Dokonalá Opera vs zabržděný IE Mozektevidi.net - Píše Olda Šálek.

Dokonalá Opera vs zabržděný IE

Srovnání nejpoužívanějšího, nejrozšířenějšího zobrazovače stránek s Prohlížečem stránek. Prohlížečem s velkám P. Zobrazovač MSIE je to nejhorší zlo hned po ICQ 5.1

image of Dokonalá Opera vs zabržděný IE

Internet explorer je to nehorší co může být

Co na tom že je nejpoužívanější?

Kvůli takovým lamám co používají internet explorer nemůžu spát. IE není prohlížeč, se kterým by se dali pohodlně zobrazovat www stránky. IE je určený pro dokumenty. Napiš do adresy c: Nyní vidíš s čím prohlížíš web. Nestydíš se? Internet explorer je noční můrou pro webdesignéry. IE nedodržuje standardy! IE zorbazuje stránky jinak popř. špatně.

Proč nepoužívat?

Jsi moderní? Jsi IN? Máš právo volby, tak jdi do alternativního prohlížeč a neplácej se s primitivním zobrazovačem stránek.

Bezpečnost

Vadí ti, že pomocí bugů v IE můžu vědět o tobě víc než je ti milé? MSIE je velice „děravý“ prohlížeč. MSIE dovoluje i čtení z HDD a dokonce i zapisovat na HDD!!. Co kdy si přečtu tvůj soubor z hesly? Nevadí? Tak OK.

Spolehlivost

Jestli máš MSIE tak ti můžu poslat odkaz na stránku. Ty klikneš a spadne ti MSIE a dokonce i celý počítač s windows XP! Neuložená práce je pryč. Nenávratně pryč. Nevěříš? Věř.

Normy W3C

Zkušenější webdesignér už určitě někdy slyšel o organizaci W3C (World Wide Web Consortium), zabývající se standardy, podle kterých by se měl tvořit web. Existují WWW stránky, které jsou podle norem W3C tzv. validní (správné) a ty se v kvalitních prohlížečích, jako je např. Mozilla, nebo Opera zobrazují dobře. V MSIE se často zobrazují trochu jinak, než by měly.
Kvůli tomu je ve většině případů nutné dělat tzv. IE hacky, pomocí kterých se docílí trochu přesnějšího zobrazení v MSIE a to není vůbec zábavné. A toto je největší kámen úrazu MSIE. MSIE je na tom se ctěním W3C norem oproti některým prohlížečum opravdu dosti špatně.
Microsoft si prostě dělá svoje vlastní standardy a to není dobré! Používáním kvalitního prohlížeče usnadňujete práci webdesignérům na celém světě a práci s internetem si více vychutnáte! Asi už jste si všimli na některých stránkách nápisu typu „Optimalizováno pro Internet Explorer 5.5 a vyšší.“. Nemusíte se bát, že by tyto stránky v jiných prohlížečích nejely.

Alternativní prohlížeč

opera logo Opera! Opera! Již delší dobu je zdarma a bez reklam. Ne vždy tomu tak bylo. Operu bych ale nedoporučil BFům ale pouze pokročilím uživatelům. Opera je nejrychlejší prohlížeč, má nejlepší UI, podporuje gesta myší (návyková činnost i na touchpadu ! Machr ), ovládání hlasem (nepoužívám), je neuvěřitelně přizpůsobiltená a umí toho opravdu dost.
Ostatním doporučím jednodušší Mozillu Firefox. Umí toho také dost ale pro silně pokročilý uživatele není až tak vhodný. Funkce se do něj přidávají pomocí tzv. plug inů. Pokud je čas a chuť, tak se do FF dá přidat spoustu pluginů, pak obsahuje skoro to samé jako Opera, ale občas nestabilní a s velkou paměťovou náročnostíOba prohlížeče jsou v češtině, zdarma ke stažení na operacesky a www.czilla.cz/. Opera obsahuje i kvalitní e-mailový klient, k FF se musí stáhnou vzlášť.

Nepoužívej IE trpíš tím jenom ty!

A na závěr pár obrázků. Jak to vypadá v IE a jak to vypadá v Opeře
internet explorer internet explorer Opera = dobré stránky

Epilog

Operu používám i v mobilu. To už musí něco znamenat. Stránky píšu pro prohlížeč, ne pro zobrazovače. Moje stránky jsou k přečtení na Opeře mini, na FF, na Linuxu, ve Windows, v mobilu, v PDA, v textovém prohlížeči. Jen s tím IE jsou problémy.


autor článku Oldřich Šálek | datum publikování 4.prosinec.2006 20:02 | Názory na cokoliv Názory |

Kometáře


Komentáře a diskuze ke článku tady
diskuze ke článku