Mistrovství v PHP 5 - šmejd Mozektevidi.net - Píše Olda Šálek.

Mistrovství v PHP 5 - šmejd

Tak jsem začal číst novou knížku s názvem Mistrovstvní v PHP 5 od Andi Gutmans, Stig Saether Bakken a Derick Rethans. Musím říci, že jsem spíše zklamaný, korektor se pěkně předvedl.

image of Mistrovství v PHP 5 - šmejd

Mistrovství v PHP 5

Titulní stránky slibuje hory doly, leč skutek utek. Ukázky skriptů, za které bych se styděl i já.

Skriptování, objektové programování a tvorba webových aplikací.
Zabezpečení, ošetření chyb, ladění výkonu, integrace databízí a XML, repozitář PEAR.
Čtyři uviverzální návrhové vzory aplikací.
Programovací techniky přímo od tvůrců PHP 5
.

Knížku mám jako PDF, které jsem kdesi stáhnul. Ale jak jistě víte PDF book se špatně čte, tak jsem si knížku pujčil od kamaráda, který jí má už nějakou dobu a stále jí nezačal pořádně číst.

Knížka na mne působí docela amatérsky. Jedna z nejvíce opakujících se chyb je použítí diakritiky ve fukcích, proměnných, třídách... no prostě všude. Výsledný kód pak vypadá vskutku zajímavě:

class mojeTřída() {
var $jméno
function ukažJméno() {
...

No prostě hrůza, z toho bych opravdu zvracel.

Další věc, který mi vadí na knížce, je preferování češtiny nad angličtinou, myslím si, že minimálně pár dlouhých českých názvů šlo nahradit jednoduchou angličtinou.
A co teprve preferování windows nad linuxem? Ano, přestože je PHP spouštěno na linuxových serverech, je preferované win-1250, iso.. a nějaké UTF je pouze krátce zmíněno. Instalování do C:\web\ instalace DLL knihoven do system32 to se prostě nedá překousnout. Zbytečně dlouhé povídání o PEAR repozitáři, použití a metody které jsou použitelné v praxi pomálu.

PHP

Začítečníkům bych knížku nedoporučil (naučí se pak špatné postupy a zvyky), profesionálové knížkou pohrdají. Já jako středně pokročilý PHP kodér už dokážu odlišit balast (diakritika, kódování..) od zajímavých kapitol (mysqli, PEAR, XML), které mi můžou něco dát.


autor článku Oldřich Šálek | datum publikování 2.prosinec.2007 13:52 | recenze nejčastěji na HW recenze |

Kometáře


Komentáře a diskuze ke článku tady
diskuze ke článku