Přístupnost webu Mozektevidi.net - Píše Olda Šálek.

Přístupnost webu

Někteří rádoby webmásteři svých webů a blogů pozapoměli na přístupnost webu. Radši se honí za dolary, SEO, SEM a nějaká přístupnost je jim ukradená.

Šikana postižených?

Každý jistě ví, co je to přístupnost. Jsou to ohledy na indispozice ostatních lidí. Mezi nejčastější chyby rádoby webmásterů, se kterýma se setkávám, patří např. Malé písmo, nevhodné barvy, nenadefinovaná barva pozadí a optimalizace pro různé platformy.

Malé písmo

Prý je dokázáno, že si uživatelé písmo nezvětšují. Co je horší než středně velké písmo? Písmo menší. Vetší písmo možná nevypadá hezky, malé písmo bohužel někdo nepřečte, případně nečte. To, že na vašem monitoru a při vašem rozlišení je písmo velké, neznamená vůbec nic. Z pravidla největší písmo je na hodně rozšířených 19 palců velkých, levných LCD panelech, co používá 1280x1024 rozlišení. Majtelé těchto panelů nesmí zapomínat, že při stejném rozlišení na 17 palcovém panelu je písmo znatelně menší.
Naopak majtelé notebooků s ultra vysokém rozlišení (1680 x 1050) na pouze patnácti palcovém display musí při tvorbě webu brát ohledy.

Nevhodné barvy

Světle zelené písmo na žlutém pozadí také není optimální volba. Písmo by mělo být dobře čitelné i pro zrakově postižené. Přestože mám výborný zrak, musel jsem na pár webech vypínat CSS styly Nic moc
S tím také souvisí další pravidlo a to používat CSS styly pro možnost snadného vypnutí

Obrázek jako pozadí

Na oko čitelné písmo a tím i přístupny web může potopit drobnost. Když jsem byl na horách a připojoval se k internetu přes mobil (GPRS), vypnul jsem si obrázky. Na dost webech jsem musel označovat text, abych přečetl alespoň písmeno. Pánové a dámy! Nezapomínejme na možnost, že by se obrázek nenahrál. Zobrazte si svůj web bez obrázků. Možná se budete divit.

Různé platformy

Nezapomínat na fakt, že existuje i něco jiného než windows XP profesional pirate edition a internet explorer (zobrazovač stránek). Přístupný web, je prostě přístupný pro všechny.


autor článku Oldřich Šálek | datum publikování 8.duben.2007 16:33 | Názory na cokoliv Názory |

Kometáře


Komentáře a diskuze ke článku tady
diskuze ke článku