Linux je lepší a lepší Mozektevidi.net - Píše Olda Šálek.

Linux je lepší a lepší

Linux udělal za poslední rok obrovský pokrok. Jak vypadal linux před rokem a jak vypadá dnes? Podpora hardware, uživatelská přívětivost atd.

image of Linux je lepší a lepší

Linux před rokem

Je to už více jak rok, když jsem poprvé psal o linuxu. Linux pohledem windowsáka. Nainstaloval jsem v dobré víře operační systém linux. Nic nefungovalo, wifi mi nešlo, notebook se rychle vybíjel, zamrzal, padal. Zprovoznění wifi bylo ovšem velmi jednoduché.. stačilo stáhnout desítky balíčků, některé kompilovat, nahrávat ovladače do jádra, upravit pár konfiguračních souborů a mnohé další. Linux nebyl pro BFU moc přívětivý.

Po trochu složitější instalaci mi naběhlo grafické prostředí v nízkém rozlišení. Funguje mi téměř vše, krom wifi, rozlišení, zvuku

Další verze už na tom byli o trochu lépe. Rozlišení je hned po instalaci dobré, zprovoznění videa je otázkou jednoho apt-get install (nějaké kodeky). Zůstává problém s wifi a zvukem.

O pár měsíců později si už s linuxem tykám, většina toho bez problému funguje hned po instalaci.

Linux nyní

Za poslední rok udělal linux obrovský pokrok. Uživatelská přívětivost roste kvapem nahoru.
Všechen hardware mi funguje hned po instalaci a to dokonce i webcamera, na kterou jsem si před rokem ani netroufal. Dneska stačí linux prostě nainstalovat (netýká se nového KDE4, to je problémové) a používat. Nevím o ničem, co by mi nefungovalo, ať už jde o mikrák, funkční tlačítka, webcam, lcd, audio, video, wifi, bluetooth, mobil přes USB.. Je tedy pravda, že jsem nezkoušel čtečku karet a čtečku otisku prstů. Na rozdíl od Windows Vista jsem spokojen.

linux legalně

 


autor článku Oldřich Šálek | datum publikování 13.květen.2008 10:09 | články o linuxu linux |

Kometáře


Komentáře a diskuze ke článku tady
diskuze ke článku