Problém se SATA diskem Mozektevidi.net - Píše Olda Šálek.

Problém se SATA diskem

Zničeho nic mi přestal nabíhat počítač. Seagate Sata HDD je asi špatnej

SATA na starém PC

Na mém už téměř historickém PC jsou dva hardisky. Oba značky Seagate 200GB. PATA a SATA. Na SATA disk nejde windows XP standartně nainstalovat (Stará deska socket A), leč import ovladačů přes nLite pomůže.
Co se přesně děje? Po spuštění PC nabíhá BIOS, proběhnou základní testy a už startuje windows XP. Zde sranda končí, obrazovka problikne do černé obrazovky a nic.

Zjištění problému

Kde je problém? V softwaru či hardwaru. Postupným odpojováním "zbytečných" kusů železa (paměť, Pci karty, mechaniky, větráky, hardisk). Počítač naběhne bez SATA disku, proto si myslím, že je problém právě v disku

Zkouším reinstalovat windows (pro jistotu) a jsou dvě varianty. Když instaluji osekanou verzi windows (s možností instalovat na Sata), instalace se sekne při výběru partition
Pokud instaluji z defaultniho cd, instalace proběhne úspěšně až do konce. Sata disk bez ovladačů nevidím, po nainstalování ovladačů jsem tam, kde jsem byl.

Linux jako záchrana

Nyní je jasné, že na SATA disk se přes Windows nedostanu. Nabootuji starší Live DVD SUSE 9.3, po namoutování sata disku vidím všechny soubory na svém místě. No problemo. Takže zkusím provést kontrolu disku a SMART. Snad není disk ještě stracen.


autor článku Oldřich Šálek | datum publikování 19.srpen.2007 12:54 | články ze světa počítačů IT |

Kometáře


Komentáře a diskuze ke článku tady
diskuze ke článku