Nákupy ze zahraničí - DealExtreme.com Mozektevidi.net - Píše Olda Šálek.

Nákupy ze zahraničí - DealExtreme.com

Moje zkušenosti s tímto zahraničním Hong Kong eshopem. A reklamace baterie.

2 objednávky z DealExtreme.com

K objednání přes tento eshop mne přimělo poštovné zdarma. Nezáleží na hodnotě objednávky, zboží je doručeno zdarma. Kvalita může být pochybná a pozdější reklamace problematická.
Poprvé jsem si objednával následující kousky:

  • Massa Camera Lens Hood (for 77mm Diameter Lens) $6.68
  • Foldable Large Flash Reflector Board $5.39
  • Premium UV Camera Lens Filter (77mm) $5.99
  • Massa 4X Macro-Effect Lens Filter (77mm) $10.90
  • BH-320 Bluetooth Handsfree Headset (6-Hour Talk Time/110-Hour Standby) $7.35
  • Tracked Air Mail Service Fee $0.01 (poplatek)

Sluneční clonu jsem na svůj Sigma objektiv nemohl v ČR sehnat a i kdybych ho sehnal, nejlevnější nabídky byly za 600kč a víc. Za $7 no nekupte to :-)
Sluneční clona pochybné kvality, mrňavý flash reflektor a makro efektní filtr. Za ty peníza ta zkouška stála, ale nadále moc nepoužívám.
Bluetooth handsfree sluchátko jsem hned vyhodil, protože přiložený napáječ nebyl pro evropské zásuvky a stejně bylo handsfree nekvalitní. Balík se zbožím přišel za cca 2 týdny. Takže celkově spokojenost.
Druhá objednávka byla horší. Objednával jsem:

  • Compatible High Capacity 4800mAh Replacement Battery for Lenovo 3000 Series     $35.32
  • Protective PU Leather Case for Kindle 3 - Black     $9.30

Obal na kindle je super, kvalita je ucházející ale ta baterka je vyložený šmejd. Po vložení do notebooku se neustále nabíjí a zahřívá. Po odpojení z elektrické sítě notebook běží cca 20 minut, pak se bez varování vypne. Takže smůla. Psal jsem jim email, jestli mi pošlou peníze zpět, aniž bych musel posílat zboží zpět… Odepsali mi:

dear Oldrich,

Apologies for the item being defective.

If your products get damaged(only for items without Special Warranty terms in the product description and physical damage or incorrect use excluded) within 90 days after shipments (The order shipment date and order notification are provided to you by email) and the return shipping fee is less than 35% of the defective item(s) value, and also less than $40(USD),please return the item(s) by cheapest way with tracking number (ordinary mail) to the below Drop Off Box Address, we will cover the actual postage (according to the shipping receipt you provided).

After your shipment, please take a picture of the proof of shipment (shipping receipt, certificate of posting, tracking number stub, etc). We will arrange the replacement and reimbursement for your return postage after the package is received and processed.

But if the product turns out to be defective after 90 days and within 150 days from shipment?Please notice that the defective item will only be replaced, the return shipping costs will be on your sole responsibility, we will pay all the necessary shipping fees for the replaced products that we ship to you.
Should the item become defective after 150 days from shipment, customers will still be allowed to send the unit back to us. We will help forwarding the item to the manufacturer for repair or replacement until the product arrives at our warehouse, the shipping cost both ways have to be covered by customers. Repair cost (if any) incurred during the process will be at customer’s expense as well.

Return address:
TO: DealExtreme
RE: ORDER # ______

Room 225-226, Block B, Focal lndustrial Centre
21 Man Lok street
Hung Hom, Kowloon
HONG KONG

PS: Please use the cheapest way to ship the item(s) back. Courier services such as EMS, UPS, Fedex, TNT, DHL etc are NOT eligible for return shipping cost reimbursements

VERY Important: please remember to include a note in your package indicating the following items:

1. Your order number,
2. sku numbers returned and quantity, and
3. a short description of the problem(s) of the defective unit.

This note will help expediting the processing time for you. Thank you.

If you have any questions on the return, please feel free to contact us again at anytime.

Thank you for your patience and understanding.

fendy

Poštovné by vyšlo na cca 550 Kč (to by mi proplatili), což je podobné jako cena celé baterky. Ale asi na to kašlu, poučení pro příště - neznačkové baterky nebrat :-)


autor článku Oldřich Šálek | datum publikování 9.duben.2011 15:26 | recenze nejčastěji na HW recenze |

Kometáře


Komentáře a diskuze ke článku tady
diskuze ke článku