Kopněme si do Kapusty Mozektevidi.net - Píše Olda Šálek.

Kopněme si do Kapusty

V poslední době je v módě kopat do Kapusty a do majitele bývalého Michala Jeníka. Já to ale neudělám. Timehosting, Xhosting

image of Kopněme si do Kapusty

O co přesně šlo?

Kapusta.cz je název levného webhostingu. Tak levného, že hned 4 hostingové tarify z 5ti stojí pod 100kč / měsíc. A nejlevnější program Malina stojí jen 30kč měsíčně. Co lze za takovou cenu čekat? Jistě ne mnoho.
twitter
Lidi nadávají na to, že Kapusta je one man show firmička. Že ji vede nějaký mladý cucák. Vysmívají pro nízký věk. Neměli bychom Michala spíše obdivovat co dokázal ve svém věku? Ve věku, kdy většina lidí ještě studuje a závislá na rodičích, případně chodí do práce a na brigády?
Já si naopak myslím, že je borec, když dokázal založit a spravovat webhosting za tak nízkou cenu. A do poslední doby asi úspěšně, soudě dle počtu klientů. No řekněte sami, co jste ve dvaceti letech dokázali vy?

Jdu chlastat a …

Lidi rádi kritizují druhé, místo aby začali nejprve u sebe. Lidem vadí, že Michal Jeník na svém soukromém facebook profilu napsal „Jdu chlastat.“ A hned to spojují s kapustou. No řekněte si sami, to nemůže na svém soukromém profilu psát co chce? Jde přece o soukromý profil, nejde o veřejný blog firmy. A kdo nepije není Čech ne?

Pokud něco funguje a nestojí to moc peněz, lidi jsou spokojený. Prostě idylka. Pak přijde hacker (požár, zemětřesení, pád raid pole, chyba nebo msta zaměstnance…), který zničí zákazníkům data a webhostingu zálohy, tak se nedá svítit. Podcenila Kapusta možnost hackingu? Spousta webhostingů (Banán) byla hacknutá, některé hostingy i několikrát. Tomu se 100% zabránit nedá, protože nejbezpečnější server je ten offline.

Michal Jeník měl hned říct co se stalo a ne nechávat lidi v nejistotě, jestli se jedná o hodinový výpadek nebo totální ztrátu dat.

Koupil timehosting.cz a prodal Xhostingu.

A to že koupil timehosting.cz a pak vše prodal xhostingu? Mno, myslím že to bylo takle:
O koupi jiné firmy se člověk nerozhodne ze dne na den.. Myslím, že koupit timehosting.cz bylo rozhodnuto mnohem dříve a ten průšvih s Kapustou přišel nevhod uprostřed obchodu, kdy se už nedalo couvnout. A protože na takový problém co nastal nebyl Michal Jeník vůbec připraven, udělal nejlepší možnou věc co mohl udělat a obě firmy prodal zkušenějšímu Xhostingu.
Xhosting.cz v současné době vlastní několik jiných hostingů: (Netzona.cz (několik let), Kapusta.cz a Timehosting.cz). A pracuje na záchraně dat a zprovoznění hostingů z hacknuté kapusty.

Závěr.

Největší chybu udělali zákazníci. Protože nemít vlastní zálohy je neodpustitelné. Především jde o data a nebudu spoléhat na to, že je webhosting zálohuje. Zálohy by si každý měl dělat sám.
V TV reportáži zaznělo, že nějaká firma přišla o data a díky tomu přichází o 30 tisíc měsíčně. Ou, blbci. Pokud web vydělává firmě 30 tisíc měsíčně, přece ho nebudu dávat na levný hosting za 30kč měsíčně a nebudu mít vlastní zálohy.


Trestní oznámení za to, že kapustu někdo hacknul a zákazníci přišli o data? Doufám, že hromadná žaloba neuspěje a že v obchodních podmínkách kapusty je klauzule o neovlivnitelných událostech - hacking, požár. A že kapusta neručí za ztrátu dat. Zákazníci si mají zálohovat ve vlastním zájmu sami. A ne pak hromadně žalovat…
autor článku Oldřich Šálek | datum publikování 24.únor.2011 16:59 | články o IT bezpečnosti a obraně proti hackingu IT bezpečnost |

Kometáře


Komentáře a diskuze ke článku tady
diskuze ke článku