Objevení ameriky – Geocaching Mozektevidi.net - Píše Olda Šálek.

Objevení ameriky – Geocaching

Geocaching neboli česky Geokešing. Vůbec jsem nevěděl, že něco takového existuje. Teď na internetu pročítám forum, wiki, návody, mapy a začínám hledat své první keše (cache).

image of Objevení ameriky – Geocaching

Já, Geocaching a GPS navigace

O navigacích je na webu mozektevidi.net pár článků napsáno. Je to protože mám navigace rád. O to víc mě překvapilo, že existuje něco jako geocaching. Prostě další objevení ameriky.

Geocaching je turistická, navigační a trochu i internetová hra. Všechno najednou. Spočívá v tom, že někdo na neznámé místo ukryje schránku, které se v angličtině říká cache, čtěte keš. Na internetu zveřejní její souřadnice a různé doplňující informace. Ostatní potom tuto schránku pomocí navigátorů GPS hledají. Při nalezení se zapíšou do sešitku ve schránce, případně si vyberou něco z obsahu a výměnou do cache vloží něco svého. Po návratu svůj nález anebo i neúspěch svěří speciální internetové schránce.

Krásný film (video) je na serveru navigovat.cz, je zde všechno pěkně vysvětleno i mně, jako naprostému laikovi co o geocachingu nikdy neslyšel.
Jsem nadšený a zároveň překvapený množstvím kešek v mojem okolí. Geocaching nehraje pár nadšenců, ale velké množství lidí po celém světě.

Geocaching – hledání pokladů

Už nevím, kde jsem poprvé četl o Geocachingu. Ale ihned jsem začal hledat další a další informace. Protože GPS přijímač mám v HTC TyTN II (Kaiser) už mi nic nebrání (krom počasí) jít objevovat skryté poklady na určených GPS souřadnicích. Čekal jsem, že pro nejbližší Cache pojedu 50 a více kilometrů. Špatný odhad. V mé rodné vesnici sice žádná Cache není, ale kousek dál v Ovčárech u Kolína jedna keš existuje. A další jsou v Kolíně. A vidím další a další. Plno kešek čeká na objevení. V mém okolí je asi 40 keší, kam bych si troufnul dojet na kole (přesněji do 20km).
A pokud bych se odhodlal autem nebo na motorce, nabízí se mi další desítky a stovky i tisíce kešek. Sám je hledat nebudu, to by byla nuda. Budu hledat společně s o rok mladším bráchou, který o geocachingu věděl, leč neprovozoval jej.


autor článku Oldřich Šálek | datum publikování 14.červenec.2008 19:48 | osobní stránky blog |

Kometáře


Komentáře a diskuze ke článku tady
diskuze ke článku