Jak sestavit rozvrh na VŠ? Mozektevidi.net - Píše Olda Šálek.

Jak sestavit rozvrh na VŠ?

Kdo by nechtěl mít dobře sestavený rozvrh na vysoké škole. Mít jen 2 dny v týdnu, od desíti, pak oběd a třeba jen do třech, pak volno.

Různé styly rozvrhů…

Na základce ani na střední většinou není sestavování rozvrhu dle vlastních představ možné. Výjimku tvoří individuální přístup, ale o něm se nechci bavit.
Až při studiu na vysoké škole je možnost si rozvrh navrhnout. Někde větší, než menší. Co jsem se bavil se spolusdudenty, každý má jiný rozvrh a je jinak spokojen.

Jak rozvrh sestavit?

Možné názory na věc:

  • Začínat v sedm ráno? Jsi blázen? Já začínám až tak od 10, 11 někdy až odpoledne. (Dotyčný je na koleji, má to nejblíže)
  • Hlavně nemít těžké předměty (matika) brzo ráno. To ještě spím. Na ráno si dám jen oddychové předměty. 
  • Naopak, těžké předměty co nejdříve, dokud není mozek unaven. Na konec dne si dám nedůležitý předměty, na které třeba nakonec ani nepůjdu.
  • Totálně nabitý program pondělí až středa. Sice začínám od rána a končím večer, ale čtvrtek a pátek volno a havaj.
  • No já si raději zátěž rozložím do celého týdne, sice mám i v pátek, ale pokaždé jen pár hodin.
  • Mno, nejhorší jsou několika hodinové pauzy. Když má člověk třeba školu, pak má 2-5 hodin pauzu tak je to málo pro to jet domů ale moc dlouho pro čekání.
  • Nejdůležitější je mít pauzu kolem doby oběda :-)

A tak dále. Názorů a tipů je spousty. Většina studentů voli taktiku „v pátek volno“. Jenže to se každému nepodaří, tak proč nezvolit opačnou taktiku? Třeba „v pondělí volno“. Pokud nejsou některé povinné předměty jenom v pondělí, podaří se. Pak se vyplatí plánovat volno na jiný den.
Špatný rozvrh je třeba takový, kdy student musí jet (desítky km) do univerzity kvůli jednomu předmětu a pak mizí domů. I to se občas stává.
Dobré je si také předem zjistit v kolik hodin je hlavní menza zavřená. A neplánovat si obědovou pauzu právě na tento čas. Jsou to drobnosti, ale není příjemné končit hladový, když je v menze zavřeno. V případě univerzity Pardubice je hlavní menza zavřená od 14:00 do 15:00. Například já (bohužel) většinou končím právě ve 13:35-13:50. Tak oběd stíhám těsně přes zavíračkou, občas vůbec.
Důležité je, že na přednášky se nemusí vůbec, na cvičení a semináře je povolená jen částečná absence.
Proto mám většinou přednášek v úterý a žádné cvičení k tomu. Takže „jakoby volný den“.
Nejdéle končím ve středu, to mám do půl osmé. Jinak většinou do 14ti nebo 12ti.

Kredity a kolik si jich zapsat?

Na bakaláře je potřeba 180 kreditů. To je právě 30 kreditů na semestr. Někteří jedou na pohodu a mají zapsáno jen 27 kreditů. A pohodička klídek. Na druhou stranu jeden borec má i 35 kreditů (předměty ze druháku i prváku). Já osobně mám zapsáno 31 kreditů.
A jak máte sestavený rozvrh vy?


autor článku Oldřich Šálek | datum publikování 4.listopad.2010 15:11 | Škola, studium a vše okolo Studium |

Kometáře


Komentáře a diskuze ke článku tady
diskuze ke článku