je optimální startování OS?

Operační systém má startovat rychle, spolehlivě, vypisovat info při startování a po přihlášení se má sputit poslední session přihlášení. Osekaná Windows XP sice startují rychle, ale jenom po čerstvé instalaci. Neosekaná windows jsou plné balastu a startují pomaleji. XP mají tu krásnou vlastnost vlastnost každným dnem na sebe nabalovat další a další balast, startovat pomaleji a pomaleji. Stačí pár instalací nového HW, programů, her a jejich opětovného smazání. Windowx XP jsou větší a větší.

Spolehlivost startování také není silnou stránkou Microsoftu. Jeho nouzový režim zná každý. A o nějakém vypisování stavu bootování si také můžeme zdát. Vidíme pouze hejbací pruh, který vůbec neukazuje kolik procent zbývá do kompletního startu. Jezdec jezdí sem a tam, nevíme vůbec nic. Je to sice drobnost, v praxi nulový význam, ale já mám možnost volby a volím si co mi vyhovuje více.

Po naběhnutí windows se mi spustí programy po spuštění a to je bohužel všechno.

Linux a startování

Mám takový pocit, že linux je v tomto srovnání na tom lépe. Linux nestartuje do nouzového režimu (ještě jsem to nepotřeboval), linux na sebe nenabaluje žádný balast a startuje pořád stejně rychle/pomalu. Linux vypisuje při startování co zrovna dělá. Mile překvapen jsem byl, když jsem okusil linuxové sessions. Spustily se mi všechny programy, co jsem měl otevřené naposled. Mnohem lepší, než programy po spuštění, které jsou v linuxu také.

Očekávám v diskuzích flame na téma který OS startuje rychleji. To ale nechci.


autor článku Oldřich Šálek | datum publikování 28.listopad.2007 15:33 | články o linuxu linux |

Kometáře


Komentáře a diskuze ke článku tady
diskuze ke článku