Focení tekoucí vody Mozektevidi.net - Píše Olda Šálek.

Focení tekoucí vody

Jak se fotí tekoucí voda na dlouhý čas uzávěrky? Ukázky fotek, vodopády.. Manuální nastavení fotoaparátu, tipy na focení.

image of Focení tekoucí vody

Focení na dlouhý čas

O nočním focení s dlouhým časem jsem už psal. Teď se podívejme na focení tekoucí řeky ve dne.

tekouci voda 

Nutností a samozřejmostí by měl být stativ, přestože moje fotky jsou focení bez stativu. Udělal jsem chybu, stativ si nevzal. V nouzi se dá použív nějaký přírodní stativ (kámen, zídka, strom), ale je to jen improvizace.. Přírodní stativ se nedá nastavovat, polohovat a jeho umístění někdy nevyhovuje požadované kompozici.

Výhodou je také výklopný displej u fotoaparátu, který ovšem moje jednooká zrcadlovka nemá. Kompozice se pak musí odhadovat, což není ono.

Manuální režim - čas závěrky od 1/2 vteřiny do třeba 20ti vteřin. Pokud fotíme ve dne, musíme použít maximální clonu (aby fotka nebyla přepálená) a i ta občas nestačí. Při denním světle je prostě moc světla na tak dlouhé časy. Tento problém řeší různé filtry a nebo fotíme v lese, kde tolik světla není. (nebo podvečer). ISO nastavujeme co nejmenší.

Holínky, plavky, vodotěsný fotoaparát, vodotěsný batoh... Já si dával jen pozor.. Poznámka pro začínající fotografy.. Voda bývá mokrá. A foťák nemá rád vodu.

Svačinu :-).

focení tekoucí vody 

Rada na závěr.. Podle místa focení pozor na opice, medvědy, žraloky, zloděje. Využíjí opravdu každé nepozornosti :)

Zbytek fotek je fotogalerii - tekoucí voda.

 


autor článku Oldřich Šálek | datum publikování 10.srpen.2009 12:47 | fotky a fotečky fotoakce |

Kometáře


Komentáře a diskuze ke článku tady
diskuze ke článku