Jak se vykrádá soukromí na Facebooku - Badoo.com Mozektevidi.net - Píše Olda Šálek.

Jak se vykrádá soukromí na Facebooku - Badoo.com

Facebook snadným zdrojem pro krádeže dat a spam. Víte, jak snadno a rychle lze ukrást a zneužít data z profilů na Facebooku? Pokračování kauzy Badoo.com, její technika. Obrana Vašeho soukromí.

image of Jak se vykrádá soukromí na Facebooku - Badoo.com

Vykrádání dat na denním pořádku

Pokračování článku Badoo - další zbytečná sociální síť. Takže, jak funguje vykrádání privátních dat? Stačí trocha sociální techniky, vykradač data (reklamní společnosti, spameři, ale i další) vytvoří Facebook aplikaci. Aplikace má lákavý název, například "Jaký jsi řidič?" nebo "Jak velké je tvé EGO?" A protože je člověk zvídavý, zkusí si kvíz vyplnit. Ovšem, aby si mohl zkusit kvíz, musí povolit aplikaci přístup do soukromí. A to je chyba. Osobně nechápu, proč potřebuje aplikace přístup k soukromým údajům, ale většina uživatelů facebooku nečte upozornění a bez váhání povolí přístup. Zvědavost zvítězí na potřebou soukromí.

Netvrdím, že všechny aplikace vykrádají vaše soukromá data, ale pár jich určitě je. Co se dějě dále? Buď na vás opravdu čeká kvíz, a nebo se škodná aplikace rozešle všem vašim kamarádům ve stylu: "Tvůj kamarád Olda Šálek vás také pozval k vyplnění kvízu ..." No řekněte, kdo by odolal pozvánce od kamaráda, že?

badoo.com logo 

A co se děje se soukromými daty dále? Generují se profily na jiné sociální síti (Badoo - další zbytečná sociální síť), případně se na zjištěné emaily rozesílají spamy a soukromé údaje se prodávají reklamním agenturám.

Následně vám přijde email: "Tvůj kamárád Olda Šálek ti poslal zprávu na Badoo.com. Objev také Badoo.com!" Následuje registrace, vypnění osobních údajů (které badoo.com už pravěpodobně ví ze škodné aplikace Facebook). A po registrace hledáte onu zprávu od kamaráda, ale kde nic tu nic. Kamarád vám nic neposlal a pravděpodobně se ani na Badoo.com neregistroval. To vše udělal robot dle ukradených dat.

A jak se serveru Badoo.com daří? Očividně dobře:

badoo.com jak se mu daří

Obrana proti vykrádání soukromých dat?

  • Nezakládat si žádný profil na sociálních sítích. Rázné, ale účinné řešení.
  • Pokud si profil založíte, vyplňujte co nejméně soukromých a zneužitelných dat.
  • Neklikejte na každou pozvánku na kvíz, pozorně si čtěte všechna upozornění.
  • Nepoužívejte podezřelé aplikace.
  • Pokud vám během chvíle přijde několik desítek pozvánek od přátel, odeslal je robot.
  • Co nechcete aby věděl celej internet, tak to na internet nedávejte. Ani pod zaheslované profily, protože nikdy nevíte, kdy komunitní server někdo hackne, viz kauza libimseti.cz.

Související:

Víte, jak snadno a rychle lze ukrást a zneužít data z profilů na Facebooku? Michal Smrčka

Facebook snadným zdrojem pro krádeže dat a spam. Lupa.cz


autor článku Oldřich Šálek | datum publikování 15.červen.2009 09:31 | krásná to věda, jen se to nesmí přehánět sociotechnika |

Kometáře


Komentáře a diskuze ke článku tady
diskuze ke článku