GPS navigace do auta - první postřehy Mozektevidi.net - Píše Olda Šálek.

GPS navigace do auta - první postřehy

Mio C710, GPS navigace a moje první testy přístoje. Zatím jsem nečetl manuál k GPS sytému, možná někdy časem

image of GPS navigace do auta - první postřehy

První seznámení

Po rozbalení přístoje jsem překvapený velikostí a hmotností. Přístoj je menší než běžné PDA a není o moc těžší (baterie li Ion), než mobilní telefon. Podle doporučení prodejce, nechávám GPS navigaci nabít 8 hodin. Při nabíjení se seznamuji s dotykovým displejem. Pro taťku byl docela problém si zvyknout na dotykový způsob ovládání, pro mne to byla hračka - jsem zvyklý z toupadu na notebooku Pohoda

gps navigace

V balení je mnoho užitečného příslušenství (cd, mapy, manuál, držák na kolo, držák do auta, sluchátka, anténa, usb kabel, nabíjčka do zásuvky, nabíječka do auta ..). Manuál jsem ještě neprohlížel, ovládání je naprosto jednoduché. Anténa je taky docela zbytečná, signál je kvalitní i bez ní.
Ovládání je kompletně v češtině, český zvuk je bohužel pouze jeden (mužský hlas). I když je to možná dobře. Kdo by si nechal kecat do řízení od žesnké, že?

První jízda

Hraní s GPS mě přestalo hodně brzo bavit, bez pohybu to nebylo ono. Nastavuji 25km vzdálený cílový bod a vyrážím. Hned mě překvapí bezchybná navigace. Moje odhadovaná přesnost je +- 2 metry. Přístroj sděluje vzálenost do křižovatky, směr jízdy ale i rychlost. Vyjíždím z naší vesnice. Jedu trochu jinou cestou, než kterou mi doporučuje GPS. GPS přesto nezblbne, za chvilku (3s) se přepočítá trasa a mám nové instrukce. Po chvilkce mě začíná srát štvát hlasová navigace pro debily. Například trojnásobné zopakování změny směru jízdy nebo když mi přístroj hlásí něco co vím (tu trasu znám).

První nasírací funkce

Když jsem si přestal hrát s GPS navigací a trochu zrychlil jízdu, přístroj začal hlásit cosi o překročení maximální povolené rychlosti. Heh, dlouho však nehlásil. Po deváté hlášce jsem hlášení překročení rychlosti vypnul Smích
Funkce nefungovala dokonale. Ve městě v místech, kde se může jezdit 70km/hod tvrdohlavě vyžadovala padesátku. Další nedostatky jsem objevil při vjezdu na novou silnici, která ještě nebyla v mapách. Přístroj začal panikařit a přepočítávat trasu. Nakonec však pochopil, že nejedu zkratkou přes pole, ale že tam silnice prostě je.

Mapy a funkce

GPS navigace obsahuje spousty funkcí. Různé mapy, pohledy na mapu, 3D pohled, 2D pohled, natáčení, otáčení, režimy pohledu. Zoomování, oddalování, plánování trasy, hledání nejbližšího objektu (policie, zábava, noční klub, nemocinice, hasiči, prodejny, kino, restaurace.. mohl bych pokračovat, ale výčet by byl pouze seznam dalších objektů). a tak dále. V GPS je i kalkulačka, telefoní seznam, MP3 přehrávač!, prohlížeč obrázků a mnohé další.

Hlasové ovládání

Občas jsem se přistihl, že se snažím navázat kontakt s GPS navigací pomocí hlasového ovládání. Přístroj však na moje povely Drž hubu. Já vím vole. Ne, já si pojedu kudy chci. No a co tak překračuji rychlost, no nerágoval Pohoda

Závěr

S GPS navigací si ještě užiju hodně srandy, vyzkouším i ten MP3 přehrávač, propojení přes Bluetooth s mobilem a napojení na Počítač. Také bych chtěl zkusit upozorňování na radary, objížďky a jiné dopravní komplikace.


autor článku Oldřich Šálek | datum publikování 29.duben.2007 18:02 | recenze nejčastěji na HW recenze |

Kometáře


Komentáře a diskuze ke článku tady
diskuze ke článku