Geocaching je hra pro chlapy Mozektevidi.net - Píše Olda Šálek.

Geocaching je hra pro chlapy

Geocaching - hledání pokladů dle GPS souřadnic, prolejzání všech zákoutí. Moje první zážitky, rady pro začátečníky

Geocaching – návyková hra

Když jsem poprvé psal o geocachingu, psal jsem to ještě jako nic netušící mudla. Od té doby uběhlo už pár týdnů a já mám první geocachingové úspěchy za sebou. Sice chvilku trvalo, než jsem překoval první problémy začátečníka, ale teď je hledání keší mnohem snažší.

Pokusím se napsat první problémy, které můžou potkat začátečníka, podobně jako mě.

  • Lovit sám nebo ve skupině?

Hned od začátku lovím s bráchou, ve dvou není taková nuda, můžeme si navzájem krýt záda před mudly a taky je to mnohem snažší. Pokud potřebujem přesně změřit místo, skupina se hodí. Posila se hodí i při případném napadení domorodci, ke kterým se ještě vrátím. A nebyl bych to já, když bych nelovil s holkama a kamarádkama.

  • Dobrý program je základ

Programů pro geocaching jsem vyzkoušel spousty. Od absolutně nevhodných (TOMTOM, IGO8, google Maps se hodí víc jako autonavigace), přes lepší (OziExplorer, GPS Tuner, ChtiGPS, RichesseGPS) až po nejlepší prográmek BeelineGPS.
BeeLineGPS je jednoduchá aplikace se snadným ovládáním. V pohodlí domova uložím souřadnice a nechám se vést za šipkou. Ukazuje se aktuální rychlost, směr, výška, souřadnice, zbývající vzdálenost a mnohé další (ale už nepotřebné údaje). Pokud je keška na neznámém místě, využije ještě TomTom, který mě navede blíž.

Jsou i lepší programy, dokážou automaticky stáhnout souřádnice cache, přečíst info a pod. Ale to já nepotřebuji, počítač doma odvede stejnou práci lépe.

  • Šipka tě nedovede až na místo!

Bláhově jsem si myslel, že vysoká přesnost je samozřemost. Ale pokud hledám v lese mám nekvalitní signál, pokud stojím u vysoké budovy, GPS signál se odráží a přístroj ukazuje nesmyslné hodnoty. Při dobrých podmíkách je přesnost +- 7 metrů. A v lese, kde je spousty stromů se hledá skrýš špatně.

  • Pro přesnost se člověk naběhá

Při pomalé chůzi je šipka nepřesná, různě se otáčí a klidně ukazuje na druhou stranu, než má. Takže se musí trošku běhat nebo alespoň jít rychlou chůzí.

  • Kompas či buzola se hodí

V místech, kde selže GPS navigace, pomůže starý dobrý kompas :)

  • Nezapomenout nabít baterie

Ano, taková samozřemost. Ale při používání GPS modulu, zvýšení podsvícení displeje se baterie vybíjí hodně rychle.

  • mapy.cz jsou dobrým pomocníkem

Když na geocaching.com zjistím souřadnice, vyhledám je i na mapy.cz. Pro českou republiku jsou mapy.cz podobrobnější a přesnější.

Geocaching a já

Zatím mám nalezeno pouze 9 keší. V mém okolí jich moc není, takže neváchám vyrazit na kešky i 30-40km daleko. Geocaching se mi líbí, dvě kešky jsem odlovil s přítelkyní (20km procházka pěšky), pro další si přijedu autem. Ty se mi líbí nejvíce :) ach ta lenost.

Geocaching má i horší stránku. A tou je použité injekční stříkačky, feťáci, bezdomovci, zvědaví domorodci, zvědavější důchodci a nejzvědavější báby. Z jedné cache mám dokonce i zranění, když jsem uklouzl na kameni u kaskády. Ještě teď mi na holeni zeje čerstvá rána. Při tom pádu moc nechybělo a mohlo být po GPS navigaci HTC TyTN II Kaiser. Hrozilo utopení nebo nedej bože rozsednutí.


autor článku Oldřich Šálek | datum publikování 7.srpen.2008 18:48 | recenze nejčastěji na HW recenze |

Kometáře


Komentáře a diskuze ke článku tady
diskuze ke článku